
"Žēl, ka ministra kungs nebija spējīgs atlaist arī pats sevi..." Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs bez aplinkiem vēršas pie Hosama Abu Meri

Latvijas Onkoloģijas centra Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs Armands Sīviņš atklāti un bez aplinkiem paudis savu sašutumu par Veselības ministrijas rīcību saistībā ar Latvijas Onkoloģijas centra (LOC) rekonstrukciju.
Sīviņš sociālajā vietnē "Facebook" publicējis savu viedokli, sākot ar norādi, ka viņa iepriekš sniegtais komentārs Veselības ministrijas "Facebook" profilā kaut kādā veidā esot “pazudis”. Tādēļ viņš izvēlējies to publicēt pats: “Šodien mans komentārs par LIC korpusa būvēšanu un līdzekļu meklējumiem Latvijas Onkoloģijas centra rekonstrukcijai Veselības ministrijas "Facebook" profilā kaut kādā veidā bija pazudis, tāpēc ‘nopostoju’ to šeit.”
Līdzekļi pazūd, atbildība – nē
Viņš asi kritizē to, kā Veselības ministrijas un tās vadītāja Hosama Abu Meri pārraudzībā esot sadalīts finansējums starp Latvijas Infektoloģijas centru (LIC) un Latvijas Onkoloģijas centru (LOC). Sīviņš raksta: “Gan Veselības ministrijas nekompetento ierēdņu, gan tikpat ‘kompetentā’ Hosama Abu Meri pārraudzībā finansējums, kas bija domāts 2 stacionāriem (gan LIC, gan LOC), finālā pietika tikai vienam.”
Rezultātā LOC atkal ir atstāts aiz borta – ar neskaidru nākotni, kur remonts gaidāms “kaut kādā galīgi nenoteiktā ‘nākotnes formātā’”.
Sīviņš arī kritiski vērtē veidu, kā ministrs centies “risināt” situāciju – ar personāla atlaišanām: “Ministra kungs šo situāciju atrisināja gana primitīvi (attiecīgi savām reducētām spējām, attiecīgi savam potenciālam): ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) padomes starpniecību atlaida valdes priekšsēdētāju Normundu Staņēviču, pēcāk ar savām ‘rociņām’ atlaida Edgaru Labsvīru… Žēl, ka ministra kungs nebija spējīgs uzņemties politisko atbildību un atlaist arī pats sevi.”
No ministra – tikai smaidi un komandējumi?
Arī par Hosama Abu Meri profesionālo pieredzi Sīviņš nav pielaidīgs: “Ko var gaidīt no privātās iestādes endoskopista, kurš nekad neko nav vadījis, neko vairāk par ārsta sertifikātu nav ieguvis? Galvenais viņa sasniegums ir tas, ka visu sevi sevi ir ieguldījis, lai uzkāptu Jaunās Vienotības ‘Everestā’ un partija viņu atalgoja ar veselības ministra vakanci.”
Viņš ironizē par ministra ārpolitiskajām aktivitātēm, kuras notiek uz Latvijas nodokļu maksātāju rēķina: “Tikai baudīt viņa plašo smaidu, viņa populisma izvirdumus, viņa ‘cirkulēšanu’ pa ārzemju komandējumiem (kur ministrs dibina kontaktus ar Tuvo Austrumu medicīnas speciālistiem, uzstājās kā antimikrobiālās rezistences ‘speciālists’… Un tas viss par nodokļu maksātāju naudu!)”
Sīviņš uzskata, ka šādas aktivitātes būtībā atņem laiku un uzmanību no valsts iekšējām, kritiski svarīgajām problēmām:
“Loģiski, ka uz šo starptautisko aktivitāšu fona nepietiek enerģijas kritiski samilzušo iekšējo problēmu risināšanai, īpaši sajūtot savu nespēju, savu nevēlēšanos, savu profesionālo ‘impotenci’.”
Rekonstrukcija? Meklējiet paši!
Sīviņš izsaka sašutumu arī par Veselības ministrijas “risinājumu” attiecībā uz LOC nākotni. Proti, RAKUS valdei esot uzdots atrast finansējumu pašai. “Ir rasts ‘ģeniāls’ risinājums: RAKUS valdei ir jāatrod, ir ‘jāpiedzemdē’ finansējuma avots! Tas viss tikai nozīmē to, ka ne Veselības Ministrija, ne Ministru Kabinets negrasās kaut ko meklēt, kaut ko risināt un uzgriež savu ‘muguru’ Latvijas Onkoloģijas centram, vēža pacientiem…”
Situācijas absurds atklājās arī ministra atbildē televīzijā – Latvijas Televīzijas ēterā viņš apgalvojis, ka operāciju bloka remontam no nepieciešamajiem 16 miljoniem eiro trūkst vien “daži” miljoni. “‘DAŽI’ ir kādi deviņi!” – piebilst Sīviņš, norādot uz neatbilstību starp reālo deficītu un komunikācijas stilu.
Turklāt viņš vaicā: ja jau nav iespējams “sakasīt” šos dažus miljonus, kā tad valdība cer atrast pārējos vairāk nekā 60 miljonus visa stacionāra nodaļu rekonstrukcijai? “2026. gada budžetā šie līdzekļi, cik var nojaust, nebūs atrodami…”
Vēža pacienti gaida mēnešiem – un tas kļūst par normu
Sīviņš atgādina, ka Eiropas attīstītās valstis uzskata onkoloģiju par prioritāti. Latvijā diemžēl – nē. “Latvija ir priekšpēdējā vietā Eiropas Savienībā, vērtējot to, cik valsts iegulda (Latvijā ‘tērē’) viena onkoloģiska pacienta ārstēšanai gadā! Ļoti objektīvs rādītājs, kas atspoguļo attieksmi valstiskajā līmenī.”
Viņš raksta, ka šāda pieeja rada situāciju, kurā pacientiem jāgaida ilgi uz staru terapiju un ķīmijterapiju: “Klīniskās Universitāšu slimnīcas, ņemot vērā pieaugošu pieprasījumu un neadekvātu valsts finansējumu, nespēj nodrošināt staru un ķīmijterapijas pieejamību, atbilstoši starptautiskajām vadlīnijām.”
Un slimnīcu vadībai tiek uzdots risināt šo neiespējamo vienādojumu: “Tie liek slimnīcu vadībām tikt galā ar pašu spēkiem: ar reducētu un neadekvātu finansējumu kombinācijā ar kritisku personāla deficītu… Tas vairs fiziski nav iespējams!”
Ārsti esot spiesti pacientiem skaidrot, kāpēc vēža ārstēšana jāsāk ar milzīgu aizkavēšanos. Tādēļ Sīviņš nācis klajā ar konkrētu ierosinājumu: “Plānoju rekomendēt katram pacientam, kuram valsts nespēj nodrošināt savlaicīgi uzsākto ārstēšanu, rakstīt vēstuli, kas būtu adresēta Nacionālajam veselības dienestam, Veselības ministrijai un Tiesībsargam.”
Jauns.lv jau vēstīja, ka Staņēvičs amatu atstāja īsi pēc tam, kad izskanēja ziņas par RAKUS stacionāra LOC rekonstrukcijas atlikšanu, jo tās īstenošanai var nepietikt naudas. Kā vēstīja Latvijas Televīzija, Veselības ministrija plāno vērienīgas naudas pārdales - plānots paprasīt atpakaļ iepriekš piešķirto Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) plānotā "B" korpusa būvniecības finansējumu, lai varētu pabeigt "A2" korpusa noslēguma darbus. RAKUS plānotajām iecerēm naudas nepietiks.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri norādīja, ka lai nezaudētu Eiropas naudu, esot beidzot jāpabeidz ieilgušais PSKUS "A2" korpuss. Pēc ministra paustā, tam vajagot vairāk naudas, nekā sākumā cerēts. Viņš akcentēja, ka tagad PSKUS slimnīcai plāno atpakaļ pārdalīt naudu, ko no tās savulaik pārvirzīja RAKUS Infekciju nodaļas celtniecībai.
"Tā ir nauda, kas ir "B" korpusam PSKUS, ko mēs pirms kāda laika pārdalījām RAKUS, kad bija iespēja iepirkumu dabūt un uzbūvēt to lielo projektu, bet jūs atceraties, ka pagājušajā gadā tas iepirkums nesanāca. Un tā nauda ir jāatdod atpakaļ PSKUS, jo PSKUS ir jāpabeidz "A2" korpuss. [..] Tā RAKUS nauda, ko tagad pārdalīs, tā ir PSKUS nauda," iepriekš skaidroja veselības ministrs.
Slimnīcai uzzinot par plānotajām naudas pārdalēm, Staņēvičs atkāpās no amata PSKUS padomes vadībā.
Staņēvičs, komentējot šo situāciju, iepriekš pauda, ka LOC rekonstrukcijas īstenošanai valstij būtu jāļauj RAKUS ņemt aizņēmumu, ko ārstniecības iestāde pēc tam atmaksātu. "Šādi attīstās visi uzņēmumi," viņš apgalvoja, piebilstot, ka šo variantu esot piedāvājis arī veselības ministram, bet atļauju saņēmis neesot.
No slimnīcas vadības puses esot izdarīts viss, kas bijis tās spēkos, bet tagad jautājums par finansējuma avotu rekonstrukcijai jārisina valsts līmenī, iepriekš uzsvēra Staņēvičs.
Raksturojot LOC Operāciju bloka nepiemērotos apstākļus, Staņēvičs uzsvēra, ka patlaban tajā var veikt operācijas diviem pacientiem vienā telpā, kas ir nepieņemami mūsdienīgiem apstākļiem un līdzinās kara medicīnai.