Pasaulē

Britu aktīvisti aicina atcelt aizliegumu kādu publiski aizvainot

Jauns.lv

Neierasta britu politiķu un pilsoniskās sabiedrības aktīvistu koalīcija trešdien nāca klajā ar iniciatīvu "Nekautrējies, apvaino mani", kuras mērķis ir panākt, lai tiktu atcelts likums, kas aizliedz publisku personas apvainošanu.

Britu aktīvisti aicina atcelt aizliegumu kādu publ...

Starp organizācijām, kuras apvienojis viens no Konservatīvās partijas politiķiem, ir tāda raiba kompānija kā Kristiešu institūts, Nacionālā Sekulārā biedrība un geju tiesību aizstāvji.

Viņi pieprasa, lai tiktu svītrota attiecīgā Sabiedriskās kārtības likuma sadaļa.

Kampaņas iniciatori norāda, ka, pamatojoties uz šīm normām, piemēram, aizturēts kāds pusaudzis, kurš publiski demonstrējis plakātu ar uzrakstu: "Scientoloģija ir bīstams kults", un kāds students, kurš jokojot paziņojis, ka policista zirgs ir "gejs". Abi gan vēlāk tikuši atbrīvoti, neizvirzot nekādas apsūdzības.

Pašreizējā formulējumā likums aizliedz "aizvainot ar vārdiem un rīcību", ja kādam, kas to dzird vai redz, tas varētu "radīt pazemojumu, nemieru vai satraukumu".

Šī likuma norma tiek piemērota arī demonstrāciju dalībniekiem un ielas aģitatoriem.

Parlamenta deputāts Deivids Deiviss norāda, ka likuma norma, kas pazīstama kā piektais paragrāfs, atstāj "šausminoši stindzinošu iespaidu uz demokrātiju".

Kampaņas rīkotāju aptauja liecina, ka šīs normas svītrošanu atbalstītu 62% likumdevēju.

Savukārt 17% aptaujāto deputātu uzskata, ka tās svītrošana apgrūtinātu policijas iespējas aizsargāt sabiedrību, bet katrs piektais parlamenta loceklis ir pārliecināts, ka no tā ciestu minoritātes.

Tikmēr geju tiesību aizstāvis Pīters Tetčels komentārā, kas publicēts laikrakstā "Times", uzsver, ka "mēs esam atmetuši mūsu atšķirības, lai aizstāvētu runas brīvību".

Tetčels stāsta, ka 1994.gadā arī viņš pats arestēts, pamatojoties uz piekto paragrāfu, kad protestējis pret islāmistu grupējumu "Hizb ut-Tahrir".

"Šī islāmistu grupējuma locekļi bija mudinājuši uz ebreju, geju, atkritēju un ārpuslaulības seksuālos sakaros stājušos sieviešu slepkavošanu," raksta aktīvists. "Es izliku plakātus, kuri atspoguļoja homoseksuālu cilvēku vajāšanu no islāma fanātiķu puses (..). Es apstrīdēju apsūdzības un uzvarēju, taču vispirms pavadīju daudzas stundas policijas kamerās un stāvot tiesas priekšā."

Viņš piebilst, ka tādi lieli domātāji kā Galilejs un Darvins "savā laikā izraisīja lielu aizvainojumu un satraukumu".

Likums par sabiedrisko kārtību tika pieņemts 1986.gadā pēc ogļraču streikiem, kas satricināja visu Lielbritāniju, izvēršoties par lielāko konfliktu starp arodbiedrībām un valdību.

Kampaņas iniciatori norāda, ka cilvēkus pret diskrimināciju, vajāšanu un vardarbību aizstāv virkne citu Lielbritānijas likumu.

LETA