Zinātnieki Krievijā paredz nekārtības un izmiršanu
Krievijā gaidāmi vai nu masu protesti, vai būtiskas pārmaiņas valsts vadībā, vai arī stagnācija un izmiršana, nule kā publicētā pētījumā konstatējuši Stratēģisko izstrāžu centra zinātnieki.
Krievijas iedzīvotāji "arvien vairāk runā par revolūcijas iespējamību un vēlamību". 66% respondentu atzinuši, ka ir vīlušies valsts varā un ka viņiem ir negatīva attieksme pret to, ka likumi tiek padarīti stingrāki.
2012.gada septembrī prezidenta Vladimira Putina reitings noslīdējis līdz 42% atzīmei, kas ir zemākais rādītājs kopš 2003.gada. Zinātnieki prognozē, ka 2013.gadā iedzīvotāju skaits, kas valsts varai un Putinam uzticas, varētu būt tikpat liels kā to, kas neuzticas.
Kā norādījuši aptauju dalībnieki, Putina valdīšanas laikā "nekādi būtiski rezultāti nav sasniegti. Bijuši tikai vārdi un solījumi, kas atkārtojas bezgalīgi".
Pētījuma autori prognozē, ka, Putinam zaudējot tautas uzticību, varētu izraisīties jauni masu protesti.
Turklāt pašreiz vērojamā opozīcijas kustības vājināšanās ir īslaicīga, teikts pētījumā.
Valsts varas nomaiņa vēlēšanu ceļā nav reālistiska, uzskata respondenti. Turklāt bažas saistībā ar notikumiem, kas varētu sekot revolūcijai, salīdzinot ar pavasarī veikto pētījumu, tiek paustas mazāk.
Vidusšķiras attieksme pret Putinu pēdējo mēnešu laikā mainījusies no negatīvas uz naidīgu, norāda pētījuma autori. Viennozīmīgi negatīvu attieksmi aptaujātie pauduši pret Kremļa partiju "Vienotā Krievija".
"Putina atbalsta reitingu kritums nav saistāms tikai ar sabiedrības nokaitēto reakciju uz viņa sabiedrisko attiecību izgājieniem un politisko retoriku. Tas, ka nav jaunu pozitīvu rezultātu, liecina par to, ka viņa iepriekšējie politiskie sasniegumi tiek ātri aizmirsti," secina pētījuma autori. "Tam, ka samazinās uzticība varasiestādēm, ir fundamentāli cēloņi, un tas ir pārejas punkts starp Putina ēras izmirstošo stabilitātes ideoloģiju un ideoloģijām, kas nāks tās vietā."
Pēc 2011.gada decembrī aizvadītajām daudz peltajām parlamenta vēlēšanām Krievijā sākās pirmie Putina valdīšanas laikā pieredzētie masu protesti, kas bija vērojami arī pēc Putina inaugurācijas ceremonijas 2012.gada maijā.
Taču opozīcijā jūtamā vēl lielāka šķelšanās, un protestu kustība ir zaudējusi savus apgriezienus.
Tomēr, kā prognozēts trešdien publicētajā pētījumā, ņemot vērā aizvien sarūkošo Putina popularitāti, straujās izmaiņas sabiedrībā un aizvien pieaugušo interneta kā informācijas avota popularitāti, protesti atsāksies.
"Maskavas protestu kustības vājināšanās ir īslaicīgs fenomens, kas saistāms ar kustības pārveidošanās procesu," teikts pētījumā.
Putins vairs nevar palielināt savu atbalstu sabiedrībā, izmantojot sabiedrisko attiecību trikus, jo par galveno informācijas avotu Krievijā kļūst internets, un vidusšķira vairs netic valsts televīzijas izplatītajai propagandai, norāda pētījuma autori.
Pētījuma noslēgumā konstatēts, ka gadījumā, ja tiks turpināta Krievijas valsts varas pašreizējā virzība, krievu tautai paredzama izmiršana, kuru raksturo "iemācītas bezpalīdzības sindroma pastiprināšanās, darba prasmju zaudēšana, alkoholizācija, dzimstības samazināšanās un viesstrādnieku masveida ievešana".
Pētījums sagatavots pēc bijušā finanšu ministra Alekseja Kudrina Pilsonisko iniciatīvu komitejas pasūtījuma, un tas balstīts uz aptaujām un fokusa grupās iegūtajiem datiem.
LETA