Pasaulē

Vēlēšanās Lībijā piedalījušies 60% reģistrējušos vēlētāju

Jauns.lv

Lībijā sestdien notikušajās pagaidu parlamenta Vispārējā tautas kongresa vēlēšanās piedalījušies 60% no 2,8 miljoniem cilvēku, kas bija reģistrējušies vēlēšanām, svētdien paziņoja centrālā vēlēšanu komisija.

Vēlēšanās Lībijā piedalījušies 60% reģistrējušos v...

Pirmos provizoriskos rezultātus vēlēšanu komisija sola paziņot pirmdien vai otrdien.

Vēlēšanu laikā tika konstatēti vairāki vardarbības incidenti, galvenokārt valsts austrumos, kur protestētāji pieprasīja lielāku pārstāvniecību jaunajā parlamentā savam reģionam.

Pēc vēlēšanu komisijas ziņām, no 1554 vēlēšanu iecirkņiem sabotāžas aktu dēļ nav tikuši atvērti tikai 24, galvenokārt valsts austrumos. Tomēr vairāki desmiti iecirkņu tika atvērti tikai nepilnu darba laiku.

Adždabijas pilsētā valsts austrumos pie vēlēšanu iecirkņa notika apšaude, kurā tika nogalināts viens un ievainoti divi cilvēki.

Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāve ārpolitikas un drošības jautājumos Ketrīna Eštone Lībijas vēlēšanas nosauca par "patiesi vēsturiskām", bet ASV prezidents Baraks Obama paziņoja, ka vēlēšanas bijušas "svarīgs pagrieziena punkts" Lībijas ceļā uz demokrātiju.

Vispārējā tautas kongresā būs 200 locekļu - no tiem 120 ievēlēti vienmandāta apgabalos, bet 80 - pēc partiju sarakstiem.

60 deputātu pārstāvēs  Lībijas austrumus, 40 - dienvidus un 100 - rietumus. Šāds sadalījums noteikts pēc demogrāfiskiem apsvērumiem. Lībija  līdz 1963.gadam bija sadalīta trijos   federālos  reģionos: austrumu reģionā Kirenaikā, dienvidu reģionā Fesanā un rietumu reģionā Tripolitānijā. Kirenaikā, kuras galvenā pilsēta ir Bengazi, atrodas divas trešdaļas Lībijas naftas atradņu.

Vēlēšanām bija reģistrēti 2639 kandidāti vienmandāta apgabalos un 374 partiju saraksti.

Vēlēšanām bija reģistrējušies 2,8 miljoni Lībijas pilsoņu no vairāk nekā trim miljoniem balsstiesīgo.

Vispārējais tautas kongress pārņems varu no Nacionālās pārejas padomes, kas tika izveidota sacelšanās laikā pret Mummara Kadafi režīmu pagājušajā gadā.

Vispārējais tautas kongress ievēlēs valsts prezidentu un izveidos valdību.

Sākumā bija plānots, ka Vispārējais tautas kongress izveidos konstitucionālo komiteju, kas izstrādās jaunu valsts konstitūciju, taču Nacionālā pārejas padome pēdējā brīdī nolēma, ka konstitucionālās komitejas 60 locekļi tiks ievēlēti vispārējās vēlēšanās.

Par konstitūciju tiks rīkots referendums, un, kad tā būs pieņemta, notiks prezidenta un parlamenta vēlēšanas.

BNS