Lietuvā pirmo reizi veikta galvas smadzeņu artērijas trombektomija insulta pacientei
Viļņas Universitātes slimnīcā pirmo reizi Lietuvā veikta mehāniska tromba izņemšana (trombektomija) no galvas smadzeņu artērijas 44 gadus vecai akūta išēmiskā insulta pacientei. Lietuvā tā ir jauna ārstniecības metode, bet pasaulē plašāk tiek izmantota kopš 2009.gada specializētos insulta centros.
Tas ir pirmais gadījums Lietuvā, kad izdevies atjaunot asinsriti nosprostotā artērijā un izglābt daļu smadzeņu audu. Pasaulē šī metode kļūst aizvien populārāka, un ar to tiek saistītas lielas cerības. Lai šāda operācija būtu sekmīga, ļoti svarīgs ir komandas darbs - pēc iespējas ciešākā saskaņā jādarbojas neirologam, intervences radiologam un anesteziologam.
Saskaņā ar Eiropā un Lietuvā šobrīd spēkā esošajām rekomendācijām slimniekiem ar akūtu išēmisko insultu jānodrošina "zaļās gaismas" princips, kamēr vien viņš tiek uzskatīts par potenciālu kandidātu specializētai insulta ārstēšanai - intravenozajai trombolīzei vai trombektomijai. Tas nozīmē, ka slimniekam jau no pirmā mirkļa visa nepieciešamā izmeklēšana tiek veikta prioritārā kārtā. Vēlams, lai par šāda slimnieka ierašanos jau iepriekš būtu informēti visi slimnīcas dienesti, kam jāiesaistās viņa izmeklēšanā un ārstēšanā.
Trombektomijas mērķis ir mehāniskā ceļā ar īpašām metodēm izņemt trombu vai embolu no aizsprostotās galvas smadzeņu artērijas, atjaunot asinsriti un samazināt galvas smadzeņu audu bojājumus išēmijas zonā. Pirms trombektomijas jāveic radioloģiskie izmeklējumi, kas ļauj vizualizēt nosprostojuma vietu, jo trombu var izņemt tikai no lielajām smadzeņu artērijām. Vispirms veicot cirkšņa artērijas punkciju, ar īpašiem katetriem tiek sasniegta nosprostotā galvas smadzeņu artērija un tromba vietā uz laiku implantēts īpašs stents, tad trombs tiek izvilkts no artērijas, atjaunojot asinsriti, bet, pirms izšķirties par šādu metodi, jāizvērtē iespējamie riski un prognozes, norādījuši speciālisti.