
Kas jāzina par krāšņajām dienlilijām: 5 mīti, kurus vērts aizmirst

Dienlilijas pēdējos gados Latvijā piedzīvo īstu renesansi – no piemirstiem lauku dārzu akcentiem tās kļuvušas par galvenajām zvaigznēm modernajos apstādījumos. Taču ar šiem ziediem joprojām saistīti vairāki mīti, kas attur cilvēkus no to stādīšanas savā dārzā.

Baltijā lielākais dienliliju dārzs Talsu novada Laucienē
Dienliliju ziedu krāšņums Laucienē priecē apmeklētājus, sākot no vasaras vidus.





Lūdzām skaidrot selekcionāram un Baltijā lielākā dienliliju dārza radītājam Varim Baņģierim, kādi ir visbiežāk dzirdētie maldīgie priekšstati.
1. mīts. Dienlilijas zied tikai vienu dienu – nav vērts!
Tiesa, katrs atsevišķs zieds tiešām atveras un nozied vienas dienas laikā, taču tas nenozīmē, ka viss augs zied vienu dienu.
Varis Baņģieris skaidro: "Dienliliju ziedēšana var ilgt pat vairākas nedēļas, jo uz viena cera ir daudzi ziedkāti un uz katra – vairākas ziedpumpuru kārtas. Ir šķirnes, kas priecē pat mēnesi no vietas."

2. mīts. Tās visas izskatās vienādi
Vēlme pēc oriģināla dārza bieži liek cilvēkiem meklēt "eksotiskus" augus, domājot, ka dienlilijas ir tikai oranžas un dzeltenas. Patiesība? Ir tūkstošiem šķirņu visās iespējamās krāsu kombinācijās – bordo, rozā, zaļgani dzeltenas, gandrīz melnas, divkrāsainas, ar zīmējumiem, viļņotām un mežģīņotām ziedlapām.

3. mīts. Dienlilijas ir garlaicīgas "vecmāmiņu" puķes
Šis ir viens no spēcīgākajiem mītiem. Jā, dienlilijas patiešām ir vēsturiski audzētas senos lauku dārzos, bet tas nenozīmē, ka tās ir nemodernas. Tieši pretēji – pateicoties selekcijai, tās kļuvušas par vienu no aktuālākajām izvēlēm modernajos dārzos.
"Dienlilija mūsdienās ir dizaina elements – to izmanto kā krāsu akcentu, faktūru spēlēs un pat kombinē ar graudzālēm vai lavandu," iesaka Varis Baņģieris.

4. mīts. Tās ir grūti kopjamas
Dienlilijas patiesībā ir viens no visvieglāk audzējamiem daudzgadīgajiem augiem. Tās ir izturīgas, ziemcietīgas, pacieš sausumu un pārdzīvo arī sliktāku augsni.
"Es saku tā – iestādi, aizmirsti un priecājies! Tās neprasa īpašus mēslojumus, tām nav vajadzīga bieža laistīšana, un pat slimības tās īpaši neskar," norāda dienliliju eksperts.

5. mīts. Tās nezied pietiekami ilgi, lai būtu dekoratīvas
Lai gan atsevišķas šķirnes zied dažas nedēļas, gudri plānojot, dienliliju ziedēšanu dārzā iespējams izstiept no jūnija līdz pat augusta beigām.
"Atliek tikai kombinēt agrās, vidējās un vēlo šķirņu dienlilijas – un jums būs nepārtraukta ziedēšana gandrīz visu vasaru," iesaka selekcionārs.

Dienlilijas nav garlaicīgas, vienveidīgas vai kaprīzas – tās ir krāšņas, uzticamas un pārsteidzoši daudzveidīgas. Iegādāties to stādus internetā var teju visa gada garumā lapā Dienlilijudarzs.lv. Taču, ja vēlies par krāšņumu pārliecināties savām acīm, vislabāk tās nesteidzīgi apskatīt dienliliju ziedēšanas laikā, jūlija otrajā pusē un augustā. Vienā no lielākajiem kolekciju dārziem Latvijā noteikti atradīsi kādu šķirni, kurā iemīlēties, un vizīti var noslēgt blakus esošajā kafejnīcā, kur tiek piedāvāti vietējie gardumi un pašdarināts mājas vīns no vietējām ogām.
Vara Baņģiera padomus, kā stādīt un audzēt dienlilijas, lasi šeit:

Krāšņais dienliliju dārzs Laucienē
Netālu no Talsiem, Laucienē, atrodas Austrumeiropā lielākais dienliliju dārzs. Dienliliju ziedu krāšņums priecē apmeklētājus divus skaistākos vasaras mēnešus - jūliju ...




