Kur saņemt medicīnisko palīdzību gada nogales svētku brīvdienās
Jaungada brīvdienas ir laiks, ko pavadām, baudot atpūtu un svētku noskaņu. Taču arī svētku laikā negaidīti var saslimt, gūt traumu vai rasties cita situācija, kad vajadzīga steidzama ārsta konsultācija vai palīdzība. Tādēļ svarīgi zināt, kur meklēt vajadzīgo palīdzību.
Nacionālais veselības dienests (NVD) aicina iedzīvotājus laikus pārbaudīt savu mājas aptieciņu un pārliecināties, ka tajā ir viss nepieciešamais – gan medikamenti, kurus regulāri lietojat, gan pirmās palīdzības piederumi.
Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis – 66016001
Vienkāršas saslimšanas, piemēram, saaukstēšanās, kakla sāpes, neliels drudzis, gremošanas traucējumi u.tml. un hronisku slimību paasinājuma gadījumā aicinām sazināties ar Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa speciālistiem, zvanot 66016001. Eksperti sniegs medicīniskus padomus, lai pašsajūta uzlabotos. Tāpat padomu par atbilstošāko rīcību var saņemt gadījumos, kad rodas šaubas vai vajadzīga tūlītēja došanās pie ārsta, vai apmeklējumu var atlikt līdz nākamai darba dienai.
Dežūrārsti lielākajās Latvijas pilsētās
Lielākajās Latvijas pilsētas pieejami dežūrārstu pakalpojumi. Dežūrārsts sniedz tādus pašus pakalpojumus kā ģimenes ārsts un sniedz iespēju saņemt ārsta konsultāciju klātienē. Aktuālais dežūrārstu darba grafiks un pieņemšanas vietas pieejamas NVD tīmekļvietnē sadaļā “Kur saņemt medicīnisko palīdzību?”.
Steidzamās medicīniskās palīdzības punkti un slimnīcu uzņemšanas nodaļas
Traumu, apdegumu, pēkšņu veselības pasliktināšanās vai citu akūtu situāciju gadījumos palīdzību var saņemt tuvākajā steidzamās medicīniskās palīdzības punktā vai slimnīcas uzņemšanas nodaļā.
Atceries! Pirms lēmuma patstāvīgi doties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu, ieteicams piezvanīt un pārrunāt situāciju, lai pārliecinātos, ka vajadzīgā palīdzība tur tiek sniegta. Piemēram, ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kurās var vērsties, ja ir aizdomas par kaula lūzumu vai vajadzīga brūces šūšana, savukārt citās var saņemt arī specifiskāku palīdzību, piemēram, ja gūti ķermeņa apdegumi. Jāņem vērā, ka došanās uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu nav alternatīva plānveida pakalpojumu saņemšanai. Tas ir risinājums neatliekamos gadījumos, kad nepieciešama tūlītēja medicīniska palīdzība.
Ārkārtas situācijās – zvans 113 vai 112
Dzīvībai bīstamos gadījumos, piemēram, pēkšņas sāpes krūtīs, smagu traumu vai bezsamaņas gadījumos, nekavējoties jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113 vai uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112.
Psihoemocionālā atbalsta tālruņi
Krīzes situācijā ikviens iedzīvotājs var saņemt psihoemocionālu atbalstu, zvanot pa tālruni 116123 (pieejams visu diennakti). Tā ir droša vieta, kurā izrunāt pārdzīvojumus un saņemt tūlītēju emocionālu palīdzību. Ja krīzes situācijā nonācis bērns vai pusaudzis, jāzvana uz bērnu un pusaudžu uzticības tālruni 116111 (pieejams visu diennakti), savukārt, ja cilvēks cietis noziegumā, pieejams īpaši šim nolūkam paredzētais tālrunis noziegumos cietušajiem – 116006 (darba laiks no 12.00 līdz 22.00).