3dienas
3stundas
05minūtes
26sekundes

Abonē 2025. gadam ar atlaidēm līdz 57% un saņem garantētas dāvanas 55€ vērtībā!

Abonēt žurnālu
Lai Andreja Upīša piemineklis stāv pie Sibīrijas lāčiem, ierosina tēlnieks Aigars Bikše
foto: Ieva Čīka/LETA
Restaurētais Andreja Upīša piemineklis Kronvalda parkā.
Runā Rīga

Lai Andreja Upīša piemineklis stāv pie Sibīrijas lāčiem, ierosina tēlnieks Aigars Bikše

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Diskutējot par pieminekļu jaukšanu un uzstādīšanu, TV24 raidījumā “Kārtības rullis” tēlnieks, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, bijušais Saeimas deputāts Aigars Bikše nāca klajā ar ierosinājumu, ka rakstnieka Andreja Upīša Andreja Upīša (1877-1970) pieminekli vajag nevis dalīt uz pusēm, bet saglabāt neskartu, piemēram, Zooloģiskā dārza Sibīrijas lāču voljērā.

Lai Andreja Upīša piemineklis stāv pie Sibīrijas l...

“Rīgas dome grib nošaut divus zaķus – novākt veco Upīša pieminekli un no tā uzreiz uztaisīt arī jaunu pieminekli. Manuprāt, tā ir milzīga problēma, ar saviem kolēģiem arī esmu to pārrunājis, tas ir absolūti nepieņemami. Ja tiešām sabiedrība grib kaut kā komentēt, pārvietot kādu pieminekli, tad noteikti tam ir jābūt konkursam. Te ir nekorekts deputātu lēmums. Upīša piemineklis, ko ir veidojis tēlnieks Terpilovskis, ir skarbā stila laika piemineklis, tur ir daudz pieklājīgas tēlniecības un, ja mēs negribam to redzēt pilsētas centrā, tam ir vieta kaut kur citur. Var atrast veidu. Man ienāca prātā doma, ka to varētu novietot Zooloģiskajā dārzā Sibīrijas lāču voljērā," izteicās Bikše.

"Piemineklis vismaz nebūs sabojāts, kāds pēc 30 gadiem varēs to izņemt ārā.”
Tēlnieks arī iesaka domāt plašākās kategorijās un dzīvot līdzsvarā. “Gribu teikt, ka mēs esam laba, veselīga sabiedrība, kas cīnās ar kādām problēmām. Un tas ir normāli. Tāpēc, ja nojaucam vienu pieminekli, uzceļam vietā citu. Ja pasakām kādu kritisku lietu, pasakām arī ko labu. Tā lielā nelaime ir tā, ka mēs mitoloģiski uzveļam bēdu bumbu un tad tajā dzīvojam.”

Kā paskaidroja Drulle, sākotnēji Upīša piemineklis tiks pārvests uz Rīgas pieminekļu aģentūras teritoriju Varoņu ielā, kur to pārzāģēs vertikāli uz pusēm. Pēc tam, tiks izraudzīta vieta, kur to novietot atpakaļ pilsētvidē un pieminekļa abas daļas tiks novietotas blakus tādā atstatumā, lai tām cauri var iziet cilvēks.

Atbilstoši Drulles iecerei, līdz ar šīm pārmaiņām Upīša piemineklis gan atspoguļos Upīša dzīves divējādo dabu - gan pozitīvo kā rakstniekam, gan negatīvo kā padomju varas kolaborantam, gan simbolizēs katra cilvēka atšķirīgās puses. Drulle iepriekš komitejas sēdē norādīja, ka pieminekli transformējot, simboliski tiks nodalīts labais no sliktā, radot "izlīguma pieminekli", kas iegūtu jaunu māksliniecisku un vēsturisku nozīmi, vienlaikus kļūstot par laikmetīgu mākslas darbu un simbolu no pagātnes uz tagadni.

Atvērta palikusi diskusija par to, kur pēc transformācija pieminekli uzstādīt. Kā ziņots, Rīgas dome atbalstīja Esplanādes parkā esošā Krievijas karavadoņa Mihaela Andreasa Barklaja de Tolli pieminekļa demontāžu un pārvietošanu, kā arī Upīša un Sudrabu Edžus pieminekļu demontāžu.