Revolūcija zinātnē? Dzimuši pirmie bērni ar trīs cilvēku DNS, kuriem izskaustas iedzimtas slimības
foto: JAMES ARTHUR GEKIERE/Belga/Sipa USA/ Vida Press
Pasaulē jau nākuši 8 ģenētiski modificēti bērniņi, kuriem ir trīs cilvēku DNS.
Runā speciālists

Revolūcija zinātnē? Dzimuši pirmie bērni ar trīs cilvēku DNS, kuriem izskaustas iedzimtas slimības

Veselības nodaļa

Jauns.lv

Lielbritānijā pasaulē nākuši jau astoņi bērni, kuru DNS nāk no trim cilvēkiem. Šādas manipulācijas veiktas, lai novērstu smagas un nāvējošas iedzimtas slimības.

Šī metode, kas apvieno mātes un tēva dzimumšūnas ar veselām mitohondrijām no donores, sniedz cerību ģimenēm, kurās kāds no vecākiem cieš no neārstējamām mitohondriju slimībām. "Šī ārstēšana mums deva cerību – un nedaudz vēlāk arī mūsu bērnu," medijam "BBC" norāda kāda māte, kura izmantoja šo metodi, lai pasaulē sagaidītu savu meitiņu.

Cita māte, kurai ar šo metodi pedzima dēls, medijam norādīja, ka "pateicoties šim neticamajam sasniegumam zinātnē, viņas ģimene nu ir kļuvusi pilnīga". Pateicoties jaunajai tehnoloģijai, bērni manto tikai aptuveni 0.1% DNS no donores, bet tas ir pietiekami, lai novērstu ģenētisku slimību attīstību.

Pētījumi liecina, ka visiem astoņiem bērniem, kuriem ir modificēts DNS, nav novēroti mitohondriju slimību simptomu [kā viņu vecākiem], un viņi patlaban attīstās normāli. Tikai vienam bērnam konstatēti sirds ritma traucējumi, kas tiek veiksmīgi ārstēti. Speciālisti uzsver, ka nepieciešami plašāki pētījumi, lai saprastu ģenētiskās metodes robežas un uzlabotu tās efektivitāti. "Tomēr rezultāti sniedz pamatu optimismam," norāda profesore Merija Herberta.

Šobrīd minētā DNS manipulācijas metode ir leģitīma tikai Apvienotajā Karalistē, un tās ieviešanu vietējā sabiedrība uztvēra pretrunīgi – daži uztraucās, ka šī metode paver ceļu ģenētiski modificētiem "dizainētajiem bērniem". Tomēr Apvienotās Karalistes prof. Dags Tērnbulls uzsver, ka šī metode parāda, uz ko spējīga augstākās klases zinātne, un norāda, ka pateicoties tai pasaulē nākuši jau astoņi veseli bērni. "Tas ir brīnišķīgs rezultāts," norāda profesors.