Latvijas ekonomiskās tendences un inflācija 2025. gadā: Ko sagaidīt?
foto: Publicitātes foto

Latvijas ekonomiskās tendences un inflācija 2025. gadā: Ko sagaidīt?

Reklāmas projekts

Latvijas ekonomika 2025. gadā piedzīvo mērenu izaugsmi, ko raksturo stabilizēta inflācija, lēns, bet pozitīvs IKP pieaugums un zemāks bezdarba līmenis. Tāpat iedzīvotāji var sagaidīt labvēlīgākus aizdevumu nosacījumus, jo Eiropas Centrālā banka (ECB) turpina pakāpeniski mazināt procentu likmes. Šajā rakstā aplūkosim, kā šīs tendences ietekmēs patērētājus un uzņēmumus, un ko gaidīt no šī gada.

Inflācija: Stabilizācija pēc svārstībām

Pēc augstās inflācijas perioda pēdējos gados, 2025. gadā tā turpina samazināties. Finanšu ministrija ziņo, ka 2025. gada janvārī gada inflācija bija 3,0%, galvenokārt pārtikas un pakalpojumu cenu pieauguma dēļ. Tomēr Latvijas Banka prognozē, ka vidējā inflācija šogad kopumā būs zem 3%

Lai gan inflācija stabilizējas, negaidīti cenu pieaugumi joprojām var radīt finansiālus izaicinājumus. Tādēļ daudzi patērētāji meklē elastīgus finanšu risinājumus, piemēram, ātro kredītu. Šādos gadījumos svarīgi izvērtēt piedāvājumus un izvairīties no pārāk augstām procentu likmēm.

Lai uzzinātu vairāk par inflāciju un kā ar to sadzīvot, lasi SMScredit.lv blogā - Inflācijas ietekme uz ikdienas izdevumiem un kā ar to rēķināties ilgtermiņā

IKP pieaugums: Lēna, bet stabila izaugsme

Latvijas ekonomika saglabā stabilu attīstību, tomēr izaugsme ir mērena. Ekonomikas ministrija prognozē, ka 2025. gadā IKP pieaugs par aptuveni 2%, pateicoties iekšējam pieprasījumam un investīciju aktivitātei.

Savukārt banku ekonomisti paredz IKP pieaugumu 2,2% apmērā, galvenokārt balstoties uz stiprāku privāto patēriņu un pakāpeniski atjaunotām investīcijām.

foto: Publicitātes foto

Darba tirgus: Bezdarba līmeņa samazināšanās un algu pieaugums

Latvijā bezdarba līmenis turpina kristies un tiek prognozēts, ka 2025. gadā tas samazināsies līdz 6%.

Lai gan vidējās algas pieauguma temps varētu samazināties līdz 6-7% gadā, algu pirktspēja saglabāsies, jo inflācijas līmenis būs zemāks. Tas nozīmē, ka iedzīvotāju reālā alga pieaugs un dzīves līmenis turpinās uzlaboties.

foto: Publicitātes foto

Procentu likmju kritums un pieejamāki aizdevumi

Viens no būtiskākajiem pozitīvajiem faktoriem 2025. gadā ir Eiropas Centrālās bankas lēmums pakāpeniski mazināt procentu likmes. Kopš 2024. gada jūnija ECB ir samazinājusi likmes četras reizes – kopumā par vienu procentpunktu. Jāatzīmē, ka šis samazinājums ietekmēs tikai kredītus, ko izsniegušas kredītiestādes, kam ir saistošas ECB likmes.

Šis samazinājums atstāj vairākas pozitīvas sekas:

  • Lētāki kredīti un hipotekārie aizdevumi – esošajiem kredītņēmējiem procentu maksājumi kļūs mazāki, bet jaunajiem aizņēmējiem būs pieejamāki aizdevumi.
  • Atdzīvojas investīcijas un patēriņš – zemākas likmes motivē uzņēmumus attīstīt jaunas iniciatīvas un patērētājus aktīvāk izmantot finansējuma iespējas.
  • Izdevīgāki nosacījumi arī īstermiņa finansējumam – piemēram, īstermiņa aizdevumi var kļūt pieejamāki un izdevīgāki, tomēr vienmēr jāizvērtē to kopējās izmaksas un procentu likmes.

Kā šīs tendences ietekmēs iedzīvotājus?

  • Zema inflācija nozīmē, ka ikdienas preču cenas pieaugs lēnāk, un cilvēki varēs labāk plānot savus tēriņus.
  • IKP pieaugums un zemāks bezdarba līmenis veicinās darba stabilitāti un algu pieaugumu.
  • Zemākas procentu likmes padarīs banku kredītus pieejamākus, gan lieliem, gan maziem aizdevumiem.