Oficiāli: Mits Romnijs kandidēs ASV prezidenta amatam
Bijušais Masačūsetsas gubernators Mits Romnijs ceturtdien oficiāli piekrita kļūt par Republikāņu partijas kandidātu uz ASV prezidenta amatu.
Uzrunājot republikāņu nacionālā konventa delegātus, 65 gadus vecais Romnijs paziņoja, ka pieņem izvirzīšanu kandidēšanai uz prezidenta amatu 6.novembrī gaidāmajās vēlēšanās, kam sekoja jūsmīgu aplausu vētra, kas ilga vairākas minūtes.
"Es to daru ar pazemību, dziļi aizkustināts no jūsu uzticības, kas man izrādīta. Tas ir liels gods, tā ir vēl lielāka atbildība, un šovakar es jūs aicinu kopā ar mani doties pretī labākai nākotnei," uzstājoties ar savā politiskajā karjerā līdz šim visnozīmīgāko runu, sacīja Romnijs.
Viņa uzstāšanos uz neilgu laiku pārtrauca trīs protestētāji - divas sievietes un kāds vīrietis.
"Demokrātija nav bizness!" sauca viens no protestētājiem. "Mums nepieciešams cilvēkus stādīt augstāk par peļņu!"
Taču konventa delegāti tūlīt apslāpēja neapmierināto balsis, sākot korī skandēt: "ASV! ASV!"
Tikmēr apsargi metās pie protestētājiem, lai tos dabūtu ārā no zāles. Apmēram minūti ilga stīvēšanās, kamēr nemiera cēlāji acīmredzot piekrita zāli pamest brīvprātīgi.
Savā runā Romnijs aicināja amerikāņus pārvarēt vilšanos, kuru radījis pašreizējais prezidents Baraks Obama, un sniegt viņam atbalstu, lai atveseļotu valsts ekonomiku, radītu miljoniem jaunu darba vietu un atjaunotu ticību "Amerikas sapnim".
Viņš solīja pielikt pūles, lai atkal apvienotu sašķelto valsti, kas savulaik noticējusi Obamas skaistajiem solījumiem, taču tagad zaudējusi ticību, ka tie tiks pildīti.
"Tas, kas mūsu valstij šodien nepieciešams, nav sarežģīts vai neaptverams. Nav vajadzības pēc īpašas valdības komisijas, lai mums pateiktu, kas Amerikai nepieciešams. Tas, ko vajag Amerikai, ir darba vietas. Daudz darba vietu," sacīja Romnijs.
Viņa runu, kas ievada divus mēnešus ilgo kampaņu pirms prezidenta un Kongresa vēlēšanām, vēroja miljoniem televīzijas skatītāju, no kuriem daudziem tā bija faktiski pirmā iepazīšanās ar republikāņu kandidātu.
Šī uzstāšanās Romnijam var būt izšķiroša, viņam cenšoties vienlaikus iekarot republikāņu konservatīvā spārna uzticību un neatbaidīt neatkarīgos vēlētājus.
Romnijs uzsvēra, ka viņa pieredze uzņēmējdarbībā palīdzēs atdzīvināt stagnējošo ekonomiku un nodrošinās 12 miljonu jaunu darba vietu radīšanu.
Savā runā viņš arī uzsvēra kraso kontrastu starp Obamas priekšvēlēšanu kampaņas solījumiem un rezultātiem, kas gūti pēdējo četru gadu laikā.
"Šodien pienācis laiks atstāt pēdējo četru gadu vilšanos aiz muguras un nolikt malā šķelšanos un savstarpējās apsūdzības," sacīja Romnijs. "Tagad ir laiks Amerikas sapņa atjaunošanai."
"Pēc cerības un pārmaiņām ir liels pieprasījums," atzina republikāņu kandidāts, atgādinot vienu no Obamas 2008.gada kampaņas saukļiem. "Taču šovakar uzdošu vienkāršu jautājumu - ja jūs jutāt aizrautību, kad balsojāt par Baraku Obamu, vai jūs jūtaties tāpat tagad, kad viņš ir prezidents Obama?"
"Jūs saprotat, ka kaut kas nav kārtībā ar to darbu, kuru viņš paveicis kā prezidents, ja vislabāk jūs jutāties dienā, kad par viņu balsojāt," norādīja Romnijs, pirms kura uzstāšanās auditoriju centās uzkurināt aktieris Klints Īstvuds, kas arī aicināja atlaist to, kurš "neveic savu darbu".
Romnijs norādīja, ka Obama solījis īstenot daudz augstu mērķu, taču viņam maz interesējušas problēmas pašu mājās.
"Prezidents Obama solījis sākt risināt okeāna līmeņa celšanos un atveseļot planētu," sacīja Romnijs. "Mans solījums ir palīdzēt jums un jūsu ģimenēm."
Pievēršoties ārpolitikai, Romnijs apsolīja, ka gadījumā, ja tiks ievēlēts, ieņemt stingrāku nostāju pret Krieviju, vienlaikus norādot, ka pašreizējam Baltā nama saimniekam attiecībās ar Maskavu trūkst mugurkaula.
"Viņš, atsakoties no mūsu pretraķešu aizsardzības saistībām, pameta mūsu draugus Polijā, taču pēc [atkārtotas] ievēlēšanas ir gatavs izrādīt Krievijas prezidentam [Vladimiram] Putinam tā kāroto elastību," norādīja Romnijs.
Šajā izteikumā bijušais Masačūsetsas gubernators acīmredzot piesauca martā pieļauto Obamas neuzmanību, kad viņš, tiekoties ar toreizējo Krievijas prezidentu Dmitriju Medvedevu un neapzinoties, ka tuvumā esošais mikrofons ir ieslēgs, savam krievu kolēģim sacīja, ka savas pārvēlēšanas gadījumā pretraķešu aizsardzības sistēmas jautājumā būs "elastīgāks". Savukārt Medvedevs apsolīja "nodot šo informāciju Vladimiram".
Lai gan Obama šo savu izgāšanos centās pārvērst jokā, republikāņu nometne to izmanto kā pierādījumu, ka pašreizējais prezidents ir gatavs vienošanās dēļ ar Maskavu upurēt gan ASV Eiropas sabiedroto, gan pašas Vašingtonas intereses.
"Manas administrācijas laikā mūsu draugi pieredzēs lielāku lojalitāti, bet Putina kungs redzēs mazāk elastības un vairāk mugurkaula," uzsvēra Romnijs, raisot klausītāju gaviles. "Mēs turēsim godā Amerikas demokrātijas ideālus, jo brīva pasaule ir miermīlīgāka pasaule."
Romnijs savā runā pievērsās arī personīgiem jautājumiem, pastāstot par savu izcelsmi un ģimeni, tādējādi acīmredzot cenšoties rast emocionālu saikni ar vēlētājiem, no kuriem daudzi uzskata viņu par uzņēmēju, kam svešas ierindas amerikāņu problēmas.
Aptaujas liecina, ka amerikāņi viņam labprāt uzticētu ekonomiku, taču tīri personīgi Obama viņiem joprojām patīk vairāk.
Romnijs savā runā pieminēja arī savus reliģiskos uzskatus, ko līdz šim viņš darījis reti.
"Mēs bijām mormoņi un uzaugām Mičiganā. Tas varētu šķist neparasti vai neiederīgi, taču es to tā neatceros. Maniem draugiem vairāk norūpēja sporta komandas, kurām sekojām, nekā tas, kas notiek baznīcā," sacīja pretendents uz prezidenta krēslu.
Pirms Romnija uzstājās virkne citu runātāju, kas centās slavināt viņa pagātnes veikumu. Neizpalika arī stāsti par viņa nopelniem, vadot 2002.gada Soltleiksitijas ziemas olimpisko spēļu organizēšanas komiteju.
Aptaujas liecina, ka šobrīd Romnija un Obamas izredzes gūt uzvaru 6.novembrī ir līdzīgas. Saskaņā ar svaigākajiem datiem, kas iegūti aptaujā, kuru pēc aģentūras "Reuters" pasūtījuma veikusi sabiedriskās domas pētniecības organizācija "Ipsos", bijušajam Masačūsetsas gubernatoram izdevies nedaudz apsteigt pašreizējo Baltā nama saimnieku - viņam atbalstu izteikuši 44% respondentu, kamēr par Obamu grasās balsot 42%, lai gan tikai šīs nedēļas sākumā republikāņu kandidāts vēl atpalika par četriem procentpunktiem.
LETA, Foto: AFP/LETA