Esi vesels

Aptiekās pieejams vēl nebijis pakalpojums

Marianna Ozola

Jauns.lv

50 aptiekas visā Latvijā piedāvā vēl nebijušu pakalpojumu – Zāļu lietošanas pārskatu. Šī pilotprojekta laikā ir iespēja bez maksas saņemt farmaceita konsultāciju, lai pārliecinātos, vai medikamenti tiek lietoti pareizi.

Uz konsultācijām aicināti pacienti ar vismaz divām hroniskām saslimšanām, kuri ikdienā lieto vismaz piecus recepšu medikamentus. 360 Ziņas devās uz aptiekām Cēsu un Valmieras novados, kur šo iespēju izmantojuši jau vairāki desmiti pacientu.

Vismaz piecu medikamentu lietošana ikdienā ir realitāte teju 40 procentiem Latvijas iedzīvotāju. Diemžēl tas ir augstākais rādītājs Baltijā.

SIA ‘’Pilsētas aptieka’’ filiāles Valmiermuižā farmaceite Līga Liepiņa atklāj: ”Vidējais latvietis dzer septiņus, astoņus medikamentus.”

Tabletes no rīta, pusdienā un vakarā. Ārsts reiz stāstīja, kā tās pareizi lietot, bet kurš to vairs atceras, tāpēc zāles lieto, kā pašam šķiet pareizi. Ja šis ir arī tavs stāsts, zini – ir iespēja pieteikties uz vizīti pie farmaceita, kurš palīdzēs izveidot individuālu zāļu lietošanas pārskatu.

SIA ‘’BENU Aptieka Latvija” Cēsīs farmaceite Lāsma Karlsberga paskaidro: “To, ko lietot, izlemj ārsts, mēs tikai koriģējam, lai būtu pareizi.”

Farmaceitiem piemēru netrūkst, bet problēma visiem viena – pacienti bieži neievēro norādījumus. Tas var padarīt ārstēšanos neefektīvu un pat bīstamu. Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute atklāj problēmas būtību: “Ģimenes ārsts nezina visu par pacientu, jo pacients ir brīvs tiesībās apmeklēt vēl citus speciālistus. Viņi sāk lietot daudzās zāles nepareizi un kļūdaini, un šajā stadijā farmaceits ir tas labākais, kurš var palīdzēt.”

Farmaceite Lāsma Karlsberga stāsta par pirmajiem projekta rezultātiem: “Atklājās pašam pirmajam dalībniekam dubultmedikācija, kad lieto vienu un to pašu ar dažādiem nosaukumiem, līdz ar to jau sākās blakusparādības.” 

Arī farmaceitei Līgai Liepiņai ir savi novērojumi: “Ir tādi, kuriem ir astoņpadsmit tabletes, bet viņiem dažas nepatīk un tad noliek malā. Apmēram tā tas notiek.”

Pilotprojekta ietvaros farmaceiti palīdz veidot sāpju un uztura dienasgrāmatas, sastāda zāļu lietošanas grafiku, sniedz ieteikumus un skaidro katra medikamenta nozīmi un iedarbību. Līga Liepiņa stāsta par pirmajiem pozitīvajiem rezultātiem: “Ar pacientiem, kuriem ir izrunāts, viņi saka – jā, tiešām, kad daru pēc tavas shēmas, man asinsspiediens vairs nelēkā. Tas ir tas, ko mēs gribējām panākt.”

Projekta aptiekas atrodamas vietnē “zāļu pārskats”. Tās būs divas tikšanās ar farmaceitu, katra aptuveni stundu gara. Uz tikšanos līdzi jāņem nozīmētie medikamenti, noteikti arī tie, kurus dzerat bez ārsta ziņas, kā arī uztura bagātinātāji.