Cīrihē referendumā neizdodas aizliegt eitanāzijas un "nāves tūrismu"
Šveices Cīrihes kantona iedzīvotāji svētdien referendumā noraidīja ierosinājumus aizliegt eitanāzijas izdarīšanu cilvēkiem un aizliegt "nāves tūrismu", kad ārvalstnieki, pārsvarā neārstējami slimi cilvēki, ierodas Cīrihē, lai pārtrauktu mokpilno dzīvi.
Sākotnējie rezultāti liecina, ka abus ierosinājumus noraidīja apmēram 80% balsstiesīgo Cīrihes iedzīvotāju, vēsta Šveices ziņu aģentūra SDA.
Pasīvi sniegt palīdzību smagi slimajiem izdarīt pašnāvību Šveicē ir atļauts kopš 1941.gada. Nāvējošo medikamentu devu izraksta ārsts, tomēr mediķis nedrīkst tās injicēt vai dot pacientam. Tas jādara pacientam pašam vai cilvēkam, kuram nav privātu interešu otra cilvēka nāvē.
Aktīva palīdzība eitanāzijas izdarīšanā, tai skaitā ar nāvējošām injekcijām, Šveicē nav atļauta.
Daudzi neārstējami slimi ārvalstnieki - pārsvarā no Francijas, Lielbritānijas un Vācijas- izmanto Šveices liberālo likumdošanu eitanāzijas jautājumos.
Tomēr arvien pieaug skaits to ārvalstnieku un arī vietējo iedzīvotāju, kas izvēlas izdarīt pašnāvību, lai gan nav nāvei nolemti smagas slimības dēļ. Tas radījis diskusijas par likumu grozīšanu.
Šveices valdība izskata iespējas grozīt likumu, lai nodrošinātu, ka eitanāzija tiek izmantota tikai neārstējamu slimību gadījumos. Valdība vēlas ierobežot arī "nāves tūrisma" apmērus.
Ir izstrādāti jauni noteikumi, kas nosaka, ka ārstam, kas paraksta nāvējošo medikamentu devu, ar pacientu ir jātiekas vismaz divas reizes, lai noskaidrotu tā patieso stāvokli un vēlmes.
Eitanāzija ir atļauta vēl tikai Nīderlandē, Luksemburgā, Beļģijā un ASV Oregonas štatā.
Kasjauns.lv/BNS/Foto: LETA/AFP