Gājis bojā leģendārais drošsirdis Fēlikss Baumgartners, kura lēcienam no stratosfēras elpu aizturējusi sekoja visa pasaule

Ceturtdien gājis bojā slavenais austriešu izpletņlēcējs Fēlikss Baumgartners, kurš 2012. gadā saviļņoja visu pasauli, nolecot no stratosfēras apmēram 39 kilometru augstumā un kļūstot par pirmo cilvēku, kurš pārvarējis skaņas barjeru brīvā kritienā. Viņa dzīvība aprāvās 56 gadu vecumā Itālijā, ar paraplānu ietriecoties kūrorta peldbaseina malā.
E' morto Felix Baumgartner: fatale un malore dopo un lancio con il parapendio | Sky Sport https://t.co/Lj5okPlvVV
— Anna Annie 🎀🧜♀️ (@anna_annie12) July 17, 2025
Baumgartnera paraplāns bija ietriecies kūrorta peldbaseina malā Porto Sant’Elpidio pilsētā Itālijas austrumos. Austrijas laikraksts "Kurier" vēsta, ka Baumgartneram pēkšņi kļuva slikti, un viņš zaudēja kontroli pār paraplānu un ietriecies koka konstrukcijā pie viesnīcas baseinā. Viņš uztriecās kādai viesnīcas darbiniecei, kura ar kakla traumām nogādāta slimnīcā.
Negadījuma brīdī baseina tuvumā atradās daudzi cilvēki, tostarp daudzi bērni. Glābšanas dienestu pārstāvji norādīja, ka notikusī nelaime varēja būt vēl traģiskāka.
2012. gada 14. oktobrī miljoniem cilvēku visā pasaulē tiešsaistē vēroja, kā “Bezbailīgais Fēlikss” izlēca no kapsulas, kas ar milzīgu hēlija balonu bija pacelta stratosfērā apmēram 39 kilometru (precīzāk 38,9694 kilometru) augstumā, tērpies tikai speciāli izgatavotā tērpā un piezemējies ar izpletni. Brīvajā kritienā viņš pavadīja 4 minūtes un 19 sekundes, sasniedzot ātrumu 1357,64 km/h, pēc tam ar izpletni veiksmīgi nolaidās ASV Ņūmeksikas štata tuksnesī. Viņa lēcienu satraukta vēroja arī viņa mamma Ava un citi ģimenes locekļi.
“Bezbailīgais Fēlikss” savulaik bija Austrijas armijas izpletņlēcējs, kurš savas karjeras laikā veicis tūkstošiem lēcienu no lidmašīnām, tiltiem, debesskrāpjiem un pasaulslaveniem objektiem, tostarp Kristus Pestītāja statujas Riodežaneiro.
“Kad tu stāvi tur, pašā pasaules augšā, kļūsti tik pazemīgs, ka vairs nedomā par rekordiem vai datu iegūšanu. Vienīgais, ko tu vēlies, ir atgriezties dzīvam,” viņš atzina pēc piezemēšanās. Viņš sacīja, ka grūti aprakstīt sajūtas, pārvarot skaņas barjeru, “jo to nejūt”. “Dažreiz mums jāpaceļas ļoti augstu, lai ieraudzītu, cik mazi mēs patiesībā esam.”
Baumgartnera lēcienā tapa trīs rekordi: visaugstāk pilotētais gaisa balons, visātrākais brīvais kritiens, kā arī visaugstākais brīvais kritiens, ar ko viņš pārspēja 1960. gadā ASV gaisa spēku virsnieka Džozefa Kitingera veikto lēcienu no 31,3 kilometru augstuma. Kitingers, kurš palīdzēja Baumgartneram sava rekorda pārspēšanā, nomira 2022. gadā 94 gadu vecumā. Jāpiebilst, ka paša Baumgartnera rekordu 2014. gada 24. oktobrī pārspēja amerikāņu datorzinātnieks un “Google” darbinieks Roberts Jūstass, nolecot no 41,42 kilometru augstuma.