Estētiskā skaistuma māksla: Par biomimētiskajiem venīriem un tehnoloģiju lomu zobārstniecībā
foto: (Foto: Publicitātes)

Estētiskā skaistuma māksla: Par biomimētiskajiem venīriem un tehnoloģiju lomu zobārstniecībā

Sadarbības projekts
0

Dr. Arnolds Bite ir Latvijā pirmais sertificētais zobārsts estētiskajā zobārstniecībā, kurš specializējas biomimētiskajā zobārstniecībā. Biomimētika ir inovatīva tehnika, ko izmanto zobu venīru jomā un kas palīdz uzlabot zobu stāvokli ilgtermiņā. Šādu metodi jau izmanto zobārstniecības klīnikā “SIROWA Rīga”.

Jūs biomimētikas zināšanas esat apguvis, gadu mācoties Amerikā. Pirms tam Vācijā, Gētes universitātē, ieguvāt maģistra grādu estētiskajā zobārstniecībā. Kas jūs iedvesmoja specializēties biomimētisko zobu venīru jomā?

Studējot Vācijā, bija iespēja mācīties pie labākajiem speciālistiem, apgūt modernas tehnoloģijas, uzzināt, kādas jaunas tendences un iespējas piedāvā zobārstniecība pasaulē. Amerika šajā jomā vienmēr bijusi līdere, un Vācijā viens no profesoriem, kurš mūs ieveda mazinvazīvajā sapratnē, man ieteica apgūt biomimētiku Amerikā. Biomimētikas zobārstniecība apvieno mākslu un zinātni, lai radītu estētiski pievilcīgus un funkcionāli izturīgus zobu restaurācijas risinājumus, kas nodrošina zobu ilgmūžību. Tas arī mani pamudināja apgūt šīs zināšanas un prasmes.

Ar ko biomimētiskie venīri atšķiras no tradicionālajiem venīriem, par kuriem lasām teju ikvienā zobārstniecības piedāvājumā?

Filozofiski formulējot, es teiktu, ka biomimētika – tā ir ētiskā estētika. Tā ir minimāli invazīva pieeja un pacientam sniedz lielāku komfortu, viņam nav jānes upuri skaistuma vārdā. Nevēlos vispārināt, bet Latvijas zobārstniecībā vēl joprojām sastopami pārāk agresīvi risinājumi. Lai uzliktu kroņus, zobi tiek noslīpēti aptuveni par 50–75 %, klasiskajiem venīriem ap 30–40 %, bet biomimētiskajiem venīriem nepieciešama daudz mazāka – 10–20 % – zobu slīpēšana. Es biomimētiku salīdzinātu ar laparoskopiju torakālajā ķirurģijā un teiktu, ka biomimētika ir tāda laparoskopiska pieeja zobārstniecībā. Materiāli, kas tiek izmantoti biomimētiskajos venīros, ir izstrādāti tā, lai tie būtu gan izturīgi, gan elastīgi, līdzīgi dabiskajiem zobiem. Tas palīdz novērst plaisāšanu un nodrošina ilgmūžību. Šie venīri ir draudzīgāki zobu audiem un mazāk kairina smaganas, salīdzinot ar tradicionālajiem materiāliem.

Tas nozīmē, ka šī metode palīdz kliedēt arī bailes no sāpēm, ar ko nereti ir jārēķinās.

Tieši tā! Tā samazina arī zobu sensitivitāti. Pēc procedūrām sajūtas ir daudz maigākas, daudz vieglākas, daudz mazāk sāp. Nav izteiktas zoba jutības pie krasām temperatūrām – karsta vai auksta.  

Dzirdēts, ka biomimētiskie venīri vizuāli neatšķiras no dabīgā zoba.    

Jā, biomimētiskie venīri ir veidoti tā, lai tie ideāli atbilstu dabisku zobu krāsai, caurspīdīgumam un tekstūrai, un tas nodrošina ļoti estētisku un harmonisku smaidu. Biomimētiskie venīri bieži tiek izgatavoti no uzlabota kompozītmateriāla vai keramikas, un materiāli ir īpaši izstrādāti, lai atdarinātu  dabisko emalju un dentīnu. Tie var būt arī daudzslāņaini, lai vēl precīzāk atspoguļotu dabisko zobu struktūru. 

foto: (Foto: Publicitātes)

Kādas problēmas biomimētiskie venīri var atrisināt?

Biomimētiskie venīri var palīdzēt zobu krāsas korekcijai, aizpildīt nelielas spraugas starp zobiem. Ja zobi ir nedaudz šķībi, pārāk mazi vai ar kādiem vizuāliem defektiem – plaisām, šķembām –, venīri var palīdzēt izlīdzināt un uzlabot to izskatu, neradot mākslīga, bet gan dabīga zoba efektu.

Vai ir gadījumi, kad šī metode nav piemērota?

Kad zobs ir tik ļoti bojāts, ka vienīgais risinājums ir tā izraušana. Taču manā praksē ir bijuši gadījumi, kad esmu atjaunojis tā saucamos “neglābjamos” zobus. Lasu lekcijas par šo tēmu arī kolēģiem, un viņi zina, ka tajā arī praktizēju, ir bijis tā, kad man piezvana ķirurgs un lūdz apskatīties, vai zobs tomēr nav glābjams. Tieši tāds gadījums bija arī vakar – zobu, kas bija norakstīts izraušanai, tomēr izdosies saglābt.

Vai jūs esat vienīgais speciālists Latvijā, kas liek biomimētiskos venīrus?  

Cik man zināms, jā. Biomimētiskā zobārstniecība ir vēl neizmantots potenciāls Latvijā un Baltijā kopumā. Vēl Lietuvā ir viens speciālists, kurš darbojas un apmāca šajā jomā. Visi mani jaunie studenti zina, kas tā ir par tehniku. Kad pajautāju tiem, kuri specialitāti ieguvuši pirms desmit, divdesmit gadiem, viņi nezina. Tāpēc es pamazām gatavoju jaunos, lai zobi pēc iespējas mazāk tiktu slīpēti, pareizāk sagatavoti un lai nākotnē cilvēkiem būtu pēc iespējas vairāk savu zobu.

Kādas mūsdienu tehnoloģijas un instrumenti tiek izmantoti jūsu praksē, lai izstrādātu un radītu biomimētiskos venīrus, bez kuriem nevar iztikt?

Viens no galvenajiem instrumentiem, ko izmantojam klīnikā “SIROWA”, ir digitālais skeneris tradicionālā nospieduma vietā. Tas ļauj iegūt precīzus trīsdimensiju attēlus no pacientu zobiem un dod iespēju digitāli plānot un izgatavot venīrus ar augstu precizitāti. Izmantojot specializētu programmu, ir iespējams vizualizēt un plānot pacienta smaida izmaiņas, ņemot vērā viņa sejas īpatnības, zobu formu un krāsu. Tas palīdz precīzi pielāgot venīru dizainu, lai sasniegtu dabisku un estētisku rezultātu, ļauj jau iepriekš redzēt iespējamo rezultātu un veikt nepieciešamās korekcijas. Visu izmēģinām digitāli, pirms to īstenojam praksē. Tāpat rūpīgi, ar lielu precizitāti notiek krāsas un tekstūras izvēle, ņemot vērā pacienta dabisko zobu krāsu, lai venīri harmoniski saplūstu ar citiem zobiem.

Tas ir arī komandas darbs. Dažkārt pie viena smaida strādā četri pieci speciālisti. Un viņu vidū, ar kuriem sadarbojos es zobārstniecības klīnikā “SIROWA Rīga”, ir labākie zobu tehniķi Latvijā ar izcilām mākslinieciskajām dotībām un izjūtu. Tā ir komanda, kas, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, spēj nodrošināt  ne tikai augstas kvalitātes rezultātu, bet individuāli pielāgotu, unikālu un ilgmūžīgu smaidu, atjaunojot pacientam pašapziņu. Kā savā praksē esmu novērojis, tieši smaids ir tas, kas ļoti ietekmē pašapziņu!

foto: (Foto: Publicitātes)

Tava smaida mājas!

Klīnikas mājaslapa www.sirowaclinic.com