Bojāgājušo skaits Sīrijā tuvojas 70 000
Bojāgājušo skaits Sīrijas konfliktā tuvojās 70 000, otrdien pavēstīja ANO augstā komisāre cilvēktiesību jautājumos Navi Pilaja, vienlaikus paužot nosodījumu ANO Drošības padomei, ka tā saistībā ar Sīrijas konflikta nav spējusi vienoties par atbilstošu rīcību.
Vēl tikai pagājušajā mēnesī Pilaja sacīja, bojāgājušo skaits Sīrijā sasniedzis 60 000.
"Patlaban šis skaitlis, iespējams, tuvojas 70 000," komisāre sacīja Drošības padomes sēdē, kas bija veltīta civiliedzīvotāju aizsardzībai konflikta apstākļos.
"Konsensa trūkums Sīrijas jautājumā un no tā izrietošā bezdarbība ir bijusi katastrofāla, un mierīgie iedzīvotāji visās pusēs par to ir samaksājuši," sacīja Pilaja, paužot kritiku padomes nevienprātībai.
"Mēs tiksim tiesāti par traģēdiju, kas ir izvērsusies mūsu acu priekšā," brīdināja komisāre. "Šai padomei un tiem no mums, kam ir nozīmīgi amati ANO, pamatoti tiks prasīts - ko mēs darījām."
Viņa arī no jauna aicināja nodot Sīrijas pilsoņkara lietu Starptautiskajai Krimināltiesai.
"Tas būtu skaidrs signāls kā valdībai, tā opozīcijai, ka viņu rīcībai ir sekas, un tam būtu nozīmīgs preventīvais efekts," sacīja komisāre.
Sīrijas konflikts ilgst jau kopš 2011.gada marta, un saskaņā ar ANO datiem kara pārņemto valsti pametuši vairāk nekā 700 000 bēgļu.
Rietumi un arābu valstis ar ANO Drošības padomes starpniecību centušās panākt Sīrijas prezidenta Asada aiziešanu no amata, uzskatot, ka tādējādi tiks apturēta vardarbība, taču viņu centienus bloķējušas Krievija un Ķīna, kas apgalvo, ka iejaukšanās no ārpuses novedīs pie Sīrijas konflikta eskalācijas.
Sīrijas varas pārstāvji norāda, ka sastop lieliski bruņotu kaujinieku pretestību, kas saņem palīdzību no ārzemēm.
Savukārt Irāna apsūdz Turciju un Persijas līča valstis, ka tās, slepeni vienojoties ar ASV un Izraēlu, ar ieročiem apgādā Sīrijas nemierniekus, lai panāktu tuva Teherānas sabiedrotā - Sīrijas prezidenta Asada - gāšanu.
Satraukumu par to, ka ārvalstu džihādistu klātbūtne Sīrijā var novest pie konflikta radikalizācijas, pauduši arī ANO komisijas locekļi, kas izmeklē cilvēktiesību pārkāpumus konflikta plosītajā Sīrijā.
Asads 6.janvārī nāca klajā ar daudzpakāpju plānu Sīrijas konflikta izbeigšanai, aicinot ārvalstis apturēt nemiernieku finansēšanu un solot nacionālā izlīguma konferences sarīkošanu, kam sekotu referendums par jauno konstitūciju, parlamenta vēlēšanas un jaunas valdības izveide.
Sīrijas Nacionālās koalīcijas (SNK) - lielākās opozīcijas grupējumu savienības - līderis Moazs al Hatibs janvāra beigās sacīja, ka ir gatavs sākt sarunas ar režīma pārstāvjiem, kuru "rokas nav asinīs".
Savukārt Sīrijas valdības nacionālā izlīguma ministrs Ali Haidars intervijā laikrakstam "The Guardian" pirmdien apliecināja, ka ir gatavs ārzemēs tikties ar SNK līderi.
"Esmu gatavs tikties ar Hatibu jebkurā ārzemju pilsētā, uz kuru es varu doties, lai spriestu par gatavošanos nacionālajam dialogam," laikrakstam atzina ministrs.
Haidara izteikumi ir līdz šim pozitīvākā Damaskas valdības reakcija uz Hatiba negaidīto piedāvājumu sākt sarunas.
Sīrijas nemieros bojāgājušo skaits pārsniedz 16 500
LETA, Foto: AFP/LETA