Dermatoloģe iesaka, kā vislabāk pārbaudīt un atpazīt aizdomīgas dzimumzīmes

Dzimumzīmju pārbaude ir nozīmīgs profilaktisks pasākums, kas būtu jāveic reizi gadā, turklāt pat tad, ja nav sūdzību - tas ir svarīgs solis, lai pasargātu sevi no melanomas.
Klāt maijs, melanomas modrības mēnesis, un raidījums “Māmiņu klubs” dodas pie dermatologa, lai uzzinātu, kā atpazīt aizdomīgas dzimumzīmes, kādi ir pirmie brīdinājuma signāli un kā ikdienā rūpēties par ādas veselību. Cilvēkiem dzimumzīmes var parādīties kopš pirmajām mūža dienām, citiem tās var attīstīties dzīves laikā, un tas ir normāli, ka gadu gaitā to skaits palielinās. Protams, pastāv likumsakarība – jo vairāk sauļojamies, jo vairāk dzimumzīmju būs.

Kā atklāj dermatoloģe Elīna Jankovska, dzimumzīmes ir savā starpā ir līdzīgas, bet melanomas izceļas kā “neglītie pīlēni”. Tie var būt lielāki, mazāki, tumšāki vai gaišāki salīdzinājumā ar pārējām dzimumzīmēm. Vislabāk, pētot dzimumzīmes, ir izmantot ABCDE likumu, kur A ir asimetrija, B – robežas, C – krāsa, D – diametrs, bet E – citas izmaiņas, tādējādi identificējot atšķirīgās dzimumzīmes. “Ja vizītes laikā tiek konstatēts, ka veidojums ir aizdomīgs vai ļaundabīgs, tad zelta standarts būtu veikt ķirurģisku izgriešanu. Vēlāk šis paraugs nokļūst laboratorijā, kur histologs to pēta šūnu līmenī. Aptuveni divu nedēļu laikā tiek sniegts detalizēts rezultāts un sniegta diagnoze,” stāsta Elīna Jankovska. Regulāri veicot izmeklējumus, ir iespējams veiksmīgi izsekot līdzi pārmaiņām ādā, atklājot nelabvēlīgus veidojumus agrīnā stadijā un pasargājot sevi jau laikus.