"Dinozaurs" Ņujorkā, degunradzis Anglijā: iespaidīgākie mākslas darbi šogad, kas tev liks pateikt - nopietni?!
Skulptūra, kas liek aizdomāties par cilvēka nākotni, un mākslas darbs, ko ir radījis robots. Apskati dažus unikālus un pārsteidzošus mākslas darbus, kas liek pasmieties, pasmaidīt un aizdomāties par pasauli, kurā dzīvojam.
“Dinozaurs”
Oktobra vidū Ņujorkas slavenajā “High Line” līnijā pulcējas cilvēki, lai apskatītu jaunāko mākslas instalāciju - 4 metrus augsto baloža skulptūru, kas lūkojas uz 10. āvēniju. To ir radījis mākslinieks Ivans Argotes, un tās nosaukums ir “Dinozaurs”.
Baložus Ņujorkā dēvē arī par “žurkām ar spārniem”. Pilsētnieki tos tā nodēvēja, jo baložu klātbūtne padara pilsētu līdzīgu izgāztuvei. Kāpēc tad tika uzstādīta šāda instalācija? Argotes balodis vēsta cilvēkiem, ka tāpat kā dinozauri no zemes valdniekiem kļuva par slaveniem tarakāniem, tā arī cilvēka statuss uz zemes ir nestabils.
Daudzi šo ironisko skulptūru uzskatīja par smieklīgu. “Es uz to skatījos un smējos. Es nedomāju, ka tā ir īsta. Un tad ierados to apskatīt, un viss, ko es jutu, bija sajūsma sirdī,” dalījās kāds cilvēks ar “Euronews”. “Dinozaurs” atradīsies Ņujorkā kopumā 18 mēnešus.
"A.I. God" ("Mākslīgā intelekta dievs")
Šis mākslas darbs ir visai īpašs, jo to ir uzgleznojis angļu matemātiķa Alana Tjuringa izveidotais cilvēkveidīgais robots "Ai-Da”. Kā arī tas ir kļuvis par pirmo reizi vēsturē pārdoto robota radīto mākslas darbu.
"Ai-Da" par savu darbu saka: "Pioniera Alana Tjuringa portrets aicina cilvēkus aizdomāties par mākslīgā intelekta un datu apstrādes dievišķo dabu, vienlaikus apsverot šo sasniegumu ētiskās un sociālās sekas." 2,2 metrus augstais portrets "A.I. God" ("Mākslīgā intelekta dievs"), pārspēja pirmsizsoles novērtējumu - 180 000 ASV dolāru, un tika pārdots par 1 320 000 ASV dolāru Londonas izsoļu nama "Sotheby's" Digitālās mākslas izsolē.
Laiva cilpā
Neparastu cilpveidīgo laivas instalāciju var apskatīt Anglijā netālu no Tinslijas piestātnes (Tinsley Marina). To ir radījis britu mākslinieks Aleks Činneks. Tā ir 13 metrus garā un sešus metrus augsta. Činnekam patīk radīt neparastus darbus, kas pievērš uzmanību. Tas ir radīts, lai godinātu kanālu un radītu neparastu un rotaļīgu atmosfēru.
“El Dorado: Mīti par zeltu”
“The New York Times” to ir nodēvējis par labāko 2024. gada izstādi. Pagājušā gada janvārī Amerikāņu biedrība “Americas Society” nelielajā Manhetenas galerijā to ierīkoja. “The New York Times” raksta, ka šī galerija liek aizdomāties par zeltu gan no garīgās puses, gan arī no materiālās, kā stimulu impērijas veidošanai. Izstāde var apskatīt dažādas skulptūras, apzeltītas baznīcu altāram paredzētās ikonas un mūsdienu mākslinieku darbi, kas apliecina vērtīgo zinātnisko darbu.
Banksija "zoodārzs"
Degunradzis, mērkaķi, ziloņi un citi zvēri – astoņās dienās astoņi jauni pasaulslavenā ielu mākslinieka Banksija darbi parādījās Londonas ielās augustā. Pēdējais darbs uzgleznots Čarltonā Londonas dienvidaustrumos – degunradzis, kas uzkāpis vecam "Nissan Micra".
Banksija īpašais rokraksts ir savus mākslas darbus nevis vienkārši uzzīmēt uz sienas, bet bieži vien apvienot ar esošajiem vides elementiem. Banksija personība jau daudzus gadus ir tīta noslēpumā. Viņa darbi pievērš uzmanību dažādiem mūsdienu sabiedrības jautājumiem. Ar humora piedevu viņš bieži vien kritizējot politisko sistēmu, korporatīvo alkatību, karu, sociālo netaisnību un patērētājkultūru.
Lai gan pats mākslinieks nav sniedzis paskaidrojumu saviem darbiem, daudzi internetā spekulē, ka Banksijs kritizē britu valdības uzvedību, salīdzinot cilvēku rīcību ar savvaļas dzīvnieku uzvedību zooloģiskajā dārzā. Tikpat populāra ir teorija, ka Banksijs norāda uz klimata pārmaiņām un to, kā urbanizācija izspiež dzīvniekus no pilsētām. “Mēs esam piespieduši šos lieliskos dzīvniekus dzīvot betona džungļos. Mēs esam briesmīgi. Mums bija viens darbs. Saglabāt māti Zemi drošu un dzīvu,” komentēja kāds sociālajos tīklos.