Pasaulē

Krievijas kosmiskā zonde janvārī varētu sadegt Zemes atmosfērā

Jauns.lv

Krievijas kosmiskā zonde, kurai pēc palaišanas pagājušajā nedēļā neizdevās uzņemt paredzēto kursu uz Marsu, janvārī varētu sadegt Zemes atmosfērā, pirmdien atzina Krievijas Federālās kosmosa aģentūras "Roskosmos" vadītājs Vladimirs Popovkins.

Krievijas kosmiskā zonde janvārī varētu sadegt Zem...

Viņš gan noliedza plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju, ka izredzes glābt bezpilota kosmisko zondi "Fobos-Grunt" esot niecīgas, un skaidroja, ka vēl līdz decembrim zinātniekiem ir laiks censties atjaunot kontaktu, pārprogrammēt zondi un nosūtīt to plānotajā trajektorijā uz Marsu.

"Zonde līdz janvārim būs orbītā, bet decembra pirmajās dienās" iespējas to pārprogrammēt vairs nebūs, Krievijas ziņu aģentūras citē Popovkina teikto.

"Iespēja ir, taču mēs vēl neesam saņēmuši telemetrisko informāciju, lai varētu saprast, kas īsti notika" pēc zondes palaišanas, viņš piebilda.

Gadījumā, ja zinātniekiem tomēr neizdosies panākt, ka zonde uzsāk ceļu uz Marsu, tā, zaudējot ātrumu, sāks tuvoties Zemei. Taču, visticamāk, zonde sadegs atmosfērā un zemeslodes iedzīvotāji netiks apdraudēti.

"Ir tikai neliela iespējamība, ka tā vispār sasniegs Zemes virsmu," skaidro eksperts. "Mums nav šaubu, ka tā sadegs, atkal ieejot Zemes atmosfērā".

Turpretī kāds vārdā neminēts informācijas avots ziņu aģentūrai "Interfax" nedēļas nogalē atzina, ka zonde jau tiek uzskatīta par zaudētu.

Jau ziņots, ka Krievijas pirmais mēģinājums pēdējo divdesmit gadu laikā īstenot starpplanētu kosmisko misiju trešdien jau sākuma posmā cieta neveiksmi, jo pēc nonākšanas Zemes orbītā neiedarbojās zondes dzinējs.

"Fobos-Grunt" uzdevums bija trīs gadu laikā sasniegt Marsa pavadoni Fobosu, iegūt tā grunts paraugus un nogādāt tos atpakaļ uz Zemes.

Ja misija izgāzīsies, tas būs kārtējais smagais trieciens Krievijas kosmosa izpētes programmai, kura kopš PSRS sabrukuma 1991.gadā cietusi no līdzekļu trūkuma un šogad piedzīvojusi jau virkni pazemojošu neveiksmju.

Jau ziņots, ka 24.augustā uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS) neveiksmīgi startēja Krievijas bezpilota kravas kuģis "Progress-M-12M", kas nespēja sasniegt ieplānoto orbītu un kopā ar nesējraķetes trešo pakāpi nogāzās neapdzīvotā taigā Sibīrijas Altaja republikā.

Līdzās šīm nedienām Krievija pēdējo 12 mēnešu laikā neveiksmīgu startu dēļ zaudējusi arī trīs navigācijas satelītus, modernu militāro satelītu un telekomunikāciju satelītu.

LETA