Vai ar gāzes baloniņiem NMPD mediķi beidzot jutīsies droši? Rosina jaunu likumu
foto: LETA
Esi vesels

Vai ar gāzes baloniņiem NMPD mediķi beidzot jutīsies droši? Rosina jaunu likumu

Ieva Ozoliņa

Jauns.lv

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķiem drīzumā varētu ļaut izsaukumu laikā izmantot gāzes baloniņus un ķermeņa kameras – tāds ir Saeimas virzītais priekšlikums, lai stiprinātu brigāžu darbinieku drošību.

Saeima izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā nodevusi likumprojektu “Grozījumi Ārstniecības likumā”, kura galvenais mērķis ir stiprināt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigāžu darbinieku personīgo drošību un aizsardzību izsaukumu izpildes laikā. Šī iniciatīva ir atbilde uz pieaugošo apdraudējumu mediķu darba vidē, kad ārkārtas situāciju laikā bieži tiek apdraudēta ne tikai viņu profesionālā darbība, bet arī fiziskā drošība.

Paredzētie grozījumi un jaunie pasākumi

Viens no būtiskākajiem likumprojekta piedāvātajiem risinājumiem ir piešķirt NMPD darbiniekiem iespēju izsaukumu laikā izmantot gāzes baloniņus. Šie līdzekļi būtu izmantojami, lai atvairītu uzbrukumus vai novērstu to draudus. Šāda iespēja varētu būt noderīga situācijās, kad mediķi sastopas ar agresīviem cilvēkiem, piemēram, alkohola vai narkotisko vielu ietekmē esošām personām.

Plānots ieviest arī individuālās ķermeņa kameras, kas ļautu fiksēt notikumus, kuros pastāv dzīvības vai veselības apdraudējums. Šie ieraksti varētu kalpot kā pierādījumi, ja notiek konfliktsituācijas vai uzbrukumi, kā arī sniegtu papildu aizsardzību mediķiem un veicinātu atbildīgu sabiedrības attieksmi.

Likumprojekts ietver arī nodomu nodrošināt NMPD darbiniekus ar specifiskām apmācībām par konfliktsituāciju vadību un pašsardzību. Papildus tiek plānots uzlabot izsaukumu plānošanu un reaģēšanu uz augsta riska situācijām, piemēram, veicot ciešāku sadarbību ar policiju.

Problēmas aktualitāte

NMPD apkopotie dati liecina par strauju vardarbības pieaugumu pret brigāžu darbiniekiem. 2022. gadā reģistrēti 10 uzbrukumi, savukārt 2023. gadā šis skaits pieaudzis līdz 20. (dati par 2024. gadu nav publiskoti.) Šie uzbrukumi ietver gan fizisku vardarbību, gan draudus, kas nopietni apdraud mediķu spēju sniegt palīdzību cietušajiem.

Likumprojekta iniciatori uzsver, ka mediķu drošība ir ne tikai viņu personīgās aizsardzības jautājums, bet arī sabiedrības kopējās drošības un veselības garantija. Ja ārsti, feldšeri un citi NMPD darbinieki nevar droši veikt savu darbu, tas apdraud visu palīdzības sniegšanas sistēmu.

Sabiedrībā šī iniciatīva raisa dažādas diskusijas. Daļa iedzīvotāju uzskata, ka šādi pasākumi ir būtiski un pat sen nepieciešami, ņemot vērā biežo agresiju pret mediķiem. Taču ir arī skeptiķi, kas pauž bažas par speciālo līdzekļu izmantošanas iespējamām negatīvajām sekām un potenciālu pārkāpumu risku.

Eksperti norāda, ka līdzīgi risinājumi jau tiek veiksmīgi izmantoti citās valstīs, kur mediķi ir aprīkoti ar pašaizsardzības līdzekļiem un papildu aizsardzības mehānismiem. Šie piemēri apliecina, ka šāda pieeja var palīdzēt mazināt vardarbības gadījumus un uzlabot darba drošību.

Tālākie soļi

Sociālo un darba lietu komisijā likumprojekts tiks izskatīts detalizēti, lai izvērtētu visus iespējamos riskus un ieguvumus. Ja tas gūs atbalstu, plānots veikt likuma grozījumus tuvākajos mēnešos, lai pasākumi stātos spēkā pēc iespējas ātrāk. Šis solis var kļūt par nozīmīgu pavērsienu, stiprinot ne tikai mediķu drošību, bet arī sabiedrības uzticību neatliekamās medicīniskās palīdzības sistēmai.