
Kāds vīrietis Mjanmas zemestrīcē zaudēja 170 tuviniekus

Pagājušajā piektdienā Mjanmā, Sagaingā, notika postoša zemestrīce, kurā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 2 700 cilvēki, tostarp vairāki simti musulmaņu, kuri tajā dienā bija devušies uz mošejām veikt pēdējās Ramadāna piektdienas lūgšanas pirms gaidāmajiem Eid svētkiem. Zemestrīce, kas notika plkst. 12:51 pēc vietējā laika (06:21 GMT), iznīcināja vairākas mošejas, tostarp lielāko – Myoma mošeju, nogalinot gandrīz visus tajā esošos cilvēkus.
Pirmie ziņojumi liecina, ka zemestrīce bija īpaši postoša tieši Mojo ielā, kur atradās šīs mošejas. Uz brīdi, kad zemestrīce notika, simtiem cilvēku steidzās iekšā mošejās, lai veiktu savu svēto lūgšanu. Pēc katastrofas iznīcinātajās mošejās tika atrasti vairāki desmiti bojāgājušo. Viens no galvenajiem lieciniekiem, bijušais Mojo mošejas imams, Soe Nay Oo, kurš šobrīd dzīvo Taizemē, uzzināja, ka ap 170 viņa radinieku, draugu un bijušo draudzes locekļu dzīvība tika zaudēta zem zemestrīces drupām, galvenokārt mošejās.
Soe Nay Oo, kurš bēga no Mjanmas pēc 2021. gada apvērsuma, stāsta, ka lielākā daļa bojāgājušo bija ievērojamas personas vietējā musulmaņu kopienā. Viņš atklāja, ka viņa sirds ir salauzta, domājot par visiem tiem, kas zaudējuši dzīvību, īpaši bērniem, kuri palikuši bez vecākiem. “Es nespēju valdīt asaras, runājot par to,” viņš norādīja BBC.
Pēc zemestrīces, kas skāra arī Mandalaju un citas tuvējas teritorijas, glābšanas darbi turpinājās vairākas dienas. Sākotnēji tika atrasti trīs bojāgājušie, kas atradās Myoma mošejā, bet ceturtā cilvēka meklēšana turpinājās vairākas dienas. Glābēji centās izvilkt sabrukušās ēkas paliekas, un bija cerības, ka kāds varētu būt izdzīvojis, taču vēlāk tika apstiprināts, ka arī ceturtais cilvēks tika atrasts miris.
Soe Nay Oo saņēma ziņas no izdzīvojušajiem, kuri stāstīja, ka daži mēģinājuši glābt cits citu, turēdami rokas, lai izvairītos no sabrukušajām ēkām. Viņš atklāja, ka viņa bijusī sievas radiniece, kura bija viena no bojāgājušajām, bija īpaši tuva viņam, jo viņa bija viena no tiem, kas visvairāk parādījusi mīlestību un atbalstu viņa ģimenei. Viņš arī zaudēja citu tuvāko radinieku, respektējamu biznesmeni, kurš bija veicis islāma svētceļojumu uz Meku.
Zemestrīce ne tikai atņēma dzīvības, bet arī radīja sarežģījumus apbedīšanas procesā. Sagaingas musulmaņu kopiena nevarēja apbedīt savus mirušos uz vietas, jo reģionā notiek militāras darbības un pretestības grupu kaujas. Tā vietā viņi bija spiesti pārvadāt mirušos uz Mandalaju, šķērsojot Iravadi upi, izmantojot vienīgo tiltu starp abām pilsētām. “Tas ir visbēdīgākais, ka mēs nevaram apbedīt savus tuviniekus paši, kā to nosaka islāma tradīcijas,” sacīja Soe Nay Oo.
Soe Nay Oo, kurš šobrīd dzīvo Taizemē, palīdz koordinēt glābšanas darbus Sagaingā, sniedzot informāciju par izdzīvojušajiem un turpinot palīdzību visiem, kuriem nepieciešama palīdzība. Viņš norāda, ka vismaz 1 000 musulmaņu šajā reģionā ir cietuši un joprojām nepieciešama palīdzība.