Pārtrauc skaitīt kalorijas – 6. maijs ir Starptautiskā diena bez diētām
foto: Shutterstock
Šī diena ir veltīta gan izglītošanai, gan atbalstam cilvēkiem, kas cīnās ar ķermeņa tēla problēmām, un mudina cilvēkus pieņemt sevi un dzīvot veselīgā, nevis diētas ierobežotā veidā.
Diētas

Pārtrauc skaitīt kalorijas - 6. maijs ir Starptautiskā diena bez diētām

Lote Elizabete Krišūne

Jauns.lv

Šodien, 6. maijā, ir Starptautiskā diena bez diētām, kas veltīta ķermeņa pieņemšanai un atbalstam pret diētu kultūru. Šajā dienā cilvēki tiek aicināti svinēt ķermeņa dažādību, baudīt ēdienu bez vainas apziņas un atbalstīt veselīgas attiecības ar pārtiku un ķermeni.

Kā radās šī diena

Starptautiskā diena bez diētām (International No Diet Day, INDD) tika aizsākta 1992. gadā, kad britu feministe un rakstniece Merija Evansa Janga izveidoja šo iniciatīvu, lai veicinātu ķermeņa pieņemšanu un publiski runātu par diētu industrijas ietekmi uz cilvēkiem. Šī diena kļuva par protestu pret diētas kultūru, kas bieži rada veselības problēmas un mentālas ciešanas, īpaši saistībā ar ēšanas traucējumiem. INDD tiek svinēta ar mērķi uzsvērt svara un ķermeņu daudzveidību, kā arī iedrošināt cilvēkus atteikties no svara zaudēšanas ideālajiem standartiem un pieņemt savu ķermeni.

Kādi mērķi ir Starptautiskajai dienai bez diētām
 

1. Veicināt ķermeņa pieņemšanu un dažādību

Šis mērķis uzsver, ka katrs ķermenis ir unikāls un skaists, un tam nav jāatbilst kādiem sabiedrības uzspiestajiem standartiem. Tā vietā, lai censtos sasniegt neiespējamos ideālus, šī diena aicina pieņemt visu ķermeņa dažādību – gan formās, gan izmēros, gan krāsās. Pieņemot sevi, mēs varam dzīvot pilnvērtīgi, nebaidoties no sabiedrības uzspiestajām skaistuma normām.

2. Izskaust diētu kultūru un tās radītās veselības problēmas

Diētu kultūra bieži noved pie nepamatotām bailēm no ēdiena un svara pieauguma, kā arī pie ēšanas traucējumiem, piemēram, anoreksijas un bulīmijas. INDD mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību šiem izaicinājumiem un mudināt uz veselīgākām attiecībām ar ēdienu. Tas ietver arī kritiku pret diētas industrijas reklāmām, kas bieži vien pārspīlē, ka veselīgs ķermenis ir sasniedzams tikai ar diētām.

3. Izglītot par diētu industrijas ietekmi un tās efektivitāti

Šī diena palīdz cilvēkiem saprast, ka diētas ne vienmēr noved pie ilgtermiņa veselības uzlabojumiem un ka svarīgāk ir uzturēt veselīgu dzīvesveidu, kas ietver sabalansētu ēdienkarti un fizisko aktivitāti. Daudzi pētījumi rāda, ka daudzas diētas ir īslaicīgas un var pat veicināt svara pieaugumu ilgtermiņā. Tāpēc INDD mudina cilvēkus apsvērt citas pieejas veselībai, piemēram, ēšanas paradumu maiņu, kas balstās uz baudu un līdzsvaru, nevis uz ierobežojumiem un liegumiem.

4. Cīnīties pret svara diskrimināciju un ķermeņa kaunināšanu

Tā kā svara diskriminācija ir izplatīta gan darba tirgū, gan sabiedrībā, INDD vērš uzmanību uz šo problēmu un iedrošina cilvēkus pretoties šādiem aizspriedumiem. Šī diena aicina nepieļaut ķermeņa kaunināšanu, kas var negatīvi ietekmēt cilvēku pašvērtējumu un emocionālo veselību. Tā vietā INDD piedāvā iespēju apzināties, ka katrs ķermenis ir vērtīgs neatkarīgi no tā izmēra.

5. Atbalstīt tos, kuri cieš no ēšanas traucējumiem vai ir veikuši svara samazināšanas operācijas

INDD piedāvā atbalstu cilvēkiem, kuri ir piedzīvojuši ēšanas traucējumus vai ir piedalījušies ķirurģiskos svara samazināšanas procesos. Pasākumi un diskusijas šajā dienā veicina empātiju un sapratni par šo problēmu, palīdzot cilvēkiem justies atbalstītiem un izprastiem. Tā ir arī iespēja iedrošināt sabiedrību būt mazāk kritiskai un vairāk līdzjūtīgai attiecībā uz šo jautājumu.

Kā tiek svinēta šī diena?


1. Valkājot gaiši zilu lentīti – INDD simbolu

Viena no šīs dienas tradicionālajām aktivitātēm ir gaiši zilas lentītes nēsāšana, kas simbolizē ķermeņa pieņemšanu un atbalstu pret diētu kultūru. Šī simbolika tiek izmantota arī sabiedriskajās kampaņās un sociālajos tīklos, lai pievērstu uzmanību šiem jautājumiem. Cilvēki var dalīties ar savām fotogrāfijām, valkājot šo lentīti, lai izrādītu atbalstu un izpratni par ķermeņa pozitivitāti.

2. Daloties ar ķermeņa pieņemšanas vēstījumiem sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #NoDietDay

Šī diena tiek aktīvi svinēta arī sociālajos tīklos, kur cilvēki dalās ar saviem ķermeņa pieņemšanas stāstiem un vēstījumiem. Tēmturis #NoDietDay ir kļuvusi par platformu, kur cilvēki var izrādīt savu atbalstu pret diētu kultūru, kā arī dalīties ar pozitīvām pieredzēm par ēšanas paradumu maiņu. Sociālo tīklu platformas kļuvušas par galveno instrumentu šīs dienas izplatīšanā un iedrošināšanai.

3. Izbaudot ēdienus bez vainas apziņas un daloties ar draugiem

INDD aicina cilvēkus baudīt ēdienu bez jebkādas vainas apziņas, neuztraucoties par kalorijām vai svara pieaugumu. Tā vietā cilvēki tiek mudināti baudīt ēdienu kā prieku un sociālu pieredzi, daloties ar draugiem un ģimeni. Šāda pieeja palīdz mazināt ēšanas traucējumus un veicina veselīgas attiecības ar pārtiku, kas balstās uz baudu un līdzsvaru.

4. Organizējot diskusijas vai darbnīcas par veselīgām attiecībām ar ēdienu un ķermeni

Daudzas organizācijas un kopienas izmanto šo dienu, lai organizētu pasākumus, piemēram, diskusijas, seminārus vai darbnīcas, kas veltītas veselīgām attiecībām ar ķermeni un ēdienu. Šie pasākumi ir izglītojoši, un to mērķis ir informēt sabiedrību par diētu un ķermeņa tēla kultūras negatīvajām sekām. Tāpat šādi pasākumi ļauj dalīties pieredzē un atbalstīt citus ceļā uz ķermeņa pieņemšanu.

5. Izglītojot par diētu kultūras ietekmi uz mentālo veselību un pašvērtējumu

Šī diena ir arī iespēja uzsvērt diētu kultūras ietekmi uz mentālo veselību un pašvērtējumu. Daudzās sabiedrībās tiek uzsvērts ārējais izskats un ķermeņa izmērs, kas var radīt psiholoģiskas problēmas, piemēram, zemu pašvērtējumu un ēšanas traucējumus. INDD palīdz izskaidrot šīs problēmas un piedāvā veidus, kā cilvēkiem izveidot veselīgas attiecības ar savu ķermeni un ēdienu.

10 solījumi, ko var pieņemt šajā dienā

  1. Es pieņemšu savu ķermeni tādu, kāds tas ir.

  2. Es neievērošu nekādas diētas un nepieņemšu svara zaudēšanas solījumus.

  3. Es novērtēšu savu ķermeni par to, ko tas spēj, nevis par to, kā tas izskatās.

  4. Es pārtraukšu salīdzināt sevi ar citiem un pieņemšu savu unikālo izskatu.

  5. Es ēdīšu, kad esmu izsalcis, un pārtraukšu ēst, kad esmu paēdis.

  6. Es atzīšu, ka visas ķermeņa formas ir skaistas un vērtīgas.

  7. Es izbaudīšu ēdienu bez vainas apziņas un kauna.

  8. Es rūpēšos par savu ķermeni ar mīlestību un cieņu.

  9. Es atbalstīšu citus viņu ceļojumā uz ķermeņa pieņemšanu.

  10. Es apņemšos dzīvot veselīgi, nevis saskaņā ar sabiedrības uzspiestajiem standartiem.

Tēmas