Ārsts: probiotikas, mikrofloras harmonizētājas antibiotiku lietošanas laikā
Aprēķināts, ka zarnu mikrofloras sastāvā ir 100 reižu vairāk gēnu nekā cilvēka genomā un šai unikālajai ekosistēmai ir fundamentāli nozīmīga loma veselības uzturēšanā. Brīdī, kad ārsts mums izraksta antibiotikas, ir skaidrs, ka to uzņemšana izraisīs labo baktēriju skaita strauju samazināšanos, kas draud ar dažādām nepatīkamām sekām. Kā noturēt līdzsvaru zarnu mikroflorā antibiotiku lietošanas laikā, lūdzām sīkāk pastāstīt, klīnikas „Goodlife” vadītāju, sertificētu un Latvijā praktizējošu gastroenterologu dr. Sabrī Abdelmasī.
Kas notiek ar zarnu mikrofloru, antibiotiku lietošanas laikā?
Antibiotiku uzņemšana izraisa disbalansu zarnu mikroflorā. Zūd labo un slikto mikroorganismu līdzsvars, kā rezultātā savairojas mikrobi, kas mazina imūnsistēmas aizsargspējas. Tas ir ļoti nepatīkami, jo visbiežāk parādās diareja, kā arī tiek traucēti gremošanas un uzsūkšanās procesi zarnās. Zināms, ka uz antibiotikām jutīgas ir aptuveni trešā daļa no visām zarnu traktā sastopamajām baktēriju sugām. Tās strauji un būtiski mazina šo sugu daudzveidību, skaitu, ietekmē baktēriju uzvedību. Šāda mikroflora var nenodrošināt organismam tādas vitālas funkcijas kā uzturvielu uzsūkšanos, vitamīnu ražošanu, kā arī nepasargā no slimību izraisošiem mikroorganismiem.
Kā rīkoties, ja antibiotiku lietošana ir obligāta?
Protams, ja ārsts cilvēkam ir izrakstījis antibiotikas, viņam tās ir jāuzņem, lai izārstētos no nopietnas saslimšanas. Es, kā gastroenterologs, silti iesaku antibiotiku kursa laikā un pēc tā papildus veselīgam uzturam uzņemt labās baktērijas jeb probiotikas. To lietošana spēj atjaunot mikrofloras līdzsvaru, radot harmonisku vidi un mazina risku ar disbiozi saistīto blakusparādību attīstībai, piemēram, lielāku infekcijas attīstības risku citās organisma sistēmās, tostarp zarnu traktā, ādā, elpceļos, makstī.
Pētījumos ir pierādīts, ka probiotiku lietošana kopā ar antibiotikām par 37% samazina ar antibiotikām saistītas caurejas (AAD) risku pieaugušajiem [1]. Īpaši labus rezultātus uzrāda Lactobacillus un Bifidobacterium baktēriju klātbūtne probiotikās. Šīs baktēriju sugas ir plaši pārstāvētas vietējā farmācijas zīmola LYL love your life® piedāvātajā LYLBIOTIC sastāvā.
Tāpat jaunākie pētījumi liecina, ka probiotikas un antibiotikas spēj ideāli sadarboties, ievērojami uzlabojot ārstēšanas rezultātus. Probiotiku lietošana pastiprina antibiotiku iedarbību [2]. Tas ir fantastiski, jo probiotikas ir daļa no mūsu organisma, tās nav ķīmiskas vielas. Ir iespēja vienkārši bagātināt cilvēka mikrofloru ar tām baktēriju sugām, kurām vajadzētu būt vairāk nekā citām. Turklāt probiotiku lietošanai nav konkrētu kontrindikāciju.
Viens norādījums gan ir jāņem vērā – probiotikas ir jāuzņem vismaz 2 stundas pēc antibiotiku lietošanas, un es iesaku tās lietot visa antibiotiku kursa laikā, kā arī pāris nedēļas pēc antibiotiku lietošanas.
Pieminējāt LYLBIOTIC probiotikas. Kādām īpašībām būtu jāpievērš uzmanība, iegādājoties probiotiku kompleksu?
Jā, parasti, iesakot pacientam lietot labās baktērijas, es izstāstu, kas ir efektīvas probiotikas un LYLBIOTIC atbilsts šiem kritērijiem.
Es rekomendēju uzzināt, cik daudz miljardu baktēriju un cik daudz dažādu baktēriju sugu ir iekļauts probiotiku sastāvā. Pagaidām ir tā: jo vairāk, jo labāk. Nākotnē varbūt būs arī individuāli noteiktas baktērijas, kas jālieto noteiktu slimību gadījumos, bet šobrīd visieteicamākais ir tieši baktēriju kokteilis. LYLBIOTIC ir vienīgās probiotikas Latvijas tirgū, kas satur tik lielu baktēriju skaitu – 34 miljardi – un dažādību – 9 dažādu sugu labās baktērijas.
Svarīgi skatīties, lai būtu pievienotas prebiotikas, jo tās dod iespēju baktērijām iedzīvoties un augt zarnu traktā, piemēram, LYLBIOTIC sastāvs ir bagātināts ar prebiotiku inulīnu.
Vajag pievērst uzmanību tam, kāds ir probiotiku kapsulas apvalks – jo ne visas labās baktērijas kapsulās ir aizsargātas no agresīvās kuņģa pH vides un tādējādi nevar nokļūt zarnās – īstajā vietā, kur tām ir jāaktivizējas. LYLBIOTIC Patentētais DRcaps™ apvalks garantē baktēriju kultūru dzīvotspēju un ļauj tām aktivizēties tikai pēc nokļūšanas zarnās.
Tāpat ir jāievēro, kādus uzglabāšanas nosacījumus iesaka ražotājs – probiotikas ir jāglabā ledusskapī vai tās ir ražotas ar jaunākajām tehnoloģijām tā, lai tās varētu nēsāt līdzi somā – un, protams, kāds ir derīguma termiņš. LYLBIOTIC inovatīvais kapsulas veids DRcaps™ un vielas izgatavošanas tehnoloģija, nodrošina iespēju šīs labās baktērijas uzglabāt istabas temperatūrā līdz +25OC grādiem un ērti paņemt līdzi, dodoties ikdienas gaitās.
Protams, ērtības labad, svarīgi, kāda ir ražotāja noteiktā dienas deva, piemēram, LYLBIOTIC tā ir tikai 1 kapsula dienā, kas atvieglo to uzņemšanu antibiotiku lietošanas laikā.
LYLBIOTIC - probiotikas, kuras atzīst Gremošanas Slimību biedrība. Latvijā vienīgais augstas aktivitātes probiotiku komplekss, kas satur 34 miljardus 9 dažādu sugu labās baktērijas: Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus casei, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri, Saccharomyces boulardii.
Gadījumā, ja cilvēks nevar norīt kapsulu, izvēlēties LYLBIOTIC Baby Drops, kas ir pilnīgākā probiotiku izlase pilienu formā un to var lietot pat tikko dzimuši mazuļi, kā arī mazi bērni un pieaugušie.
Sievietēm, lietojot antibiotikas, ir jāatceras par reproduktīvās sistēmas veselību, precīzāk, maksts mikrofloru. Tagad ir pieejamas labās baktērijas iekšķīgi uzņemamās kapsulās tieši sievietes intīmajai veselībai - LYLBIOTIC intim. Viena tā kapsula satur 12 miljardus unikālas baktēriju kultūras Lactobacillus acidophilus (La-14™) un Lacticaseibacillus rhamnosus (HN001™). Šie baktēriju celmi ir aizsargāti ar patentētu augu izcelsmes kapsulas apvalku DRcaps®, kas nodrošina baktēriju efektīvu nokļūšanu un virzību uz zarnu trakta izeju, tālāk migrējot uz maksti un tieši tur veidojot kolonijas.
Nepārmaksā! LYLBIOTIC produktu līnija ir cenā visizdevīgākā – aprēķinot cenu par baktēriju daudzumu vienā devā. (Avots: “Pēc tirgus analīzes datiem InternetAptieka.lv, dati analizēti 15.11.2024.”)
Materiāls paredzēts veselības aprūpes nozares speciālistiem
Reklāmas raksts sadarbībā ar SIA Ozermedia.
UZTURA BAGĀTINĀTĀJS. UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU.
[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34385227/
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28552432/