ASV krāpnieks Medofs uzskata sodu par pārāk skarbu
Ar 150 gadu cietumsodu par lielāko finanšu krāpšanas shēmu ASV vēsturē notiesātais Bernards Medofs otrdien pauda pārliecību, ka tiesnesis viņu šajā lietā ir padarījis par grēkāzi un piespriedis pārāk bargu sodu.
"Varbūt tiesnesis uzskatīja, ka jau tā esmu 70 gadus vecs, tādēļ, pat ja piespriestu man 20 gadus, pēc tam man būs 90," telefonintervijā no federālā cietuma Ziemeļkarolīnas štata Butnerā laikrakstam "The New York Times" stāstīja Medofs. "Atklāti sakot, ir liela atšķirība starp nomiršanu cietumā vai ārpus tā, esot kopā ar ģimeni."
Tiesnesis Denijs Čins 2009.gadā piesprieda bijušajai Volstrītas ikonai 150 gadu cietumsodu pēc tam, kad viņš tika atzīts par vainīgu miljardiem dolāru izkrāpšanā no investoriem, kuru skaitā bija gan dažādas slavenības, gan bankas, gan ebreju labdarības iestādes.
Prokuratūra apgalvo, ka Medofam esot nodoti aptuveni 13 miljardi dolāru (6,35 miljardi latu), savukārt pats finansists ir minējis, ka esot zaudējis aptuveni 50 miljardus dolāru (24,45 miljardus latu). Šo summu arī uzskata par to, kas tiktu izmaksāta investoriem, ja nauda būtu atbilstoši ieguldīta.
Medofs "The New York Times" sacīja, ka Čins viņu ir padarījis par "Volstrītas grēkāzi", un vaino viņu finanšu krīzes izraisīšanā, lai arī tieši finanšu krīze būtībā atklāja viņa krāpšanas shēmu.
"Manuprāt, Čins noteikti nebija taisnīgs, pilnīgi neizprotot finanšu industriju," sacīja Medofs. "Paskaidrojiet man, kurš cits ir saņēmis šādu spriedumu... Sērijveida slepkavas notiesā ar nāves spriedumu, bet principā var teikt, ka man arī tas ir piespriests. Esmu pārsteigts, ka Čins neierosināja publisku nomētāšanu ar akmeņiem pilsētas laukumā," viņš piebilda.
Čins, kurš notiesāšanas laikā Medofa noziegumus apzīmēja kā "sevišķi ļaunus", savu spriedumu aizstāvēja atsevišķā "The New York Times" rakstā. "Citi apstākļi bija daudz nozīmīgāki par cerības došanu [Medofam]," viņš sacīja laikrakstam.
Medofs ir stāstījis, ka miljardiem dolāru, kas nonāca viņa rokās 30 gadu ilgās krāpšanas laikā, nekad netika ieguldīti finanšu tirgos. Tā vietā viņš šos fondus noslēpa "Chase Manhattan" bankas kontā. Tie vēlāk tika izmantoti, lai izmaksātu "dividendes" investoriem tā sauktajā "Ponzi" shēmā.