Dīķu ledus nav šoseja. Nestaigājiet!
Lai gan neparasti bargā sala dēļ ūdenskrātuves klāj bieza sega kārta un šķiet pienācis īstais laiks auto sacīkstēm uz ledus, speciālisti iesaka uzmanīties.
Ledus var izrādīties mānīgs un ielūst var pat šķietami drošā vietā.
Sniegs melo!
Sākoties pirmajam atkusnim ledus kļūs ļoti bīstams, brīdina Katastrofu medicīnas centra direktors Mārtiņš Šics. Visbīstamākais ledus kļūs, kad pa virsu uzsnigs bieza sniega sega, kas nozīmē, ka zem tā ūdens kļūst siltāks un apakšējā ledus kārta sāk strauji kust. Pat stiprā salā nevajadzētu staigāt pa nezināmām ūdenskrātuvēm, jo avoti neaizsalst, ūdens tajos ir siltāks un virsū var veidoties mānīga plāna ledus kārta ar sniegu. Tieši tāpat ar plānu ledu klātas ar meldrainas vietas, tāpēc, braucot ar automašīnu, ielūst var ļoti viegli. Tiek uzskatīts, ka samērā stabils ledus ir 7-8 cm biezumā, zem 5 cm tas jau ir ļoti bīstams. Šobrīd gan vēl pastaigu mīļotājiem pa ledu un zemledus makšķerniekiem lielām bažām nav pamata, jo Daugavu Pļaviņu HES tuvumā klāj ap 40 cm bieza ledus kārta, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija. Citviet Daugavā un Lielupē tas ir ap 30 cm biezs. Arī Rīgas līcī izveidojusies stabila ledus kārta.
Jāturas pie malas
Ja tomēr ir vēlme pastaigāties pa ledu, vienatnē to nevajadzētu darīt, skaidro Šics. Ja cilvēks ielūzt, pašam tikt laukā ir gandrīz neiespējami. Otram jāturas kādu metru tālāk no ielūzušā un jāpadod šalle, striķis vai kārts pie kā pieķerties. Savukārt ielūzušajam vajag turēties pie ledus malas. Ja no ūdens izvilkto cilvēku uzreiz nav iespējams nogādāt siltās telpās, vajadzētu novietot aizvējā un iekurināt ugunskuru. Ja tuvumā ir auto, cilvēks jāatbrīvo no slapjā apģērba un jāietin follija segā, kādas ir auto aptieciņās un jāzvana neatliekamās palīdzības dienestam 112.