“Cilvēks labāk zaudē zobus, nekā aiziet pie zobārsta” – kā pārvarēt paniskas bailes no zobārstniecības?
foto: Shutterstock
Daudziem vien doma par zobārsta apmeklējumu izraisa trauksmi, bet ir cilvēki, kuri šo satraukumu izjūt tik spēcīgi, ka gadiem ilgi nevar pārkāpt zobārstniecības kabineta slieksni.

“Cilvēks labāk zaudē zobus, nekā aiziet pie zobārsta” - kā pārvarēt paniskas bailes no zobārstniecības?

Sabīne Plauka

Jauns.lv

Daudziem vien doma par zobārsta apmeklējumu izraisa trauksmi, bet ir cilvēki, kuri šo satraukumu izjūt tik spēcīgi, ka gadiem ilgi nevar pārkāpt zobārstniecības kabineta slieksni. Ko darīt, ja bailes kļūst par nopietnu šķērsli? Portāls Jauns.lv uz sarunu aicināja zobārstu Dr. Arnoldu Biti no klīnikas “Sirowa”, kur specializējas darbā ar pacientiem, kuriem ir izteikts zobārstniecības stress vai fobija.

“Visa emocionālā bagāža, kas iegūta bērnībā, ļoti bieži ietekmē cilvēkus arī vēlāk dzīvē – 40, 50, 60 gadu vecumā un pat vecākus. Jaunākiem cilvēkiem šādas bailes ir retāk sastopamas,” skaidro Dr. Bite.

Klīnikā “Sirowa”, kur viena no specializācijām ir darbs ar šādiem pacientiem, šādu gadījumu nav maz. “Pasaules statistikā minēts, ka apmēram 10–20% cilvēku izjūt reālas bailes no zobārsta. Ir arī pacienti, kas izjūt vien vieglu satraukumu, taču ir arī tādi, kuri gadiem ilgi nespēj pārvarēt bailes. Nesen pie manis bija pacients, kurš 30 gadus nebija bijis pie zobārsta – bērnības trauma bija tik dziļi iesakņojusies, ka viņš labāk zaudēja zobus, nekā devās uz vizīti,” norāda ārsts.

Galvenais iemesls bailēm, pēc ārsta teiktā, ir bailes no sāpēm. “Agrāk zobārstniecībā sāpes diemžēl bija kā daļa no ārstēšanas procesa. Šobrīd tā vairs nav. Tāpēc jaunajiem pacientiem situācija uzlabojas – viņi nav piedzīvojuši to, kas notika pagājušā gadsimta praksēs.”

Taču sāpju bailes nav vienīgais iemesls. “Dažiem ir bail no šprices, adatām, citiem – no sajūtas, ka viņiem jāatver mute un viņi ir bezpalīdzīgi, bez kontroles. Daļa pacientu izjūt kaunu vai bailes no apkaunojuma. Viņi saka: "Dakter, ko jūs par mani padomāsiet? Tāpēc es tik ilgi nenācu." Tas ir būtisks aspekts, par kuru daudzi neaizdomājas,” stāsta Dr. Bite.

Svarīgākais ārstēšanas procesā ir ārsta empātija, izpratne un komunikācija, kā arī klīnikas vide. “Mēs radām mierīgu, mājīgu atmosfēru. Nav sajūtas, ka šī būtu kāda soda izciešana,” uzsver ārsts.

Mūsdienu zobārstniecība piedāvā bezsāpīgas un maigas metodes, kas pielāgotas tieši pacientam. Ja bailes ir spēcīgākas, tiek izmantotas nomierinošas zāles, dažādu pakāpju sedācija, un nepieciešamības gadījumā – arī pilna narkoze.

“Ar anesteziologa palīdzību varam piedāvāt nomierinošu "kokteili" vēnā. Smagākos gadījumos izmantojam arī sedāciju vai narkozes iespējas – lai procedūra pacientam paietu ātri un bez stresa.”

Dr. Bite uzsver: “Pirmais solis ir saprast – šīs bailes nav vājums. Tā ir pilnīgi normāla smadzeņu reakcija uz iespējamu diskomfortu. Lielākā daļa cilvēku izjūt satraukumu, un tas ir saprotami.”

Svarīgākais ir spert pirmo soli – kas bieži vien ir pats grūtākais. “Tā var būt tikai saruna ar zobārstu. Pirmajā vizītē vēl nenotiek ārstēšana – mēs vienkārši apskatām mutes dobuma stāvokli. Taču bieži vien cilvēki baidās pat no informācijas – viņi domā: "Labāk nezināt." Bet tas gala rezultātā var izmaksāt gan vairāk naudas, gan nervu.”

Zobārstniecības fobija ir nopietns, bet risināms jautājums. Ar saprotošu speciālistu, mūsdienīgām metodēm un piemērotu vidi bailes iespējams mazināt un pārvarēt. Svarīgākais ir nepalikt vienam ar šo problēmu – un spert pirmo soli, kaut vai tikai uz sarunu.