Ko darīt un ko nedarīt pēc garāka skrējiena? Skaidro fizioterapeits: 43 dienas līdz "Rimi" Rīgas maratonam
foto: Paula Čurkste/LETA
Fizioterapeits norāda, ka brīdī, kad distance ir pieveikta, pirmais, ko daudzi vēlas darīt ir apsēsties, taču tas nav labākais solis, lai veicinātu ķermeņa atjaunošanos.
Citi sporta veidi

Ko darīt un ko nedarīt pēc garāka skrējiena? Skaidro fizioterapeits: 43 dienas līdz "Rimi" Rīgas maratonam

Sporta nodaļa

Jauns.lv

Pēc garāka skrējiena cilvēka sirdsdarbība parasti ir paātrināta, viņš izjūt nogurumu un vēlas apsēsties, lai atgūtu spēkus, tomēr ļoti svarīgi to nedarīt, atklāj fizioterapeits Ārons Cingls.

Ko darīt un ko nedarīt pēc garāka skrējiena? Skaid...

Fizioterapeits norāda, ka brīdī, kad distance ir pieveikta, pirmais, ko daudzi vēlas darīt ir apsēsties, taču tas nav labākais solis, lai veicinātu ķermeņa atjaunošanos. “Mēģiniet [pēc skrējiena] mazliet pakustēties, pat ja tā būtu tikai neliela pastaiga,” norāda Cingls. Tāpat viņš skaidro, ka pēc skrējiena vajadzētu izstipeties. "Kāju un roku izstaipīšana var palīdzēt novērst muskuļu sāpes un traumas, vienlaikus uzlabojot kustīgumu un elastību," skaidro fizioterapeits.

"Pēc garākiem skrējieniem nepieciešams atjaunos ūdens un enerģijas rezerves," skaidro speciālists, norādot, ka slāpes gluži labi iespējams veldzēt ar ūdeni. Tāpat viņš iesaka pēc skrējiena notiesāt kādu uzkodu, piemēram, augļus, kas nodrošinās ķermeni ar nepieciešamajām uzturvielām, lai tas sāktu atjaunošanās procesu. Bet dienas gaitā viņš ierosina izbaudīt kādu olbaltumvielām un ogļhidrātiem bagātu maltīti, kas veicinās muskuļu atjaunošanos.

Pirms nākamā smagā treniņa fizioterapeits iesaka laiku aizpildīt ar aktīvo atpūtu, piemēram, pastaigām, riteņbraukšanu, vai darbu sporta zālē. "Jebkura aktivitāte būs labāka par bezdarbību," norāda Cingls. Tāpat viņš uzsver, ka ķermeņa atjaunošanās dažādiem cilvēkiem var prasīt atšķirīgu laiku, un ja distances garums bijis lielāks, iespējams, skrējējam būs nepieciešams arī ilgāks atjaunošanās periods.

Kad meklēt palīdzību?

Muskuļu sāpes un nogurums atjaunošanās procesa laikā ir normāla parādība, tomēr kā zināt, ja kaut kas ar ķermeni nav kārtībā? Cingls norāda, ka allaž jāpievērš uzmanība tam, kādas sāpes tu izjūti pēc fiziskajām aktivitātēm: “Asas sāpes ir brīdinājuma signāls. Parastas muskuļu sāpes, nogurums vai nedaudz lēnāks skrējiena temps nākamajos treniņos ir pilnīgi normāla parādība."

Lai palīdzētu novērst muskuļu sāpes, Cingls ierosina izmēģināt ledus vannu, kas mazina iekaisumu procesu muskuļos un veicina to atjaunošanos. "Arī masāža arī var palīdzēt mazināt muskuļu saspringumu un spriedzi," uzsver fizioterapeits. Viņš piebilst, ka straujš nogurums vai sāpju lēkmes var liecināt par nopietnākām problēmām un šādos gadījumos iesaka konsultēties ar ārstu.