"Savus vecākus pa īstam sāku novērtēt tad, kad pašai piedzima bērni" - kā pieaugot mainās attiecības ar ģimeni
foto: Shutterstock
Ar laiku, kad pieaugam un pilnveidojamies, mēs izjūtam nepieciešamību atgriezties pie vecākiem arī emocionālā ziņā.
Attiecības

"Savus vecākus pa īstam sāku novērtēt tad, kad pašai piedzima bērni" - kā pieaugot mainās attiecības ar ģimeni

Lote Elizabete Krišūne

Jauns.lv

Attiecības ar vecākiem vienmēr paliek būtiskas - arī pieaugušā vecumā. Kaut arī dzīves laikā meklējam neatkarību un izveidojam savu ģimeni, vecāki vienmēr paliek par daļu no mums – mēs paliekam viņu bērni arī tad, ja paši jau esam pieauguši. Turklāt attiecību vērtība un nozīme bieži parādās pilnībā tikai tad, kad viņu vairs nav, kad katrs vecāku padoms kļūst par atmiņu un iekšēju padomdevēju.

"Savus vecākus pa īstam sāku novērtēt tad, kad paš...

Ieskatāmies dažādos vecāku un pieaugušo bērnu attiecību posmos.

1. Atdalīšanās no vecākiem un patstāvības meklējumi

Šajā posmā mēs tiecamies kļūt neatkarīgi un attālināties no vecāku ietekmes, bet tas nenozīmē, ka pārstājam būt viņu bērni. Bieži vien šis posms ir piepildīts ar konfliktiem, jo bērni vēlas patstāvību un uzstājīgi aizstāv savu identitāti. Vecāki savukārt ne vienmēr spēj viegli pieņemt bērnu lēmumus, īpaši, ja tie atšķiras no viņu pašu pieredzes. Daudzi vecāki šajā laikā izjūt arī zaudējuma sajūtu – it kā viņi zaudētu tuvu saikni ar savu bērnu.

Tomēr būt bērnam nav tikai par vecumu vai dzīvesvietu – pat tad, kad esam prom un uzsākam jaunu dzīvi, mēs bieži atceramies to, ko vecāki mācījuši. Piemēram, bērns, kurš izlido no vecāku ligzdas, var atrast iekšēju spēku, atgādinot sev, kā vecāki iemācīja izturību vai pacietību sarežģītās situācijās. Šajā posmā galvenais izaicinājums ir pieņemt, ka esam neatkarīgi un vienlaikus arī daļa no vecāku mantojuma, ko nesam sev līdzi visu dzīvi.

2. Distancēšanās un attiecību pārformēšana

Kad sākas stabila dzīve ārpus vecāku mājām, attiecības tiek pārveidotas, pārceļot uz līdzvērtīgu saikni, kas prasa jaunu izpratni. Šajā posmā var rasties konflikti, kas saistīti ar vecāku vēlmi saglabāt ietekmi, bet pieaugušais bērns cenšas noteikt savas robežas un lomas.

Vēl viens būtisks aspekts ir fiziskā attāluma nozīme – tas, cik bieži tiekamies ar vecākiem, bieži vien neatspoguļo attiecību kvalitāti. Pieaugušam bērnam, kurš dzīvo tālu no vecākiem, var būt cieša un emocionāli silta saikne, kas balstīta uz savstarpējo cieņu un izpratni. Vienlaikus ir gadījumi, kad cilvēki dzīvo netālu vai pat vienās mājās, taču emocionāli jūtas tālu un atsvešinājušies. Fiziskais attālums var gan palīdzēt pārdomāt attiecības, gan atklāt emocionālo vajadzību pēc vecākiem.

Vecāki bieži kļūst par draugiem, kam uzticamies un kurus vairs neuztveram kā autoritātes. Šeit varam atgriezties pie vecāku dzīves padomiem – kad sakām “mans tētis teica tā” vai “mana mamma vienmēr ieteica”, mēs apzināmies vecāku nozīmi mūsu dzīvē. Šajā posmā mēs bieži sākam saprast, ka būt bērnam nozīmē pieņemt gan viņu ietekmi, gan viņu cilvēcību – ka arī viņi ir pieļāvuši kļūdas un gājuši cauri grūtībām.

3. Emocionālā atgriešanās pie vecākiem

Ar laiku, kad pieaugam un pilnveidojamies, izjūtam nepieciešamību atgriezties pie vecākiem emocionālā ziņā. Šī atgriešanās bieži saistīta ar vēlmi novērtēt vecāku ieguldījumu un atzīt viņu nozīmi savā dzīvē. Tā var izpausties kā apciemojumi, ciešākas sarunas vai pat draudzīgas saiknes veidošana, kas balstīta uz savstarpējo sapratni.

Kad vecāku vairs nav šajā saulē, pieaugušie bērni bieži vien atklāj, cik daudz viņu padomi nozīmēja un kā šie vārdi turpina ietekmēt dzīves skatījumu. Frāzes, kas kādreiz šķita tikai aizrādījumi vai padomi, tagad kļūst par emocionālo mantojumu. Piemēram, bērns, kurš bērnībā iebilda pret vecāku stingro disciplīnu, pieaugot varētu ieraudzīt, cik vērtīgi bija viņu principu pamati un cik daudz tie nozīmē arī pašam.

Vecāku apciemošana un kopā pavadītais laiks šajā posmā iegūst īpašu nozīmi. Pat ja attālums šķir fiziski, attiecības var būt dziļas, ja tās balstītas uz savstarpējo izpratni un mīlestību. Šī emocionālā atgriešanās rada līdzsvaru, jo attiecības ir balstītas uz cieņu un izpratni. Pieaugušiem bērniem vecāki kļūst par līdzvērtīgiem sarunbiedriem, padomdevējiem un draugiem, ar kuriem var dalīties dzīves priekos un grūtībās.

Vecāku nozīme pieaugušo bērnu dzīvē

Vecāki vienmēr paliek nozīmīgi pieaugušā bērna dzīvē, pat tad, kad viņi jau ir devušies mūžībā. Viņu teiktais un atmiņas par kopā pavadītajiem brīžiem veido bērna iekšējo pasauli un vērtības. Vecāki kļūst par emocionālu resursu, viņu dzīves pieredze kļūst par vērtīgu resursu, kas kalpo ne tikai viņu bērniem, bet arī mazbērniem un vēlāk arī turpmākajām paaudzēm.