Pasaulē

Lielākajai daļai afgāņu bin Ladena nāve ir laba ziņa

Jauns.lv

Vairāk nekā divas trešdaļas afgāņu vīriešu saka, ka "Al Qaeda" līdera Osamas bin Ladena nogalināšana ir laba ziņa viņu kara plosītajai valstij, taču domas dalās par šī teroristu tīkla nākotni, liecina sabiedriskās domas aptauja.

Lielākajai daļai afgāņu bin Ladena nāve ir laba zi...

Aptaujas rezultāti, kas tika savākti no visas Afganistānas, liecina, ka ASV operācija, kurā 2.maijā Pakistānā tika nošauts bin Ladens, kopumā tiek vērtēta pozitīvi.

"Al Qaeda" līdera vajāšana bija galvenais ASV militārās klātbūtnes iemesls Afganistānā, un viņa nāve izraisījusi aicinājumus ātri izvest ārvalstu karaspēku pēc desmit gadus ilgā kara.

Starptautiskā Drošības un attīstības padome (ICOS) pēdējās divās nedēļās aptaujāja 600 vīriešu vardarbības pārņemtajā Kandahārā, relatīvi mierīgajā Pandžšīras provincē, Kabulas universitātē un vēl trīs vietās. Padome norāda, ka 68% aptaujāto pozitīvi vērtē bin Ladena nāvi, kuram līdz ar viņa "Al Qaeda" kaujiniekiem talibu režīms deva patvērumu Afganistānā no 1996. līdz 2001.gadam.

"Esmu laimīgs, ka Osama ir miris, jo viņš nogalināja Ahmadu Šeihu Masudu," aptaujā teica kāds 19 gadus vecs vīrietis, ar to domājot talibu galveno sāncensi, kurš tika nogalināts pašnāvnieka uzbrukumā divas dienas pirms 2001.gada 11.septembra.

Tomēr aptauja atklāja arī dažus krasus kontrastus: 71% aptaujāto Mardžahas rajonā, kas ir talibu kaujinieku un narkotiku tirgoņu centrs Helmandas provincē, raksturoja bin Ladena nāvi kā sliktu ziņu.

Domas dalās līdzīgi jautājumā par to, vai bin Ladena nāve nozīmēs "Al Qaeda" sabrukumu. ASV desantnieku reids palielinājis atbalstu Amerikā kara izbeigšanai, un Gelapa aptaujā seši no katriem desmit respondentiem teica, ka bruņotie spēki ir pabeiguši savu misiju Afganistānā.

Daudzi novērotāji baidās, ka valstī var sākties pilsoņu karš starp talibiem, valdību un dažādiem grupējumu līderiem, kad aizies ārvalstu karaspēks. Pašlaik Afganistānā izvietoti 130 000 ārvalstu karavīru, taču 2014.gada beigās drošības jautājumi tiks nodoti afgāņu spēkiem.

Koalīcijas pūliņi apmācīt afgāņu armiju un policijas spēkus, lai tie būtu gatavi garantēt drošību plašajā un nabadzībā slīgstošajā valstī, saduras ar lielām grūtībām. Tomēr lielākā daļa afgāņu pozitīvi vērtē plānu nodot atbildību nacionālajiem drošības spēkiem, liecina ICOS aptaujas rezultāti 1400 intervijās, kas tika sarīkotas pirms bin Ladena nāves.

Pārejas procesu atbalstīja aptuveni 60% respondentu valsts dienvidos un 80% ziemeļos.

ICOS piebilst, ka tāda informācija kā ziņa par 500 talibu cietumnieku izbēgšanu Kandahārā 25.aprīlī un par Korāna dedzināšanu, ko ASV sarīkoja kāds mācītājs, mazina sabiedrības uzticēšanos koalīcijas spējai aizsargāt un respektēt afgāņus.

Rīkot aptaujas Afganistānā ir grūti un bieži vien arī bīstami, un mazais dalībnieku skaits liecina, ka konstatācijas nevar uzskatīt par pārliecinošām.

LETA