Pionieris smēķēšanas iznīdēšanā: kā Japāna veiksmīgi pievērš cigarešu smēķētājus mazāk kaitīgām alternatīvām
Ļoti būtisks šī veiksmes stāsta aspekts ir ar fakts, ka Japānas sabiedrība parasti ir ļoti atvērta jauniem produktiem, īpaši tiem, kas solās samazināt kaitējumu un negatīvo ietekmi uz veselību. Karsējamās tabakas produkti tika uztverti kā alternatīva smēķēšanai, kas piedāvā līdzīgas sajūtas, bet zemāku negatīvo ietekmi uz veselību. (Foto: Shutterstock)
Esi vesels

Pionieris smēķēšanas iznīdēšanā: kā Japāna veiksmīgi pievērš cigarešu smēķētājus mazāk kaitīgām alternatīvām

Veselības nodaļa

Jauns.lv

Japāna ir ievērojami samazinājusi smēķēšanas izplatību valstī, ieviešot karsējamās tabakas produktus, kas tiek uzskatīti par vienu no alternatīvām tradicionālajām cigaretēm. Šī valsts bija no pirmajām, kas savā politikā atklāti vadījās pēc principa, ka šīs alternatīvas ir mazāk kaitīgas.

Runājot par tabakas karsēšanas ierīcēm, galvenais atslēgvārds ir “karsēšana”. Tā kā tabaka šādi tiek sildīta, nevis dedzināta kā parastajās cigaretēs, degšanas process nenotiek, bet izdalās nikotīnu saturošs tvaiks.

Nededzinot tabaku, e-cigaretes un tabakas karsēšanas ierīces nerada dūmus un tāpēc to aerosolā vajadzētu būt mazāk kaitīgu ķimikāliju, salīdzinot ar cigarešu dūmiem. Šīs karsējamās tabakas produktu īpašības savā veselības politikas veidošanā un konkrēti smēķēšanas izplatības ierobežošanas aktivitātēs ir ņēmusi vērā Japāna.

Japānas veiksmes stāsts

Pētījums, ko veica Globālā tabakas kaitējuma samazināšanas organizācija, atklāj, ka pēdējo desmit gadu laikā Japānā karsējamās tabakas produktu ieviešana ir veicinājusi ievērojamu cigarešu pārdošanas samazinājumu – par 52%.

Japānas panākumi, pārliecinot cigarešu smēķētājus pāriet uz mazāk kaitīgiem alternatīviem produktiem, ir saistīti ar vairākām stratēģijām un politiskajām iniciatīvām. Japāna bija pirmā valsts, kas oficiāli atzina karsējamās tabakas produktus kā mazāk kaitīgas alternatīvas tradicionālajām cigaretēm, atļaujot tos tirgot ar noteiktiem ierobežojumiem un regulējumiem.

Gadu gaitā Japānas valdība ieguldīja daudz pūļu sabiedrības izglītošanā par smēķēšanas kaitīgumu un alternatīvu iespēju pieejamību. Šīs kampaņas tika organizētas ne tikai valsts līmenī, bet arī ar smēķēšanas uzņēmumiem un veselības organizācijām sadarbojoties, lai veicinātu pāreju uz mazāk kaitīgiem produktiem.

Pirmo karsējamās tabakas ierīce Japānā parādījās 2014. gadā, kas bija liels solis uz priekšu tabakas tirgū. Šī ierīce drīz kļuva par ļoti populāru alternatīvu smēķēšanai, piedāvājot jaunākās tehnoloģijas, kas padara smēķēšanu mazāk kaitīgu.

Būtiski, ka šajā austrumu valstī karsējamās tabakas produkti kļuva pieejami visā teritorijā ar ļoti plaša tirdzniecības tīkla starpniecību. Japānas sabiedrība bija labi informēta par jaunajām iespējām, un pāreja uz šiem produktiem bija salīdzinoši vienkārša. Turklāt smēķēšanas ieradums valstī jau bija samazinājies pirms karsējamās tabakas produktu ieviešanas, kas arī veicināja šo pāreju.

Japānā 30% smēķētāju pārgājuši uz alternatīvām

Kopumā pētījumi un statistika rāda, ka līdz 2020. gadam vairāk nekā 30% no tradicionālo cigarešu smēķētājiem Japānā ir pārgājuši uz karsējamās tabakas produktiem, tādējādi ievērojami samazinot cigarešu patēriņu.

Veselības aprūpes tēriņu samazināšanās ir būtisks iemesls, kāpēc Japāna savulaik izvēlējās iet šo ceļu, nevis strādāt pie stingras cigarešu alternatīvu ierobežošanas ar likumu. Samazinot smēķēšanas izraisītu slimību izplatību, var tikt efektīvi samazināti tēriņi veselības aprūpes sistēmā.

Ļoti būtisks šī veiksmes stāsta aspekts ir ar fakts, ka Japānas sabiedrība parasti ir ļoti atvērta jauniem produktiem, īpaši tiem, kas solās samazināt kaitējumu un negatīvo ietekmi uz veselību. Karsējamās tabakas produkti tika uztverti kā alternatīva smēķēšanai, kas piedāvā līdzīgas sajūtas, bet zemāku negatīvo ietekmi uz veselību.

Zviedrija arvien tuvāk “bez-dūmu” statusam

Japānas panākumi ir piesaistījuši arī starptautisku uzmanību. Daudzas valstis, tostarp Lielbritānija un Zviedrija, ir izvērtējušas Japānas modeli kā piemēru, lai īstenotu savas iniciatīvas smēķēšanas ierobežošanai, veicinot smēkētāju pāreju uz zemāka riska produktiem.

Zviedrija ir izceļama kā īpaši labs piemērs, jo drīz kļūs par “bez-dūmu” valsti, kas nozīmē, ka ikdienas smēķētāju īpatsvars iedzīvotāju vidū nepārsniegs 5% atzīmi. Zviedrijā gan tas panākts, daļēji pateicoties zelējamās tabakas “snus” lietošanai, kas šajā valstī jau sen bauda popularitāti. Snus Zviedrijā jau sen atklāti tiek uzskatīts par mazāk kaitīgu alternatīvu tradicionālajām cigaretēm.

Kopumā Zviedrija Eiropu apsteidz par aptuveni 17 gadiem un tas ir panākts nevis ierobežojot kā smēķēšanu tā smēķēšanas alternatīvas, bet gan koncentrējoties uz šīm alternatīvām. Arī Lielbritānijas Sabiedrības veselības aģentūra 2021. gadā atzina, ka pāreja uz tā saucamajām bezdūmu alternatīvām var būt efektīvs veids, kā atmest smēķēšanu. Aptaujā arī noskaidrots, ka britu salās tieši elektroniskās cigaretes ir populārākais un efektīvākais veids atmešanai, kuru piekopj tie, kuri atteikties no smēķēšanas uzreiz – nespēj.

Lielbritānijā gan uzsvaru liek arī uz diezgan stingriem cigarešu smēķēšanas ierobežojumiem. Vēl pērn Karalis Čārlzs apstiprināja valdības plānu par smēķēšanas aizliegumu Apvienotajā Karalistē, kas paredz katru gadu palielināt atļauto smēķēšanas vecumu par vienu gadu. Britu salās to dēvē par “smēķētāju ēras beigu sākumu”.