Stīvens Hokings: Lai izdzīvotu, cilvēcei nāksies pamest Zemi
Cilvēces vienīgās ilgtermiņa izredzes izdzīvot, izsīkstot Zemes resursiem un sastopoties ar biedējoši lielu skaitu jaunu draudu, ir kosmosa kolonizācija, pirmdien paziņoja britu zinātnieks Stīvens Hokings.
"Cilvēku rasei nevajadzētu visas savas olas turēt vienā grozā vai uz vienas planētas," interneta forumā "Big Think" norāda pazīstamais astrofiziķis. "Mūsu vienīgās izredzes ilgtermiņā izdzīvot ir atteikties no iekšpusvērstā skata uz planētu Zeme."
Hokings brīdina, ka cilvēcei, visticamāk, nāksies sastapties ar pieaugošu skaitu notikumu, kas apdraudēs tās pastāvēšanu, kā piemēru minot 1962.gada Kubas raķešu krīzi, kas pasauli noveda uz kodolkara sliekšņa.
"Mēs ieejam arvien bīstamākā mūsu vēstures periodā," uzsver zinātnieks. "Līdz ar mūsu tehniskajām iespējām mainīt vidi, vai nu tas ir uz labu, vai ļaunu, ģeometriskā proporcijā pieaug mūsu populācija un mūsu planētas Zeme ierobežoto resursu izmantošana."
Ja mēs vēlamies izdzīvot ilgāk par nākamo gadsimtu, "mūsu nākotne ir izplatījumā", uzskata Hokings.
"Tāpēc es atbalstu pilotējamus jeb varbūt man vajadzētu teikt "personificētus" kosmiskos lidojumus," piebilst zinātnieks.
Kā ziņots, nesen demonstrētā televīzijas kanāla "Discovery Channel" dokumentālā seriālā Hokings brīdināja, ka cilvēcei par katru cenu vajadzētu izvairīties no kontaktiem ar citplanētiešiem, jo šādas tikšanās sekas būtu katastrofālas.
"Ja citplanētieši pie mums ierastos, iznākums varētu būt līdzīgs Kolumba Amerikas atklāšanai, kas pamatiedzīvotājiem nebeidzās pārāk labi," brīdināja Hokings.
"Pietiek paskatīties uz mums pašiem, lai saprastu, ka saprātīga dzīvības forma var attīstīties par kaut ko tādu, ko mēs nevēlētos sastapt."
Runājot par ārpuzsemes dzīvības pastāvēšanas iespēju, Hokings atzina, ka nav pamata uzskatīt, ka citplanētiešu nav. "Manam matemātiskajam prātam šķiet, ka skaitļi vien liek domāt, ka [pieņemt citplanētiešu eksistenci] ir pilnīgi racionāli. Īstais izaicinājums ir saprast, kādi tad citplanētieši patiešām varētu būt."
Pēc zinātnieka domām, Visumā varētu dzīvot gan starojošas astoņkājiem līdzīgas būtnes, gan baros dzīvojoši zālēdāji, gan spilgti dzelteni plēsēji, kas nogalina savus upurus ar dzeloņainām astēm.
Cilvēce jau ir vairākas reizes mēģinājusi sazināties ar ārpuszemes civilizācijām. 2008.gadā Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) raidīja kosmosā Bītlu dziesmu "Across the Universe", lai nosūtītu miera vēsti citplanētiešiem. Dziesma 2439.gadā varētu sasniegt Polārzvaigznes reģionu.
1972. un 1973.gadā kosmosā tika palaistas zondes "Pioneer 10" un "Pioneer 11" ar plāksnēm, uz kurām tika attēlots kails vīrietis un sieviete, kā arī simboli, kas norāda uz Zemes un Saules atrašanos vietu. Savukārt 1977.gadā tika nosūtītas kosmosa zondes "Voyager 1" un "Voyager 2" ar fonogrammas diskiem, kurās bija ierakstītas Zemes skaņas un attēli.
Kasjauns.lv/LETA/Foto:LETA/AFP