"Ak, kaut es nebūtu šo uzzinājusi" - kā rīkoties, ja nejauši atklāj, ka draudzenes vīrs viņu krāpj
Dzīvē reizēm uzzinām lietas, kuras labāk būtu nezināt, it īpaši par tuviem cilvēkiem. Ko darīt, ja gadījies uzzināt par draudzenes vīra neuzticību? Te daži praktiski padomi, kā rīkoties šādā sarežģītā situācijā.
1. Izvērtē savas prioritātes un atbildību
Pirms rīkojies, ir svarīgi sev godīgi atbildēt uz jautājumu, kāpēc tu uzskati, ka šī situācija tevi skar. Vai tas ir tāpēc, ka tev rūp draudzenes labklājība un tu vēlies, lai viņa zina patiesību? Vai arī tu jūti, ka tev nebūtu jāiejaucas citu cilvēku attiecībās? Ir būtiski apzināties, ka šī informācija var būt emocionāli smaga draudzenei, tāpēc jāizvērtē, vai tu esi gatavs uzņemties šīs ziņas pasniegšanu. Tāpat ir jāapdomā, kā šī situācija var ietekmēt jūsu draudzību un vai tas ir risks, kuru esi gatavs uzņemties. Ja nolem klusēt, tas arī ir lēmums, taču pārliecinies, ka vari ar to sadzīvot ilgtermiņā.
2. Esi uzmanīgs ar informāciju
Šādas ziņas ir ārkārtīgi jūtīgas, tāpēc tās jāapstrādā ar lielu piesardzību. Nepastāsti par situāciju citiem cilvēkiem, pat ja tev šķiet, ka viņi varētu dot padomu. Katra lieka persona, kas uzzina, tikai sarežģī situāciju un palielina iespēju, ka draudzene to dzirdēs no kāda cita. Jāapzinās arī, ka ne vienmēr viss, ko mēs dzirdam, ir pilnībā patiess – tāpēc rūpīgi apsver, cik droši jūties par iegūto informāciju. Apzinies, ka, ja tu izvēlēsies draudzenei to pastāstīt, tā var būt emocionāli ļoti smaga saruna. Atceries, ka informācijas pasniegšana ir tava izvēle, taču tai jānāk ar rūpīgu pārdomu un atbildības sajūtu.
3. Noskaidro savas robežas
Ir svarīgi saprast, ko tu jūties spējīgs un gatavs darīt šajā situācijā. Ja tu nejūti, ka vari emocionāli vai praktiski iesaistīties, tas ir pilnībā saprotami, un tev nav pienākuma sevi pārmērīgi noslogot. Dažreiz labākais veids, kā pasargāt sevi, ir palikt malā un neiejaukties. Šādās situācijās vari vienkārši distancēties vai izvairīties no diskusijām par šo tēmu. Ja nejūties gatavs(-a) runāt ar draudzeni, vari arī ļaut viņai pašai uzzināt, jo bieži vien patiesība agri vai vēlu atklājas. Galvenais ir saglabāt savu emocionālo līdzsvaru un nenoslogot sevi ar lietām, kuras tu nevari kontrolēt.
4. Pārdomā komunikāciju ar draudzeni
Ja nolemsi runāt ar draudzeni, dari to ar empātiju un cieņu. Izvēlies piemērotu laiku un vietu, kur viņa varēs justies droši un privāti. Uzsāc sarunu, skaidrojot, ka tev ir svarīgi būt atklātam, bet dari to ar cieņu pret viņas jūtām. Izvairies no apsūdzībām vai kritikas pret viņas vīru – galvenais ir sniegt informāciju, nevis izraisīt konfliktu. Piemēram, vari teikt: "Es zinu, ka tas, ko es saku, var būt ļoti grūti dzirdēt, bet es jūtu, ka man ir pienākums tev to pastāstīt." Esi gatavs atbalstīt viņu, taču ievēro arī savas robežas – tavas iespējas palīdzēt ir ierobežotas, un galvenā loma risināšanā būs viņai pašai.
5. Iespējams, konsultējies ar uzticamu personu
Ja jūties apmulsis un nezini, kā rīkoties, saruna ar kādu, kam uzticies, var palīdzēt sakārtot domas. Tas var būt ģimenes loceklis, draugs vai pat profesionālis, piemēram, psihologs. Dalīšanās savās bažās var sniegt tev skaidrāku perspektīvu par situāciju. Uzticamai personai būs vieglāk dot objektīvu padomu, jo viņa nav tieši iesaistīta. Viņi var arī palīdzēt tev izvērtēt, vai šī informācija ir pietiekami nozīmīga un kādi būtu labākie veidi, kā to pasniegt. Tikai pārliecinies, ka persona, ar kuru runā, spēs saglabāt konfidencialitāti.
6. Esi gatavs dažādām reakcijām
Ja tu nolemsi atklāt situāciju draudzenei, esi gatavs, ka viņas reakcija var būt neparedzama. Viņa var justies šokēta, sāpināta vai pat dusmīga – iespējams, pat uz tevi, ka tu esi tas, kurš atnesi šo ziņu. Šāda rīcība ir normāla, jo cilvēki krīzes situācijās bieži reaģē emocionāli. Tev būs jāizrāda pacietība un jāatgādina, ka tu to dari ar labiem nolūkiem. Tomēr neuzņemies pilnu atbildību par viņas jūtām vai rīcību. Atceries, ka viņas attiecību tālākais liktenis nav tava kontrolē, un tava loma ir tikai sniegt atbalstu, ja viņa to vēlas. Esi iecietīgs pret sevi un neļauj šai situācijai tevi pārmērīgi izsmelt.