Vietu vairs nav! Vecāki zibenīgi pierakstījuši bērnus Rīgas vasaras nometnēm
foto: LETA
Rīdzinieki zibenīgi pieteikuši bērnus uz visām vietām Rīgas izglītības iestāžu atvērtajās vasaras nometnēs.
Runā Rīga

Vietu vairs nav! Vecāki zibenīgi pierakstījuši bērnus Rīgas vasaras nometnēm

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Rīdzinieki zibenīgi pieteikuši bērnus uz visām vietām Rīgas izglītības iestāžu atvērtajās vasaras nometnēs, informēja Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļā.

Vietu vairs nav! Vecāki zibenīgi pierakstījuši bēr...

Iespēja pieteikt bērnus nometnēm bija tikai dažas minūtes. Pēc tam visas vietas jau bija aizņemtas.

Kā skaidroja pašvaldībā, no 8.aprīļa vecākiem bija iespēja iepazīties ar pašvaldības izglītības iestāžu šovasar rīkoto atvērto nometņu piedāvājumu. Bija iespēja pieteikt aptuveni 1000 bērnus 34 nometnēs. Šajā laikā vecāki varēja arī izveidot pieteikuma sagatavi konkrētai nometnei, lai brīdī, kad sāksies pieteikšanās, varētu operatīvi iesniegt savu pieteikumu.

Liela daļa vecāku izmantoja šo iespēju, līdz ar to pieteikšanās process no brīža, kad tā tika atklāta, noritēja ļoti raiti.

Kopumā šovasar pašvaldības izglītības iestādes nodrošinās 170 nometnes, kurās piedalīsies 6100 dalībnieki. No šīm nometnēm 136 ir slēgtās nometnes.

Izglītības, kultūras un sporta departaments vērtē nevalstisko organizāciju iesniegtos pieteikumus līdzfinansējuma saņemšanai vasaras nometnēm. Vecāki savus bērnus nevalstisko organizāciju rīkotajām atklātajām nometnēm, kas būs saņēmušas pašvaldības līdzfinansējumu, varēs pieteikt maijā.

PTAC ieteikumi, izvēloties nometni:

1. Pārliecinieties par organizatora uzticamību: Ja izvēlētā nometne ir komplekss tūrisma pakalpojums, jāpārliecinās, ka organizators ir reģistrēts PTAC licencē. Ja nometne tiek uzskatīta par izglītības pasākumu, jāverificē, vai nometne ir reģistrēta iepriekš minētajā Nometņu reģistrā. Tāpat jāpārliecinās, ka nometne un tās vadītājs ir saņēmuši atļauju no attiecīgajām iestādēm.

2. Līguma slēgšana un norēķini: Pirms pieteikt bērnu nometnei, ir jāparaksta līgums ar nometnes organizētāju. Vecākiem jābūt pārliecinātiem, ka līgumā ir skaidri norādīti visi nosacījumi. Samaksa jāveic oficiāli, saņemot apstiprinājuma dokumentus.

3. Apdrošināšana un pilnvarojumi: Ja bērns piedalīsies nometnē ārpus Latvijas, būtiski ir parūpēties par bērna apdrošināšanu un sakārtot pilnvarojumus, kas var būt nepieciešami nometnes dalībai.

4. Ārzemju nometnes risks: Ja nometne notiek ārpus Latvijas, PTAC norāda, ka normatīvais regulējums šādās situācijās ir nepilnīgs. Jāpārliecinās par nometnes atbilstību vietējām likumdošanas prasībām un jāizvērtē, vai organizators var nodrošināt bērnam nepieciešamo atbalstu, ja rodas problēmas.

Ievērojot to, ka šobrīd normatīvais regulējums neparedz kārtību, prasības un kontroli gadījumos, kad nometnes vai jebkādu citu izklaides vai izglītojošu programmu ietvaros bērni tiek vesti ārpus Latvijas teritorijas, PTAC ieskatā iespējams jāpārskata nometņu organizēšanas normatīvais regulējums attiecībā uz šāda veida nepilngadīgu bērnu izceļošanu no Latvijas teritorijas.

BAC ieteikumi par drošību un izvēli:

1. Bērna līdzdalība izvēlē: Bērnu ieteicams aktīvi iesaistīt nometnes izvēlē. Pārrunājiet ar bērnu viņa intereses un izvēles, lai nodrošinātu, ka nometne atbilst viņa vecumam un interesēm. Piemēram, bērns varētu izrādīt interesi par sportu vai mākslu, un izvēlēties nometni, kas piedāvā attiecīgas aktivitātes.

2. Drošība nometnē: Ir jāizvērtē, vai nometne atbilst visiem drošības noteikumiem, piemēram, ugunsdrošības prasībām, medicīniskajai aprūpei un bērnu fiziskajai drošībai. Tāpat jānodrošina iespēja sazināties ar organizatoru un iegūt atbildes uz visiem jautājumiem par bērna drošību.

3. Nometnes vadītāja atbildība: Pārliecinieties, ka nometnes vadītājs ir pieredzējis, atbildīgs, apmācīts un ar labu reputāciju, lai pārraudzītu bērnu drošību un nodrošinātu kvalitatīvu programmu. Nometnē jābūt vismaz vienam pieaugušajam darbiniekam uz desmit bērniem.

4. Līguma slēgšana: Vecākiem jāpārskata līguma nosacījumi un jāparaksta rakstisks līgums ar nometnes organizētāju. Tas jāizdara pirms bērna uzņemšanas nometnē. Līguma slēgšanas laikā jāievēro, ka vecākiem ir tiesības izpētīt visus noteikumus, tostarp iespēju lauzt līgumu.

5. Bērna veselība un atbalsta pasākumi: Vecākiem ir svarīgi informēt nometnes organizētāju par bērna veselības stāvokli, piemēram, hroniskām saslimšanām, alerģijām, medikamentiem vai uztura ierobežojumiem. Tas palīdzēs organizētājiem nodrošināt nepieciešamo atbalstu un aprūpi.

Izvēloties nometni bērnam, vecākiem jābūt ļoti rūpīgiem, izvērtējot visus aspektus, sākot ar nometnes reģistrāciju un līguma nosacījumiem līdz drošības prasībām un nometnes reputācijai. Tāpat ir svarīgi, lai bērns būtu apdrošināts un lai vecāki rūpīgi informētu nometnes organizētājus par bērna vajadzībām. Ievērojot visus šos padomus, vecāki var nodrošināt, ka bērns piedzīvo drošu, veselīgu un izglītojošu laiku nometnē.

Kur meklēt palīdzību? 

Kontakti bērnu tiesību aizsardzības iestādēm vai organizācijām, ja vecāki vai likumiskie pārstāvji konstatē pārkāpumus vai ir bažas par nometnes darbību. 

Valsts policijas vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs – 112;
ja neatrodaties Latvijā, zvaniet +371 67014002;
Veselības inspekcija +371 67081600, vi@vi.gov.lv;
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests +371 67075824, pasts@vugd.gov.lv;
Pārtikas un veterinārais dienests +371 67095230, pasts@pvd.gov.lv;
Valsts ieņēmumu dienests +371 67120000, vid@vid.gov.lv ;
Bērnu aizsardzības centrs +371 67359128, pasts@bac.gov.lv;
Bērnu aizsardzības centra diennakts Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 (zvans bez maksas);
Valsts izglītības attīstības aģentūra + 371 60001629.