Latviešu mākslinieks gaumīgi pieliek roku leģendārajai cīņai starp Usiku un Fjūriju
foto: Action Images via Reuters
Taisona Fjūrija un Oleksandra Usika cīņas sakarā daļa interneta lietotāju izteikuši nelielu kritiku, ka brits esot attēlots pārāk sportiskā un muskuļotā ķermenī.
Sporta zvaigznes

Latviešu mākslinieks gaumīgi pieliek roku leģendārajai cīņai starp Usiku un Fjūriju

Kaspars Apsītis

Jauns.lv/LETA

Saūda Arābijas galvaspilsētā Rijādā aizvadītajā nedēļas nogalē norisinājās viens no šī gada centrālajiem pasaules boksa notikumiem - revanša cīņa starp ukraini Oleksandru Usiku un britu Taisonu Fjūriju. Daudzi jau zina, ka 12 raundu cīņā Usiks paveica Fjūriju ar vienbalsīgu tiesnešu lēmumu, bet tikai retais ir informēts, ka šo cīņu popularizējis arī kāds latvietis.

Latviešu mākslinieks gaumīgi pieliek roku leģendār...

Saūda Arābijas Izklaides lietu vispārējās iestādes vadītājs Turki al Alšeihs vasaras sākumā uzrunājis latviešu mākslinieku Vladislavu Lakši izveidot šai cīņai vizuālo noformējumu sadarbībā ar straumēšanas platformu DAZN, kas tiek uzskatīta par pasaulē galveno cīņas sporta translētāju.

Lakše, kurš jau iepriekš darbojies dažādos ar sportu saistītos projektos, nespēja atteikt šādai iespējai: “Man tas ir liels gods, ka zīmējumi ir kļuvuši par daļu no tā vēsturiska notikuma profesionālā boksā. Vienmēr sekoju līdzi šiem sportistiem, un tagad man sanācis arī viņus atspoguļot savā mākslā”.

Kā stāsta pats mākslinieks, viņš zīmējis cīņas ilustrācijas sociālajiem tīkliem, kā arī izveidojis dizainu “Kingdom Arena” laukumam cīņas dienā.

Ja Lakšes veikums sociālajos tīklos tiek vērtēts ar skaļām uzslavām, tad kritikas vilnis gāzies pār DAZN, kuru platformā bija nopietnas problēmas ar translācijas nodrošināšanu. Uzņēmums kā kompensāciju abonentiem jau piešķīris bezmaksas skatīšanos uz ilgāku laiku. Atliek vien cerēti, ka visi lietotāji nebūs ieinteresēti uz vienu translāciju, kas atkal varētu radīt jaunas tehniskas problēmas.

Lakše jau iepriekš bija sadarbojies ar Usiku, kurš latviešu mākslinieka zīmējumu publicēja savos sociālo tīklu kontos pēc uzvaras pār britu bokseri Danielu Dubuā. Lakše atpazīstamību sporta pasākumu attēlošanā sāka darboties “Ghetto Games” aktivitātēs. Savas daiļrades laikā viņš ir sadarbojies ar tādiem uzņēmumiem kā "Nike", "Converse", "Puma", "Adidas", kā arī Ziemeļamerikas medijiem "NBC Sports", "ESPN", "Bleacher Report", "Basketball Forever" un citiem, Tāpat viņš veidojis dizainus arī Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) komandai Toronto “Raptors” un ticis pie iespējas godināt Kobi Braientu NBA Visu Zvaigžņu spēles laikā.

Vladislavs Lakše bērnībā nopietni aizrāvās ar basketbolu, trenējās VEF sporta skolā, sapņoja par spēlēšanu NBA, taču interese par mākslu ņēma virsroku. Vlads absolvējis Latvijas Mākslas akadēmiju, un par viņa vienu no galvenajiem stiliem kļuva grafikas un plakātiskie zīmējumi. Kā jau basketbolists būdams, Lakše daudz zīmēja arī pasaulslavenus basketbolistus, un pirms gadiem 15 mākslinieka sapnis bija pasniegt NBA labākajam centra spēlētājam Dvaitam Hovardam speciāli viņam radīto kreklu.

foto: Publicitātes foto
Vladislavs Lakše turpina iznest savu mākslu pasaulē.
Vladislavs Lakše turpina iznest savu mākslu pasaulē.

„Tiklīdz sāku veidot dizainu projektam "Ghetto Games", kā mākslinieks aizdomājos, kā uz manu stilu reaģēs paši basketbolisti. Ienāca prātā uztaisīt ko īpašu vienam no pasaulē slavenākajiem basketbolistiem — NBA zvaigznei Dvaitam Hovardam. Nopietni! Tā vienkārši izdomāju uzzīmēt Hovardu tādu, kādu viņu redzu. Pat biju jau iedomājies, kā viņam kreklu pasniegšu, kā viņš to uzvilks. Protams, tajā pašā laikā apzinājos, ka reāli tas nekad nebūs iespējams, ka tas ir tikai nerealizējams sapnis,” savulaik žurnālam "Kas Jauns" teica mākslinieks.

Lakše savus darbus publicē "Instagram", un tā viņš uzrunājis ne tikai sporta fanus, bet arī pašas NBA zvaigznes (piemēram, pirms diviem gadiem vienu no Vladislava zīmējumiem savā "Instagram" kontā pārpublicēja NBA leģenda Šakils O’Nīls) un pat Toronto "Raptors". Un, kad ar Vladislavu sazinājies šā kluba ģenerālmenedžeris Bobijs Vebsters un piedāvājis darbu, mākslinieks vispirms domājis, ka tiek izmuļķots. Taču, noskaidrojis, ka tas viss ir pa īstam, Lakše, protams, piekrita. „Manā sporta mākslinieka karjerā tas ir augstākais novērtējums. Basketbols un māksla kopš bērnības bija blakus, Rozentāla mākslas skolā zīmēšanas skolotājs pat lika izvēlēties, vai esmu mākslinieks vai sportists, jo no zīmēšanas skrēju uz basketbola treniņiem un otrādi.”