Teipi un veselība: ko par to saka fizioterapeits Raivis Gabranovs
foto: Shutterstock
Visbiežāk tiek izmantoti kinezioloģiski teipi visdažādākajās krāsās. To uzdevums ir uzlabot mikrocirkulāciju un mazināt tūsku, savelkot un pavisam nedaudz paceļot ādu un tai piestiprināto fasciju.

Teipi un veselība: ko par to saka fizioterapeits Raivis Gabranovs

Jauns.lv
0

Teipošana kā metode kļuva populāra divtūkstošo gadu sākumā, taču tās efektivitāte joprojām raisa diskusijas. "Orto" klīnikas sertificēts fizioterapeits Raivis Gabranovs skaidro, vai un kā teipi patiešām palīdz.

Divtūkstošo gadu sākumā teipu izmantošana bija ārkārtīgi populāra, īpašu slavas mirkli tie piedzīvoja 2008. gada olimpiskajās spēlēs Pekinā, kad daudzi sportisti izmēģināja teipošanu. Tagad noteipotus cilvēkus redzam retāk, lai gan fizioterapeiti, kuri apguvuši teipošanu, to joprojām piedāvā.

Visbiežāk tiek izmantoti kinezioloģiski teipi visdažādākajās krāsās. To uzdevums ir uzlabot mikrocirkulāciju un mazināt tūsku, savelkot un pavisam nedaudz paceļot ādu un tai piestiprināto fasciju. Šis ir vienīgais pētījumos pierādītais teipošanas pozitīvais efekts. 2021. gadā tika veikts pētījums, lai noskaidrotu, kā teipošana ietekmē sāpes, tūsku un kustību apjomu laikā no trešās līdz astotajai dienai pēc operācijas. Pētījumā teipošanu izmantoja kā vienu no rehabilitācijas papildu metodēm pacientiem, kuriem veikta ceļa locītavas endoprotezēšana. Noskaidrojās, ka sāpes teipošana nesamazina, nepalielina arī kustību apjomu, tomēr samazina tūsku. “To, ka limfas attece uzlabojas un tūska samazinās, redzu arī savā praksē. Ja pacientam ir zilums, tad speciālā tehnikā – teipu sagriežot smalkās strēmelītēs – tas pareizi jāuzlīmē uz ziluma. Vēlāk, to noņemot, redzams, ka zem teipa zilums ir samazinājies vai pazudis,” stāsta fizioterapeits Raivis Gabranovs.

Orto klīnikas sertificēts fizioterapeits Raivis Gabranovs
Orto klīnikas sertificēts fizioterapeits Raivis Gabranovs

Ja noteipots, tad pasargāts?

Nereti fizioterapeiti savā praksē izmanto teipošanu, lai stabilizētu locītavas. Parasti to dara, teipu būtiski iestiepjot un fiksējot ap locītavu. Nav pētījumos balstītu pierādījumu, ka tas darbojas, fizioterapeits uzskata, ka locītavu teipošana drīzāk sniedz placebo efektu. “Ķermenis jūt, ka ir uzlīmēts teips, un papildus sargā locītavu. Lielā iestiepumā uzlīmēts teips ir savelkošs, tāpēc rada papildu komfortu. Vienlaikus – ja teipu uzlīmē izmežģītam plecam, tas nesamazina iespēju, ka pacients plecu neizmežģīs vēlreiz. Bet, ja cilvēks jūt un piedomā par to, ka teips ir uzlīmēts, viņš var būt uzmanīgāks. Ja patiešām nepieciešams locītavu stabilizēt, tad, piemēram, sportistiem uzlīmē speciālo sporta teipu, kas ierobežo kustības.”

Speciālists atzīst, ka arī savā praksē līmē teipus uz visām lielajām locītavām, kā arī jostas un kakla daļā. “No savas pieredzes esmu sapratis, kādi teipošanas veidi konkrētajās zonās labāk palīdz. Parasti pacientiem to arī paskaidroju. Ja pacientam teipošana palīdz, turpinu to izmantot.”

Vai mazina sāpes?

Nav pētījumu, kas pierādītu, ka teipošana samazina sāpes, bet kustību laikā teips ādā rada mikrokairinājumu, tāpēc var likties, ka sāpes samazinās. Līdzīgi darbojas atvēsinošas un sildošas ziedes. Šī iemesla dēļ labāk sāpju mazināšanai izmantot zinātniski pārbaudītas metodes. Tāpat vērts paturēt prātā, ka teipošana nav efektīvāka par ārstniecisko vingrošanu vai tehnikām, ko fizioterapeits veic ar rokām, iedarbojoties uz trigerpunktiem. To var izmantot kā palīgmetodi.

Krāsai var būt nozīme

Austrumos nereti uzsver, ka teipa krāsai ir būtiska nozīme. Realitātē fizioterapeits Raivis Gabranovs saskāries ar to, ka daļai pacientu kādas krāsas teips neturas, kamēr citam turas ļoti labi. “Iespējams, šādi ķermenis reaģē uz krāsām, kas cilvēkam patīk vai, tieši otrādi, nepatīk,” viņš nosaka.