Lidojums zem "Michelin" zvaigznāja: kas ir 9 pasaules labākie pavāri?
foto: Atilano Garcia / SOPA Images/Sip/ Vida Press
Dabizs Munjoss (Spānija).

Lidojums zem "Michelin" zvaigznāja: kas ir 9 pasaules labākie pavāri?

Aldis Miesnieks

9vīri

Daudzi no mums, protams, atceras ainu no slavenās Rīgas kinostudijas filmas, kurā vella kalpi dzied "Mēs, jautrie pavāri", tikpat jautri šeptē pa barona virtuvi, žonglējot ar katliem, pannām un pavārnīcām. Šoreiz gan nevis par draiskošanos, bet par īstiem pašiem labākajiem pasaules šefpavāriem, kurus par tādiem atzīst amatbrāļi un viņu pavalgu baudītāji.

9 ½ Cilvēks no pampām

Pavārs: Mauro Kolagreko (Argentīna)

foto: REDA &CO srl / Alamy/ Vida Press

Raksturojums: Viņa kūrētais Dienvidfrancijas pilsētā Mentonā esošais restorāns "Mirazur" jau vairākkārt ir atzīts par pašu labāko pasaulē. Pērn viņš ieguva savu trešo "Michelin" zvaigzni, kļūstot par pirmo, kurš, nebūdams vietējais, Francijā kļūst par trīskārtēju galvenās kulinārijas balvas kavalieri. Savās receptēs viņš izmanto tikai tos produktus, kas nogatavināti uz restorānam piederošās zemes, tāpat viņš ir pilnībā atteicies no plastikāta priekšmetiem, pārtikas plēves un vakuumiepakojumiem.

9. No Krievijas – bez raķetēm

Pavārs: Vladimirs Muhins (Krievija)

foto: AFP/Scanpix

Raksturojums: Neapšaubāmi labākais Krievijas šefpavārs un restorators. Viņa Maskavā izlolotais restorāns "White Rabbit" jau astoto gadu ir pasaules ranga Top 50 listē. Tikpat ilgi viņš visai pasaulei pierāda, ka tradicionālajai slāvu virtuvei ir nozīmīga vieta uz daudzšķautņainās garšu, smaržu un pārējo maņu baudas skatuves. Forši būtu, ja arī viņa vārda radiniekam rokās būtu pildīti pīrāgi, nevis raķetes.

8. Novators

Pavārs: Alekss Atala (Brazīlija)

foto: George Pimentel/Shutterstock/ Vida Press

Raksturojums: Alekss visai pasaulei prezentē brazīliešu tradicionālo virtuvi, nebeidzot eksperimentēt ar jaunākajām kulinārijas mākslas piruetēm. Proti, viņš miksē brazīliešu produktus ar franču un itāļu virtuves klasiskām sastāvdaļām. Savā restorānā "D.O.M." viņš piedāvā ēdienkarti ar produktiem no visiem 26 Brazīlijas štatiem. Viņa restorāns (divas "Michelin" zvaigznes) skaitās pats labākais visā Dienvidamerikā un jau sesto gadu ir rodams starp pasaules Top 50. 

7. Arī meitenes māk

Pavārs: Anna Roša (Slovēnija)

foto: Vid Ponikvar/Sportida/Sipa/Shutterstock/ Vida Press

Raksturojums: 2017. gadā Anna tika atzīta par visas planētas labāko šefpavāri, kas ir visai interesants fakts, jo slovēniete ir autodidakts jeb cilvēks, kurš savas zināšanas ieguvis pašmācības ceļā. Viņa daudz mācījās no saviem vecvecākiem un vecākiem, kuri bija profesionāli pavāri, un šobrīd viņas restorānu "Hiša Franko" rotā divas "Michelin" zvaigznes, bet pati ēdvieta jau trīs gadus ir pasaules Top 50 sarakstā. Viņas stils? Absolūti vienkāršs – vissvaigākie vietējie produkti plus autentiskās virtuves smagnējā elegance.

6. Trīs vienā

Pavārs: "Disfrutar" (Spānija)

foto: Publicitātes foto

Raksturojums: 2014. gadā trīs pasaulslavenā spāņu šefpavāra Ferrāno Adria mācekļi apvienojās, lai Barselonā izveidotu restorānu ar nosaukumu "Disfrutar", kas spāņu mēlē nozīmē – Baudīt. Protams, te vislielākā uzmanība tiek veltīta Vidusjūras virtuvei, moderniem un sava skolotāja radītajiem recepšu akcentiem. Trīs vella kalpi ir Mateo Kasanjass, Oriols Kastro un Eduards Ksatrušs. Šobrīd pie "Disfrutar" žaketes ir piespraustas divas "Michelin" zvaigznes.

5. Klusais skandināvs

Pavārs: Renē Redzepi (Dānija)

foto: AFP/Scanpix

Raksturojums: Pirms diviem gadiem atzīts par pasaules labāko šefpavāru. Revolucionārs, kurš visai pieticīgajai skandināvu ēdienkartes paletei piešpricē tīru un dabisku garšu notis, veidojot jaunu un modernu ziemeļu virtuvi. Viņa vadītais un ar trim "Michelin" zvaigznēm apbalvotais restorāns "Noma" tiek uzskatīts par vienu no labākajiem visā pasaulē. Šajā sarakstā tas ir jau kopš 2006. gada!

4. Ģimene gatavo vislabāk

Pavārs: Huans Roka (Spānija)

foto: Oso Media / Alamy/ Vida Press

Raksturojums: Huans ir pasaulslavenā restorāna "El Celler de Can Roca"  dibinātājs un šefpavārs. Atklāts Spānijas pilsētā Žironā, tas jau 2009. gadā tika godināts ar trim "Michelin" zvaigznēm, bet 2013. un 2015. gadā atzīts par labāko pasaulē! Te Huans darbojas kopā ar brāļiem Hosē un Hordi – viņi trijatā meistaro modernu un avangardisku spāņu virtuvi. Pats Huans divus gadus pēc kārtas (2017. un 2018.) tika atzīts par visas mūsu planētas labāko šefpavāru. Nu jau pāris gadus viņš klāj galdus pēc "Oskara" balvas ceremonijām un piedalās arī Eltona Džona labdarības pasākumos.

3. Viss – pēc jūsu vēlmēm!

Pavārs: Andoni Lūiss Aduriss (Spānija)

foto: Jose Ignacio Unanue/Nurphoto/Shutterstock/ Vida Press

Raksturojums: Aduriss tiek uzskatīts par pašu novatoriskāko un modernāko mūsdienu šefu. Viņa vadītais restorāns "Mugaritz" (divas "Michelin" zvaigznes) atrodas basku zemē Spānijas ziemeļos, Erenterijā – uz austrumiem no Bilbao. Savā virtuvē viņš gandrīz nelieto sāli, un vēl – te nav konkrētas ēdienkartes. Degustācijās viss tiek gatavots pēc klienta vēlmēm un garšu kaprīzēm. Vidējā rēķina summa – 250 eiro.

2. Mūsdienu virtuozs

Pavārs: Bjerns Francens (Zviedrija)

foto: ddp/FameFlynet Sweden / Vida Press

Raksturojums: Absolūts kulinārijas modernists.  Viņu dēvē par Zviedrijas gastronomijas pērli. Bijušais profesionālais futbola komandas "AIK" spēlētājs sportista karjeru beidza 1996. gadā, un nu zem viņa naža ir divi trīszvaigžņu "Michelin" restorāni – "Frantzen" Zviedrijā un "Zen" Singapūrā. Viņš ir kā perfekts blenderis, jo apvieno klasisko un visai rāmo zviedru virtuvi ar moderni novatoriskām garšu vibrācijām.

1. Garšu jaucējs

Pavārs: Dabizs Munjoss (Spānija)

foto: Atilano Garcia / SOPA Images/Sip/ Vida Press
Dabizs Munjoss (Spānija).
Dabizs Munjoss (Spānija).

Raksturojums:  Madrides restorāna "DiverXO" dibinātājs un šefs – starp citu, šis ir vienīgais Spānijas galvaspilsētas lokāls, kurš godam jau vairākus gadus nēsā trīs "Michelin" zvaigznes! Pērn Dabizs tika atzīts par pasaules pirmo numuru šefpavāru topā. Viņa galvenā firmas zīme – kreativitāte un ideāla dažādu pasaules virtuvju miksāža! Piemēram – klasiska spāņu lazanja, atšķaidīta ar Āzijas garšvielu kolorītu. Vai Polinēzijas augļu sacepums ar 18 mēnešus nogatavinātu Parmas sieru. Lai garšo!