Sauļošanās krēms: Vai SPF 50 aizsargā labāk, nekā SPF 30: Mīti un fakti
foto: Publicitātes foto / Freepik.com
Esi vesels

Sauļošanās krēms: Vai SPF 50 aizsargā labāk, nekā SPF 30: Mīti un fakti

Reklāmas projekts

Saule mums dāvā patīkamu siltumu, uzlabo noskaņojumu un piešķir ādai veselīgu toni. Taču pārmērīga ultravioleto (UV) staru iedarbība ir viens no galvenajiem priekšlaicīgas ādas novecošanās un vēža riska faktoriem. Tāpēc sauļošanās krēms ar SPF (Sun Protection Factor) ir neaizvietojams sabiedrotais ikvienam, kurš daudz laika pavada ārpus telpām. Kāda nozīme ir SPF skaitlim un kā izvēlēties labāko līdzekli?

Saules aizsargkrēms: kā tas darbojas un kā pareizi jālieto 

Saules aizsargkrēms ir līdzeklis, ko izmanto ādas pasargāšanai no UVA un UVB stariem, kas izraisa apdegumus, rada hiperpigmentāciju, paātrina novecošanos, kā arī paaugstina onkoloģisko slimību risku, spējot iekļūt dziļākajos ādas slāņos. 

Atkarībā no līdzekļa veida un sastāva, tas vai nu absorbē, izkliedē, vai atstaro UV starojumu:

  • ķīmiskais filtrs – absorbē UV starojumu. Produkti parasti ir vieglas tekstūras, ātri iesūcas un nav pamanāmi uz ādas. To iedarbība sākas 15 līdz 30 minūšu laikā;
  • minerālais jeb fiziskais filtrs, piemēram, cinka vai titāna oksīds, uz ādas veido aizsargkārtiņu UV staru atstarošanai. Šādi līdzekļi ir biezākas konsistences un grūtāk uzklājami, taču tie nodrošina tūlītēju aizsardzību. 

SPF aizsargfiltrs

SPF norāda uz saules aizsarglīdzekļa efektivitāti. Attiecīgi – jo lielāks SPF skaitlis, jo labāka būs tā aizsardzība. 

Kā izvēlēties sev piemērotāko SPF?

  • ikdienā, uzturoties pilsētā, SPF 30 ir lieliska izvēle;
  • dodoties uz pludmali, pārgājienos vai nododoties citām āra aktivitātēm, izvēlieties SPF 50 un neaizmirstiet par regulāru līdzekļa atjaunošanu; 
  • bērniem, cilvēkiem ar jutīgu ādu un pēc skaistumkopšanas procedūrām jāizvēlas SPF 50+. 

Kā pareizi lietot sauļošanās krēmu?

Lai līdzeklis nodrošinātu pilnvērtīgu aizsardzību, jāievēro pareizi tā uzklāšanas pamatprincipi: 

  • uzklājiet krēmu pietiekamā daudzumā – pieaugušam cilvēkam nepieciešams ap 2 mg uz cm² ādas, kas ir apmēram tējkarote sejai un kakla daļai, bet aptuveni 30 mg pārējam ķermenim;
  • uzklājiet krēmu aptuveni 15 līdz 30 minūtes pirms došanās saulē, lai tas paspētu izveidot aizsargpārklājumu;
  • veiciet atkārtotu krēma uzklāšanu ik pēc 2 stundām vai uzreiz pēc peldes, svīšanas vai noslaucīšanās dvielī;
  • rūpīgi uzklājiet krēmu uz visām ķermeņa daļām, neaizmirstot par ausīm, kakla aizmugurējo daļu, pēdu un plaukstu virspusi, lūpām (izmantojiet SPF lūpu balzamu) un arī galvas ādu jeb matu celiņa daļu, ja netiek nēsāta cepure.

Mīti un patiesība par saules aizsargfiltriem 

foto: Publicitātes foto / Freepik.com

Sabiedrībā joprojām pastāv dažādi mīti par saules aizsargkrēma nozīmi un lietošanu. Piemēram, atšķirība starp SPF 30 un SPF 50 nemaz nav tik būtiska, kā sākotnēji varētu šķist. SPF 30 bloķē aptuveni 97 % UVB starojuma, bet SPF 50 – 98 %. Tas, kādu līdzekli izvēlēties, ir atkarīgs no ādas tipa, vajadzībām un ikdienas ritma. 

Mīts: Aizsargkrēmu jālieto tikai tad, kad spīd saule. 

Patiesība: Tas ir nepieciešams visa gada garumā – arī apmākušās un lietainās dienās, jo aptuveni 80 % UV starojuma spēj izkļūt cauri ozona slānim.

Mīts: Ja dekoratīvajā kosmētikā, piemēram, tonālajā krēmā jau ir iestrādāts SPF filtrs, tad nav nepieciešams lietot saules aizsarglīdzekli.  

Patiesība: Dekoratīvās kosmētikas līdzekļi nodrošina pārāk zemu aizsardzību pret sauli, turklāt tie tiek uzklāti ļoti plānā kārtā. Saules aizsargkrēmu (SPF 30 vai 50) rūpīgi iemasējiet sejas, kakla un dekoltē ādā pirms dekoratīvās kosmētikas uzklāšanas. Gandrīz visi kosmētikas ražotāji piedāvā saules aizsargkrēmus SPF 50 ar toni, kuri lieliski noder  vasarā tonālā krēma vietā. Protams, ja dodaties intensīvā saulē (sauļoties vai kāpt kalnos) noteikti labāk lietot saules aizsargkrēmu ar SPF 50 bez toņa un smērēt ik pēc 2 stundām. 

Mīts: Cilvēkiem ar tumsnēju ādu nav nepieciešams lietot saules aizsarglīdzekli. 

Patiesība: Lai arī tumšākas ādas fototips satur vairāk melanīna, kas nodrošina augstāku aizsardzību pret UV starojumu, tas gan nenozīmē, ka bez aizsargkrēma pilnībā var iztikt. 

Lai arī nav būtiskas atšķirības starp SPF 50 un SPF 30, jāatceras, ka skaitlis, kas norādīts uz produkta iepakojuma, nav galvenais. Daudz svarīgāka ir pareiza saules aizsargkrēma lietošana, turklāt nedrīkst aizmirst arī par citām aizsardzības metodēm, piemēram, galvassegu, saulesbrillēm un izvairīšanos no atrašanās saulē, kad UV starojums ir visspēcīgākais.

Pēc sauļošanās krēmi – ādas komfortam un mitrināšanai 

Pārmērīga uzturēšanās saulē var radīt apdegumus, sāpes, āda kļūst jutīga un kairināta. Pēcsauļošanās krēmu sastāvā visbiežāk ir alveja, pantenols, alantoīns, kumelītes un citas dabiskas sastāvdaļas, kas mazina kairinājumu, apsārtumu, novērš diskomfortu, patīkami atvēsina, mitrina un baro ādu, palīdzot saglabāt vienmērīgu tās iedegumu. 

Ja nevēlaties pakļaut ādu UV starojuma iedarbībai, taču gribat skaistu, vienmērīgu un zeltaini brūnu iedegumu, lielisks risinājums ir paštonējošie līdzekļi, ko var lietot visa gada garumā. Tie neskar ādu šūnu līmenī un neveicina tās priekšlaicīgu novecošanos. Taču aicinām pievērst uzmanību līdzekļu sastāvam, dodot priekšroku tādam produktam, kas nesatur ķīmiskas vielas.  

Sauļošanās krēms nav tikai kosmētikas līdzeklis, tam ir būtiska loma ādas aizsardzības nodrošināšanā. Saules aizsarglīdzekļi bērniem un pieaugušajiem daudzveidīgā klāstā pieejami Apotheka.lv e-aptiekā – rūpējieties par savas ādas veselību un labsajūtu!