Slimi dzīvnieki, šauri drāšu sprosti. Pārkāpumi kažokzvēru audzētavās arī Igaunijā. VIDEO
Dzīvnieku tiesību aizstāvības biedrības "Loomade nimel" publicētajos video un fotogrāfijās redzami dzīvnieki, kas tiek turēti lielā šaurībā drāšu sprostos un cieš no dažādiem ievainojumiem.
Pasaulē

Slimi dzīvnieki, šauri drāšu sprosti. Pārkāpumi kažokzvēru audzētavās arī Igaunijā. VIDEO

Jauns.lv

Ar slepeni filmētu videomateriālu palīdzību pārkāpumi konstatēti ne tikai Latvijas kažokzvēru audzētavās, bet arī Igaunijā, informēja biedrības "Dzīvnieku brīvība" pārstāvji.

Slimi dzīvnieki, šauri drāšu sprosti. Pārkāpumi ka...

Igaunijas plašsaziņas līdzekļos nonākuši 2012.gadā kažokzvēru audzētavā Karjakilas ciematā slepeni filmēti videomateriāli, kuros redzami šausminoši dzīvnieku labturības pārkāpumi.

Audzētava Karjakilā ir vienīgā Igaunijā un lielākā visās Baltijas valstīs.

Dzīvnieku tiesību aizstāvības biedrības "Loomade nimel" publicētajos video un fotogrāfijās redzami dzīvnieki, kas tiek turēti lielā šaurībā drāšu sprostos un cieš no dažādiem ievainojumiem. Nofilmētajos kadros vērojami dzīvnieki ar savainotām astēm, acīm un citām veselības problēmām.

Karjakilas kažokzvēru audzētavā tiek turēts aptuveni 150 000 ūdeļu, 22 000 lapsu un 1500 jenotu. Uzņēmums "AS Balti Karusnahk", kam pieder kažokzvēru audzētava, kopš 2010.gada darbojas bez ūdeļu audzēšanai nepieciešamās licences, klāstīja "Dzīvnieku brīvība".

"Loomade nimel" pārstāve Kristīna Meringa min, ka nofilmētie kadri ir šokējoši, tomēr tajos redzamais nav nekas neparasts. Ļoti līdzīgi apstākļi novērojami citu Eiropas valstu, tostarp Somijas un Dānijas, kažokzvēru audzētavās uzņemtajos materiālos. "Šie regulāri atklātie pārkāpumi nav saistāmi tikai ar atsevišķām audzētavām - tie ir tipiska kažokzvēru industrijas iezīme. Ņemot vērā to, ka peļņa ir audzētāju galvenais mērķis, atbilstošu apstākļu nodrošināšana dzīvniekiem ne tikai nav audzētāju interesēs, bet arī nav iespējama," piebilda Meringa.

Jau ziņots, ka biedrība "Dzīvnieku brīvība" šā gada februārī nāca klajā ar Latvijas kažokzvēru audzētavās slepus nofilmētiem materiāliem. Tajos redzami 2012.gada rudenī uzņemti kadri ar šokējošiem apstākļiem sešās Latvijas kažokzvēru audzētavās - slimi dzīvnieki, miruši dzīvnieki būros kopā ar dzīviem, sasalis dzeramais ūdens, antisanitāri apstākļi un bojāti sprosti.

Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektoru februārī veiktajām ārpuskārtas pārbaudēm visās Latvijas kažokzvēru audzētavās gan konstatēts, ka dzīvnieku labturības prasības tiek ievērotas, kā arī fermās nav konstatēti slimi un ievainoti kažokzvēri, kas varētu radīt aizdomas par laikus nesniegtu veterināru palīdzību.

Pievēršot sabiedrības uzmanību dzīvnieku ciešanām kažokzvēru audzētavās, februāra beigās Latvijā portālā "manabalss.lv" tika sākta parakstu vākšana par kažokzvēru audzēšanas aizliegšanu.

Kažokzvēru audzēšana jau aizliegta vairākās valstīs - Lielbritānijā, Austrijā, Horvātijā, Bosnijā un Hercegovinā, Nīderlandē un Slovēnijā. Citviet, tostarp Dānijā, Itālijā, Zviedrijā un Šveicē, savukārt ir spēkā stingri labturības noteikumi vai daļēji aizliegumi. Somijā iniciatīvu par kažokzvēru audzēšanas aizliegumu parakstījuši 70 000 iedzīvotāju, un drīzumā parlamentā saistībā ar šo jautājumu tiks sāktas diskusijas.

Igaunijas dzīvnieku tiesību aizstāvības biedrība "Loomade nimel" iestājas pret savvaļas dzīvnieku turēšanu sprostos un norāda uz to, ka apstākļi audzētavās dzīvniekiem izraisa fiziskas sāpes, stresu un psiholoģiskas slimības. Organizācijas pārstāvji uzskata, ka ir nepieciešams sabiedrību informēt par patiesajiem apstākļiem kažokzvēru audzētavās, jo ievērojamai sabiedrības daļai nav zināms, kas tajās notiek, turklāt šī industrija veicina dzīvnieku nevajadzīgu ekspluatēšanu, lai iegūtu preces, kas mūsdienās cilvēkiem vairs nav nepieciešamas. Igaunijā uzsākta parakstu vākšana par kažokzvēru audzēšanas aizliegšanu.

Video no Karjakilas zvēru audzētavas Igaunijā

LETA/ Foto: http://www.loomadenimel.org/