Speciālisti brīdina: salūta skaņas var neatgriezeniski kaitēt dzirdei
Līdz Jaungada naktij un brīdim, kad debesis izgaismos krāšņa uguņošana, ir atlikušas tikai dažas dienas. Pirms vairāk nekā diviem tūkstošiem gadu Ķīnā radītie bambusa sprādzieni ir attīstījušies līdz mūsdienu iespaidīgajiem skaņas un vizuālajiem efektiem, kas ir neatņemama Jaungada svinību sastāvdaļa. Diemžēl šī tradīcija nāk ar savu cenu.
Atkārtoti nelaimes gadījumi liek aizdomāties, ka, rīkojoties neuzmanīgi, var ne tikai gūt apdegumus vai savainojumus, bet arī neatgriezeniski radīt dzirdes bojājumus. Dzirdes centra „Audiomedika“ dzirdes speciālists Nauris Veits dalās padomos, kā no tā izvairīties.
Troksnis – “nedraudzīgs” dzirdei
Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka vairāk nekā 1 miljardam cilvēku vecumā no 12 līdz 35 gadiem visā pasaulē draud dzirdes traucējumi, ko izraisa izklaidestrokšņi. Pie izklaides trokšņiem pieder koncertu, sporta pasākumu, transportlīdzekļu radītie trokšņi un skaļa mūzikas klausīšanās austiņās.
"Ja skaļums sasniedz 75–80 decibelus un cilvēks šādā skaņas līmenī uzturas 8 stundas vai ilgāk, dzirde noteikti cieš. Piemēram, austiņu maksimālais skaļums sasniedz 100–105 decibelus,“ skaidroja Nauris Veits, dzirdes centra "Audiomedika“ speciālists.
Speciālists norāda, ka spēcīgs troksnis ietekmē iekšējā ausī esošās matu šūnas, kas pārveido skaņas viļņus elektriskajos impulsos, kurus smadzenes interpretē un piešķir skaņai nozīmi.
"Troksnis šīs šūnas bojā neatgriezeniski. Tas nozīmē, ka tās neatjaunojas un dzirde neatgriežas. Jo skaļāks troksnis, jo mazāk laika nepieciešams, lai radītu dzirdes bojājumus. Dažkārt pietiek tikai ar vienu sekundi,“ paskaidroja Veits
Kā droši baudīt salūtu?
Viena sekunde var radīt dzirdes traucējumus, arī vērojot Jaungada salūtus. Salūtu šaušana un petaržu sprādzieni rada 140–175 decibelus spēcīgu troksni, kas var neatgriezeniski bojāt dzirdi. "Audiomedika“ dzirdes speciālists uzsver, ka šādā situācijā svarīgi ir divi faktori: salūta radītā trokšņa līmenis (decibeli norādīti uz iepakojuma) un attālums līdz skaņas avotam.
Jo spēcīgāki salūta skaņas efekti, jo tālāk no tiem jāatrodas, pretējā gadījumā Jaungada rītu var sagaidīt ar troksni ausīs vai dzirdes pasliktināšanos. Troksņa radītie dzirdes traucējumi var būt īslaicīgi vai neatgriezeniski.
Lai Jaungada naktī pasargātu dzirdi, speciālists iesaka:
- Ievērojiet drošu attālumu no salūta epicentra. Pieaugušajiem ieteicamais attālums ir vismaz 15–20 metri, bērniem – 50–60 metri. Zīdaiņu dzirde ir īpaši jutīga, tāpēc viņus jāpasargā no jebkāda spēcīga trokšņa.
- Izmantojiet dzirdes aizsarglīdzekļus. Izvēlieties ausu aizbāžņus vai skaņu slāpējošas austiņas. Bērniem īpaši ieteicamas uz auss liekamas austiņas, kas samazina skaņas līmeni par 15–30 decibeliem.
- Baudiet troksni īslaicīgi. Centieties pēc iespējas saīsināt laiku, ko pavadāt trokšņainā vidē vai vērojot salūtus.
- Ja troksnis radījis sekas, rīkojieties. Ja pēc trokšņainiem svētkiem ilgāk par 24 stundām jūtat troksni ausīs, sāpes vai dzirdes pasliktināšanos, konsultējieties ar LOR ārstu vai dzirdes speciālistu.
Par dzirdes centru „Audiomedika“
"Audiomedika" ir uzņēmums ar vairāk nekā 19 gadu pieredzi, kam Baltijas valstīs pieder 15 dzirdes centri. Mēs pārstāvam Philips HearLink – progresīvu, kvalitatīvu dzirdes aparātu zīmolu, kura produkti tiek izstrādāti un nemitīgi uzlaboti, lai palīdzētu mainīt dzīvi cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. Mūsu mērķis ir katram pacientam rast individuālus dzirdes risinājumus, ņemot vērā viņa vajadzības, intereses un iespējas.