Pasaulē

No pārkaršanas vakar cietuši 17 cilvēki

Jauns.lv

Aizvadītāja diennaktī ātrās palīdzības mediķi devušies uz 17 izsaukumiem pie cilvēkiem, kas cietuši no pārkaršanas, pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša.

No pārkaršanas vakar cietuši 17 cilvēki...

No pārkaršanas cietuši 17 cilvēki, no tiem 12 cietušie tika hospitalizēti. Visvairāk no karstuma ietekmes cietuši cilvēki Rīgas reģionā - 11 cilvēki, no kuriem deviņi tika nogādāti slimnīcā. Kā norādīja Bukša, pārkaršana iestājusies gan tiem, kas ilgstoši uzturējās ārā, gan arī cilvēkiem viņu darbavietās, piemēram, birojos.

No karstuma ietekmes cietuši arī vairāki bērni. Zemgalē slimnīcā tika nogādāts astoņus mēnešus vecs zēns, Kurzemē - vienu gadu vecs zēns un astoņus gadus vecs zēns. Zemgalē pārkaršana iestājusies arī desmit gadus vecam bērnam, kam mediķi snieguši pirmo palīdzību, bet hospitalizēts viņš netika.

Arī Vidzemē no pārkaršanas cietuši divi cilvēki - 84 gadus veca sieviete un 32 gadus vecs vīrietis. Viņiem tika sniegta palīdzība, bet slimnīcā viņi netika nogādāti.

Lielai daļai no tiem, kas karstuma ietekmes dēļ tika nogādāti slimnīcā, bija vērojama paaugstināta ķermeņa temperatūra, galvas sāpes, vemšana un pat krampji, pastāstīja Bukša.

Karstajā, sutīgajā laikā NMPD mediķi aicina iedzīvotājus pēc iespējas mazāk uzturēties saulē dienas karstākajā periodā, izvēlēties atbilstošu apģērbu, uzņemt pietiekamā daudzumā šķidrumu un saudzēt bērnu veselību.

Apstākļos, kad karstums sasniedz un pārsniedz 28 līdz 30 grādus, NMPD mediķi aicina iedzīvotājus ievērot piesardzību, lai izvairītos no pārkaršanas un karstuma dūriena.

Mediķi atgādina, ka karstā laikā veselība var pasliktināties gados vecākiem cilvēkiem, zīdaiņiem un maziem bērniem, cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām slimībām, īpaši ar elpceļu vai sirds slimībām, kā arī cilvēkiem, kuri veic fiziskas aktivitātes, un tiem, kuri lieto noteiktus medikamentu veidus, kā arī cilvēkiem, kuri lieto alkoholu un citas atkarības vielas.

Īpaši bīstama atrašanās saulē ir maziem bērniem, tāpēc viņiem ieteicams uzturēties ēnā vai vēsās iekštelpās. Nekādā gadījumā nedrīkst atstāt bērnus vienus pašus mašīnā. Jāseko arī, lai bērns nepārkarstu guļot. Mazuļa ratiņi var pārvērsties par "siltumnīcu", un bērns pārkarsis var iet bojā, bērns var pārkarst, arī guļot smacīgās un karstās iekštelpās, norāda mediķi.

Tāpat karstajā laikā ir jāpalielina uzņemtā šķidruma daudzums. Nav ieteicams dzert šķidrumu, kas satur alkoholu vai lielu daudzumu cukura. Vislabāk dzert vēsu tēju, minerālūdeni bez gāzes.

Diena jāplāno tā, lai varētu izvairīties no karstuma un pēc iespējas vairāk atrasties labi vēdināmās telpās. Gadījumā, ja uz ielas paliek pārāk karsti, jāmeklē atvēsinājums veikalos, kafejnīcās, telpās ar kondicionēšanas iekārtām.

Ja jādodas ārpus mājas, jāsargā sevi un bērnus no saules iedarbības, valkājot cepuri vai lakatiņu un saulesbrilles. Mugurā ieteicams vilkt gaišu, vieglu, elpojošu, ērtu apģērbu no dabīga materiāla, paņemt līdzi pietiekamu daudzumu ūdens.

Jāizvairās arī no ilgstošas un fiziskas piepūles saulē vai karstās, nevēdinātās telpās, piemēram, darba uz lauka vai sportošanas. Cilvēkiem, kas slimo ar hroniskām saslimšanām, tai skaitā sirds asinsvadu slimībām, karstā laikā jāatceras lietot savus pastāvīgos lietojamos medikamentus.

Ja karstajā laikā pēc uzturēšanās saulē rodas veselības problēmas, jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai ārpus ģimenes ārstu darba laika jāzvana uz ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa numuru 66 016 001. Bet, ja parādās ķermeņa trīcēšana, drebuļi, augsta temperatūra, slikta dūša ar vemšanu, apziņas traucējumi, krampji, samaņas zudums, jāzvana uz numuru 113 ātrajai palīdzībai.

LETA