Dienvidkorejas prezidenta vēlēšanās uzvarējusi Paka Geunhje
Dienvidkorejā trešdien notikušajās prezidenta vēlēšanās pirmoreiz ir uzvarējusi sieviete - valdošās konservatīvās Jaunās robežas partijas kandidāte Paka Geunhje, liecina provizoriskie rezultāti, kas iegūti pēc 99% balsu saskaitīšanas.
Saskaņā ar šiem rezultātiem, kurus publiskoja Nacionālā vēlēšanu komisija, 60 gadu vecā Paka ieguvusi 50,6% balsu, bet viņas galvenais sāncensis Mūns Džeins no kreisās opozīcijā esošās Demokrātiskās apvienotās partijas - 48% balsu.
Lai gan trešdien gaisa temperatūra bija ap mīnus 10 grādiem pēc Celsija, vēlēšanās piedalījās vairāk nekā 70% balsstiesīgo iedzīvotāju. Iepriekšējās prezidenta vēlēšanās 2007.gadā vēlētāju aktivitāte bija 63%.
Vēlēšanās balotējās septiņi kandidāti, bet reālas izredzes uzvarēt bija tikai diviem - Pakai un Mūnam.
60 gadus vecā Paka Geunhje ir 1979.gadā noslepkavotā diktatora Paka Čunghī (Džonhi) meita, bet 59 gadus vecais Mūns Džeins ir Ziemeļkorejas bēgļu dēls. Sabiedriskās domas aptaujas pirms vēlēšanām liecināja, ka abiem ir apmēram līdzīgas izredzes uzvarēt.
Paka kļūs par pirmo sievieti Dienvidkorejas prezidenta amatā un pirmo šīs valsts vadītāju, kam ir radniecība ar kādu no bijušajiem valsts vadītājiem. Viņas nelaiķa tēvs Paks Čunghī tiek apbrīnots par valsts izvešanu no nabadzības, bet arī nosodīts par opozīcijas apspiešanu 18 gadus ilgas militāras diktatūras laikā.
Pakas tēvu 1979.gadā nošāva izlūkdienesta vadītājs, bet māti jau piecus gadus pirms tam nošāva Ziemeļkorejai simpatizējošs vīrietis, tēmējot uz viņas tēvu.
Mūns Džeins ir bijušais cilvēktiesību jurists, kurš bijis ieslodzīts cietumā par protestiem pret Paka Čunghī režīmu. Bijušā kreisā prezidenta Ro Mūhjuna varas laikā Mūns bija viņa biroja vadītājs.
Abi galvenie kandidāti solīja samazināt straujas ekonomikas izaugsmes radīto sociālo nevienlīdzību, radīt jaunas darbavietas un palielināt tēriņus labklājībai. Viņi arī uzsvēruši nepieciešamību reformēt lielos ģimeņu vadītos konglomerātus, kuri dominē Dienvidkorejas ekonomikā.
Paks un Mūns arī apliecinājuši vēlmi attīstīt attiecības ar Ziemeļkoreju. Pakai gan ir piesardzīgāka attieksme šai ziņā nekā Mūnam, kurš solījis atjaunot palīdzību Ziemeļkorejai bez priekšnosacījumiem un panākt tikšanos ar Ziemeļkorejas jauno vadītāju Kimu Džongunu (Čeninu).
Sieviete prezidenta amatā būs liela pārmaiņa Dienvidkorejai, kuru Pasaules ekonomikas forums nesen ierindoja 108.vietā starp 135 valstīm dzimumu līdztiesības ziņā. Dienvidkoreja šajā ziņā ir vienu pozīciju zemāk nekā Apvienotie Arābu Emirāti, bet vienu pozīciju augstāk nekā Kuveita.
BNS