Mākslīgā eglīte vai īsta eglīte no meža: kura ir labāka?
foto: Shutterstock
Noderīgi ikdienā

Mākslīgā eglīte vai īsta eglīte no meža: kura ir labāka?

Lote Elizabete Krišūne

Jauns.lv

Ziemassvētki Latvijā nav iedomājami bez greznas eglītes, kas simbolizē svētku prieku un gaismu tumšajos ziemas vakaros. Daudzi priekšroku dod īstai eglei no meža, taču arvien populārākas kļūst arī mākslīgās eglītes. Kura no tām ir labāka?

Aplūkosim abu variantu plusus un mīnusus.

Īsta eglīte no meža


Plusi:

  1. Dabiskums. Eglīte no meža ienes telpā dabas smaržu un autentisku svētku sajūtu, kas ir grūti aizstājama ar jebkuru mākslīgo alternatīvu. Dabiskā smarža un izskats rada īpašu atmosfēru.
  2. Tradīcijas. Latvijas iedzīvotājiem meža eglīte ir saistīta ar senajām tradīcijām un nostalģiju. Daudziem cilvēkiem eglītes meklēšana un īstā kociņa izvēlēšanās ir svarīga Ziemassvētku sastāvdaļa.
  3. Ilgtspēja. Ja eglīte tiek nocirsta ar atbildību un no valsts mežos paredzētām vietām, tas neietekmē mežu ekosistēmu. Turklāt dažiem mežiem šādas darbības pat ir nepieciešamas, lai uzturētu dabas daudzveidību.
  4. Komposts. Pēc svētkiem eglīti var kompostēt vai izmantot malkai, neradot atkritumus. Tādējādi eglītes “mūža cikls” turpinās, samazinot vides slodzi.

Mīnusi:

  1. Ierobežots mūža laiks. Dabiskā eglīte parasti zaudē skujas dažu nedēļu laikā, ja telpā ir karsti un sauss gaiss, tad pat vēl ātrāk. Tas var radīt nekārtību telpās un prasīt regulāru uzkopšanu.
  2. Transporta un uzglabāšanas izaicinājumi. Liela un kupla eglīte var būt grūti transportējama un novietojama. Ir svarīgi atrast tādu, kas ir gan skaista, gan proporcionāla, gan labi iederas telpā, taču tas ne vienmēr ir viegli.
  3. Ciršanas ierobežojumi. Lai eglīti nocirstu likumīgi, ir jāievēro normatīvie akti. Tas var prasīt papildu laiku.

Mākslīgā eglīte


Plusi:

  1. Ilgtermiņa izmaksas. Lai gan mākslīgā eglīte ir dārgāka iegādes brīdī, to var izmantot vairākus gadus, padarot to ekonomiski izdevīgāku ilgtermiņā. Šāda ieguldījuma atdeve ar katru gadu palielinās.
  2. Praktiskums. Nav skuju, ko slaucīt, un nav nepieciešamības rūpēties par eglītes laistīšanu. Tas ir īpaši svarīgi tiem, kam ir aizņemts ikdienas ritms vai mazi bērni.
  3. Estētiska daudzveidība. Pieejamas dažādas krāsas un formas, kas var papildināt jebkuru interjeru. Var iegādāties pat tādas eglītes, kas izskatās gluži kā dabiskas vai atbilst modernām dizaina tendencēm.
  4. Nav ciršanas ierobežojumu. Mākslīgā eglīte neprasa nekādus papildu resursus. Tā ir gatava lietošanai uzreiz, kad tā ir izņemta no kastes.

Mīnusi:

  1. Ekoloģiskā ietekme. Lielākajā daļā gadījumu mākslīgās eglītes tiek ražotas no plastmasas, kas var negatīvi ietekmēt vidi gan ražošanas procesā, gan pēc izmantošanas. Tās bioloģiski nenoārdās un paliek vidē gadiem.
  2. Dabiskuma trūkums. Lai gan dažas mākslīgās eglītes ir ļoti reālistiskas, tās nekad nesniedz dabiskās smaržas un sajūtas, kas ir raksturīgas īstajām eglītēm. Tas var mazināt svētku atmosfēru.
  3. Uzglabāšana. Kad eglīte netiek lietota, tai ir jāatrod vieta ilgtermiņa glabāšanai. Tas var būt sarežģīti mazos dzīvokļos vai telpās ar ierobežotu uzglabāšanas vietu.

Ko izvēlēties?

Izvēle starp mākslīgām un īstajām eglītēm ir atkarīga no personīgiem apsvērumiem un prioritātēm. Ja svarīgāka ir dabiskuma sajūta un tradīcijas, īsta eglīte var būt labākā izvēle. Savukārt, ja prioritāte ir praktiskums un ilgtermiņa izmaksu efektivitāte, mākslīgā eglīte var būt prātīgāks lēmums.

Neatkarīgi no izvēles, svarīgākais ir cienīt dabu un rūpēties par vidi. Ja iegādājies īstu eglīti, pārliecinies, ka tā ir nocirsta likumīgi. Ja izvēlies mākslīgās eglītes, centies izmantot tās pēc iespējas ilgāk. Galu galā Ziemassvētku eglītes patiesā vērtība slēpjas tajā, ka tā pulcē mīļos un rada siltu svētku noskaņu.