"Lika rakstīt, ka nožēloju," Sandra tikai gribēja atjaunot pasi, bet PMLP nodaļā Rīgā piedzīvoja dīvainu situāciju
foto: Edijs Pālens/LETA
Jaunā parauga pase.

"Lika rakstīt, ka nožēloju," Sandra tikai gribēja atjaunot pasi, bet PMLP nodaļā Rīgā piedzīvoja dīvainu situāciju

Dana France

Jauns.lv

0

Kāda sieviete dalījās visai neparastā pieredzē, kas ar viņu notika Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) pasu nodaļā Rīgā, Eduarda Smiļģa ielā.

"Lika rakstīt, ka nožēloju," Sandra tikai gribēja ...

Sandra (vārds mainīts) piedzīvoja ļoti nepatīkamu situāciju - viņa pazaudēja pasi, kuru pirms pāris gadiem jau bija atjaunojusi. Iepriekšējai pasei beidzās derīguma termiņš, bija jātaisa jauna, tāpēc sieviete devās uz Latvijas vēstniecību Oslo, jo tobrīd dzīvoja Norvēģijā. Tur pieredze ar pases noformēšanu bijusi ļoti pozitīva. Diemžēl to pašu nevar teikt par pieredzēto pirms neilga laika PMLP nodaļā Rīgā...

"Kādā brīdī atskārtu, ka nekur nevaru atrast savu pasi. Tas bija ļoti nepatīkami, turklāt drīzumā bija jādodas uz ārzemēm, steidzos uz pasu nodaļu Āgenskalnā, bet tur mani gaidīja dāma ar attieksmi..." atceras Sandra. 

"Darbiniece komunicēja nelaipnā tonī jau no paša sākumā, bez jebkāda acīmredzami objektīva iemesla. Lika detaļās izklāstīt, kad, kur un kādos apstākļos pasi esmu pazaudējusi, uzdeva it kā precizējošus, bet tajā pašā laikā izsmejošus jautājumus. Teicu, ka īsti neatceros, kur pase palika, iespējams, pazuda pārvedot mantas no vienas mājvietas uz otru. Biju diezgan apmulsusi, jo tiešām neatcerējos, kā varēju dokumentu pazaudēt," saka Sandra.

"Izbrīnīja darbinieces attieksme. Teica, ka par pases nozaudēšanu draud naudas sods šķiet vismaz 70 eiro, prasīja un pēc tam uz lapas lika rakstīt, ka es nožēloju to, ka pasi pazaudēju un, ka apsolos turpmāk dokumentu sargāt atbildīgāk. Es nezināju par šādu praksi, tas likās dīvaini. Varbūt vajadzēja kaut ko iebilst, bet tajā brīdī gribējās vienkārši ātrāk nokārtot formulitātes un doties prom," atceras Sandra.

Arī fotografēšanās pasei notika ļoti pavirši, bija skaidri redzams, ka kamera ir neatbilstošā leņķī. "Bildē acis izskatījās tā, it kā man būtu epilepsijas lēkme, zīlītes bija uz augšu, izskatījās ļoti briesmīgi, taču man netika dota papildus iespēja pārfotografēties. Neiebildu, jo biju taču "gadsimta noziedzniece", kurai nav tiesības uz otru iespēju..." ironizē Sandra.

Portāls Jauns.lv vaicāja PMLP, vai rakstiski zvēresti ar nožēlu par pases pazaudēšanu un solījumi sargāt dokumentu ir ierasta prakse, kas jāpiedzīvo katram Latvijas pilsonim, kuram gadījies nozaudēt personu apliecinošo dokumentu, un saņēma šādu atbildi:

"Pases nozaudēšanas gadījumā klientam tiek sniegta informācija par iespējamajām sekām, tostarp administratīvo sodu (https://likumi.lv/ta/id/243484-personu-apliecinosu-dokumentu-likums 17. panta 4. punkts). Nepastāv prakse pieprasīt klientiem rakstiski paust nožēlu par dokumenta nozaudēšanu, taču ir jāraksta paskaidrojums.

Mums ir svarīgi, lai klienti saņemtu korektu un pieklājīgu apkalpošanu, tāpēc jebkuras situācijas, kurās rodas nepatīkama pieredze, ir jāizvērtē. Lai veiktu nepieciešamo pārbaudi un izvērtētu konkrēto gadījumu, aicinām klientu vērsties pie mums ar oficiālu iesniegumu, norādot apmeklējuma datumu un aptuveno laiku."