
Ropažu novada domes deputātu kandidāti: bunkurs privātmājas pagalmā, "Iļģu" koklētājs un atkritumu dedzināšanas pretinieki

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Šoreiz stāsts par Ropažu novada domes deputātu kandidātiem, kuriem būs jāpārvalda pēc reģionālās reformas izveidotais visnotaļ “saraustītais” novads. Šoreiz tur par vietvaras deputātiem kāro kļūt par 86 gribētājiem mazāk nekā pirms četriem gadiem.
Ropažu novadā pēdējo pāris gadu laikā gājis varen karsti, tāpat kā kaimiņnovadā – Ādažos, kur joprojām notiek stīvēšanās par Garkalnes pagasta “sadalīšanu”. Pēc pirms četriem gadiem īstenotās reģionālās reformas, likvidēja Garkalnes novadu un to pievienoja Ropažiem, kuru no novada centra atdalīja Vidzemes šoseja. Daļa garkalniešu vēlas piederēt Ādažiem, bet ropažnieki ir iecirtīgi. Nu kaimiņbūšanas padarīšanas būs jārisina jaunajai domei, jo līdz nākamā gada maijam jāizstrādā plāns, kādām tad turpmāk būt novadu robežām. Tai pašā laikā daudzi joprojām nevar pierast arī pie tā, ka nu jau četrus gadus Ropažiem pievienota arī Ulbroka un Vangaži. Lai arī novadā ir daudz risināmā, uz Ropažu vietvaras deputāta krēslu nu startē ievērojami mazāk nekā pirms četriem gadiem – kad vēlēšanās startēja 234 deputātu kandidāti no 14 politisko spēku sarakstiem. Ropažu novada domē jāievēl 19 domnieki, un par tādiem tagad vēlas kļūt 148 no astoņiem sarakstiem. Visvairāk uz novada domi kandidē Apvienotā saraksta, Zaļo un zemnieku savienības, “Latvijas attīstībai”/Nacionālās apvienības un “Jaunās vienotības”/“Progresīvo” listēs, kurā katrā ierakstīti 22 kandidāti. Visšķidrākais saraksts ir partijai “Platforma 21”, kuru agrāk pazinām kā 13. Saeimas deputāta, advokāta Alda Gobzema (tagad emigrējis uz Spāniju un mainījis vārdu uz Arigo Toro) izveidotās populistiskās partijas “Likums un kārtība” un “Katram un katrai”, tikai ar četriem deputātu kandidātiem.

* Vēlēšanu biļetenu virspusē novadā ar pirmo kārtas numuru būs “Saskaņas” liste, kuras 14 cilvēku komandas priekšgalā ir SIA “Getliņi EKO” (lielais Rīgas atkritumu poligons atrodas Ropažu novada administratīvajā teritorijā) projektu vadītājs Viktors Jakovļevs. Aiz viņa seko SIA “SUN4U” (darbības veids: informācijas tehnoloģiju un datoru pakalpojumi) direktors Sergejs Galajevs, bet trešā - viesnīcas “Seo village” vadītāja Jūlija Romanoviča. Par to, ka Ropažu novada teritorija ir ne visai “pārredzama” liecina arī saskaņiešu programmā ierakstītais solījums: “Izveidot transporta satiksmi starp Ulbroku un Vangažiem.” Partijas programma iesākas ar visnotaļ kaismīgu lozungu: “Par mieru un labklājību!”
* Ar otro kārtas numuru startē Apvienotais saraksts, kurā apvienojušās Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu apvienība un Liepājas partija. Saraksta līderis ir Siguldas novada pašvaldības izpilddirektors Aivars Draudiņš, kurš ir arī Latvijas Jātnieku federācijas prezidents un Latvijas Olimpiskās komitejas Pašvaldību komisijas vadītājs. Viņam ir pieredze arī galvaspilsētas pašvaldības darbā, jo Aivars Draudiņš savulaik strādājis par Rīgas pilsētas izpilddirektora vietnieku, kā arī izveidojis un vadījis Rīgas domes Uzņēmējdarbības koordinācijas centru. Aiz viņa seko pašreizējie novada domnieki - Gundars Jankovs un Eva Haberkorne-Vimba. Pāsreizējā ģeopolitiskajā situācijā teju visas lielās partijas visos novados savās programmās uzsver civilās aizsardzības un patvertņu izbūves nozīmību, bet Ropažos Apvienotais saraksts šo jautājumu īpaši aktualizējis, mudinot bunkurus būvēt savā privātmājas pagalmā: “Prioritāri projekti – patvertnes (bunkura) izveide savas privātmājās pagalmā.” Bet ne jau tikai jāņem rokā lāpsta un jārok bunkurs tēva pagalmā, pēc sūra darba tiek solīta arī atelpa: Zivju svētki Upesciemā un “nekustamā īpašuma nodokļa atlaide 90% apmērā deklarētājiem iedzīvotājiem visiem īpašumiem”.

* “Latvijas attīstībai” un Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK saraksts ir pašreiz pie vietvaras vadības esošo liste, kura savā komandā iekļāvusi arī vienu otru slavenību. Saraksts startē ne tikai ar politikas pārzinātājiem, bet arī izciliem koklētājiem. Saraksta līdere ir pašreizējā novada domes priekšsēdētāja Vita Paulāne, kura pēc izglītības ir kokles spēles pedagoģe un tautas mūzikas orķestru diriģente, bijusi Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolas direktore. Aiz viņas sarakstā iekļauti vēl četri novada domes deputāti - ģimenes ārsts Ritvars Ziedonis, Vitas Paulānes vietnieks Ainārs Vaičulens un Haralds Burkovskis, kuru savulaik pazinām kā populāru žurnālistu, kurš, piemēram, vadījis Latvijas Neatkarīgās televīzijas analītisko raidījumu “LNT Ziņu TOP 10”. Ar 16. kārtas numuru Apvienotajā listē startē vēl viens visā Latvijā pazīstams cilvēks, kurš priekšvēlēšanu anketā atzīmējis, ka ir siltumenerģētiķis. Bet ne tikai - pēc siltumenerģētikas zinību apguves Rīgas Politehniskajā institūtā viņš pievērsās arī folklorai un mūzikai un kļuva par folkloras ansambļa “Skandinieki” un postfokloras grupas “Iļģi” koklētāju un dūdinieku – Māris Muktupāvels.
* “Platforma 21” četri deputātu kandidāti ir: bērnudārza “Dzilniņa” strādnieks Raimonds Peders, bērnudārza “Bona Favola” konsultante Inga Guļbinska, bezdarbniece Tatjana Kirilova un SIA “Heisterkamp Transport Latvija” (darbības veids: kravu autotransports) vadītājs-ekspeditors Ēriks Kirilovs. Partijas programmā teikts, ka tā “balstīta datos, pētījumu atziņās, formulēta kā sasniedzams rezultāts nevis solījums.” Tomēr tajā nav uzsvērtas konkrētas Ropažu novada problēmas.
* Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) līderis ir SIA “Aģentūra Jaunais ceļš” (nekustamā īpašuma bizness) projektu vadītājs Aivars Nalivaiko, otrais – Ropažu pagasta pārvaldes vadītājs Zigurds Blaus, bet trešais - SIA “Lemaran” (būvdarbi, nekustamā īpašuma bizness) valdes loceklis Gints Irbe. Arī ZZS priekšvēlēšanu programmā arī nav īpaši izceltas konkrētas Ropažu novada problemātikas: “Novads - dzīves telpa, kur ikviens iedzīvotājs ir svarīgs, kur katram ir iespējas izteikties un tikt sadzirdētam. Apzinoties un izmantojot katras apdzīvotas vietas unikalitāti un iespējas, dzīves kvalitāte ir uzlabojama gan pilsētā, gan pagastos.”
* “Jaunās vienotības” un “Progresīvo” lokomotīve ir novada domes deputāte. Veselības ministra Hosama Abu Meri biroja vadītāja Renāte Gremze, bet otrā – Kultūras ministrijas parlamentārā sekretāre Signe Grūbe. Trešais Rīgas biedrības “Rūpju bērns”, kas veicina cilvēku ar intelektuālās attīstības traucējumiem dzīves kvalitātes paaugstināšanu, valdes priekšsēdētājs Māris Grāvis. Šo abu partiju kopīgās programmas sauklis ir: “Droša un cilvēcīga izvēle Ropažu novadam – tā ir izvēle par rītdienu, kurā cilvēks ir vērtība, attīstība ir gudra un kopiena – saliedēta!”

* “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” saraksta līdere ir pašnodarbinātā konsultante komercdarbībā un vadībzinātnēs Marija Koričeva, otrais – Latvijas Diplomātu asociācijas valdes loceklis Ēriks Flaumanis, kurš savulaik dažāda līmeņa vēlēšanās startējis no partijām “Latvijas ceļš”, “Saskaņas centrs” un “Vienoti Latvijai”, bet trešā – grāmatvede Gita Plaude. Priekšvēlēšanu programmā uzsvērtas novadā aktuālas problēmas: “Jānodrošina, ka atbildīgie dienesti ir viegli sazvanāmi, kā arī pieejami klātienē”, “Nepieciešama savlaicīga un kvalitatīva ceļu tīrīšana un uzturēšana gan ziemā, gan vasarā. Sakārtot ceļu segumu Zaķumuižā, Silakrogā, Muceniekos un Sužos”, “Attīstīt dabai draudzīgus tūrisma pakalpojumus novadā, izveidojot pievilcīgus pasākumus, tādus kā, piemērām, ikgadējo dīķa hokeja turnīru, ģimenes svētkus, amatnieku festivālu.” Izteikts arī protests: “Mēs esam kategoriski pret atkritumu dedzināšanas rūpnīcas būvniecību Dreiliņos, kā arī citu videi un cilvēkiem nedrošu iekārtu būvniecību, neievērojot drošu attālumu no dzīvojamām mājām.”
* “Latvija pirmajā vietā” pirmais trijnieks ir: SIA “Land&Home construction” (darbības veids: arhitektūra) komercdirektors Kārlis Opincāns, bijušais 10. Saeimas deputāts un Garkalnes novada domes priekšsēdētājā vietnieks (ievēlēts no “Saskaņas centra”), kādreizējais regbija komandas “RAF-Latvija” spēlētājs, tagad Garkalnes sporta centra vadītājs Juris Silovs un pašreizējais novada domes deputāts (ievēlēts no “Saskaņas”), ģimenes ārsta prakses prokūrists Jevgēnijs Sergejevs. LPP novada priekšvēlēšanu programmā rakstīts: “Četrus gadus pēc pašvaldību reformas – kopš 2021. gada, kad tika izveidots apvienotais Ropažu novads, – mēs redzam, ka vietējā vara ir attālinājusies no saviem iedzīvotājiem. Ir manāmi pieaugusi birokrātija, iedzīvotājiem sniegto pakalpojumu kvalitāte ir kritusies un saņemšanas ātrums ir kavēts. Tādēļ ir pēdējais laiks ieviest būtiskus uzlabojumus pašvaldības darbā, lai katrs novada iedzīvotājs justos piederīgs un nozīmīgs savam novadam.”
Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5929 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3636 kandidāti ir vīrieši, bet 2293 – sievietes. Jauns.lv turpinās iepazīstināt ar deputātu kandidātiem pašvaldību vēlēšanās un nākamajā reizē par Salaspils novadā iesniegtajām listēm.