Diabēta pacientus var apdraudēt pāreja uz jauno insulīnu. Latvijas Diabēta federācija izplata brīdinājumu
foto: LETA
Latvijas Diabēta federācijas prezidente, diabetoloģe Indra Štelmane.
Runā speciālists

Diabēta pacientus var apdraudēt pāreja uz jauno insulīnu. Latvijas Diabēta federācija izplata brīdinājumu

Veselības nodaļa

Jauns.lv

Latvijas Diabēta federācija aicina Veselības ministriju būt gatavai savlaicīgi novērst riskus, ko var radīt pāreja uz modernāku insulīna terapiju, jauns.lv informē Latvijas Diabēta federācijas prezidente Dr. med. Indra Štelmane.

Dažādās Eiropas valstīs 2. tipa cukura diabēta pacientiem jau ir pieejami vai drīzumā būs pieejami jaunākās paaudzes ilgstošas darbības bazālā insulīna preparāti, kas lietojami tikai reizi nedēļā. Šiem preparātiem ir zemāks hipoglikēmijas risks un labāka pacientu līdzestība, kas ļauj uzlabot ārstēšanas rezultātus.

Lai sagatavotos pārejai uz modernāku terapiju un novērstu iespējamos riskus pacientiem, Latvijas Diabēta federācija plāno veikt izpēti par pašreizējiem šķēršļiem insulīna terapijas algoritmā 2. tipa cukura diabēta pacientiem. Pamatojoties uz izpētes rezultātiem, organizācija izstrādās rekomendācijas insulīna terapijas uzlabošanai, kas tiks iesniegtas Veselības ministrijai turpmākai izvērtēšanai.

Latvijas Diabēta federācija arī aicina Veselības ministriju turpināt veltīt pastiprinātu uzmanību diabēta pacientu aprūpes uzlabošanai, īpaši turpinot darbu pie sistēmiskiem un uz pacientu vērstiem risinājumiem. Federācija atzinīgi vērtē diabēta aprūpes uzlabošanas pasākumu iekļaušanu topošajā Sirds un asinsvadu veselības rīcības plānā 2025.-2027.gadam.

Latvijā pēdējos gados sperti nozīmīgi soļi diabēta pacientu ārstēšanas uzlabošanā, tomēr, ņemot vērā augsto saslimstības līmeni, joprojām nepietiekamo slimības uzraudzību un pieaugošās izmaksas, kas saistītas ar komplikācijām, šī joma joprojām prasa aktīvu attīstību. Latvijā 2024. gadā diabēts diagnosticēts 7712 personām, līdz ar to 101 932 iedzīvotāji slimo ar diabētu. Tādēļ ir ļoti būtiski nodrošināt gan diabēta profilaksi, gan savlaicīgu un efektīvu ārstēšanu.

Latvijas Diabēta federācijas pērn veiktā pacientu aptauja atklāja, ka ar slimības ārstēšanas procesu šobrīd pilnībā ir apmierināta tikai nedaudz vairāk kā ceturtā daļa jeb 27% 2. tipa cukura diabēta pacientu. 40% respondentu uzskatīja, ka būtu nepieciešama efektīvāka diabēta ārstēšana. Savukārt piektā daļa aptaujas dalībnieku pauda uzskatu, ka nesaņem efektīvas zāles diabēta ārstēšanai.