Narkologs: "Legālās narkotikas ir apsmidzinātas ar īstu indi"
Narkologs Jānis Strazdiņš par „legālajām narkotikām” saka, ka tās ir stiprākas un kaitīgākas par narkotiskajām vielām, kuras pazīstam jau gadu simtiem ilgi.
Sabiedrība

Narkologs: "Legālās narkotikas ir apsmidzinātas ar īstu indi"

Jauns.lv

Smēķējamie „spaisiņi” jeb tā dēvētās legālās narkotikas apsmidzina ar ķīmiskām vielām, kas ir vairākas reizes kaitīgākas, nekā līdz šim zināmas narkotikas, piemēram, hašišs vai opijs. To sekas ir neprognozējamas.

Narkologs: "Legālās narkotikas ir apsmidzinātas ar...

Pēc Rīgas 49. vidusskolas skolnieka Eduarda nāves, kuru izraisīja „legālo narkotiku” lietošana, sabiedrība aizvien vairāk uzmanības pievērš to kaitīgumam. Pazīstamais narkologs Jānis Strazdiņš „Neatkarīgajai Rīta Avīzei” pastāstījis, kas slēpjas „kaljana tīrīšanas līdzekļu” un „kaktusu mēslojuma” sastāvā.  

Jāteic, ka to izgatavošanai var izmantot pavisam nekaitīgas pļavu zālītes, piemēram, ceļmallapas vai kumelītes. Galvenā bīstamība slēpjas tajās ķīmiskajās vielās, ar kurām tās apsmidzinātas. Un šīs zālītes ir apsmidzinātas ar īstu indi.

„Esam šajos maisījumos atklājuši salvinorīnu, meskalīnu (sastopams narkotiskajos kaktusos Meksikā), benzilpiperazīnu, fenilpiperazīnu, sintētiskos katinonīnus un sintētiskos kanabinoīdus. Tās visas ir haluciogēnas un rada mākslīgu psihozi, agresivitāti, domāšanas, uztveres un sirdsdarbības traucējumus,” „Neatkarīgajai Rīta Avīzei” stāsta Strazdiņš.

Tirgū tiek ielaistas vielas, par kurām nav bijuši nekādi klīniski pētījumi ne uz pelītēm, ne citiem dzīvnieciņiem. Iespējams, ir kādi pagrīdes zinātniskie centri, kas pieder mafijai. Varbūt tur strādā organiskās sintēzes speciālisti, kas mērķtiecīgi veido šos savienojumus. Taču skaidrs, ka tie ir stiprāki un nopietnāki par tiem, kurus zinām jau gadu simtiem, kuri ir ķīmiski un medicīniski izpētīti

Visu šo vielu lietošana izraisa smagu atkarību jeb nepārvaramu tieksmi šīs indes lietot vēl un vēl. „Visiem, kuri sāk lietot narkotiskās vielas, ir tā saucamais medusmēneša periods, kas iespiežas atmiņā. To gribas atkārtot. Šādi sākas uzmācīgā tieksme,” norāda narkologs un turpina:

„Reakcijas sākas strauji, pēc pāris minūtēm, jo šīs narkotikas pīpē. Tas ir tas pats, kas durties. Efekts momentāns – tāpat kā no marihuānas, hašiša, heroīna vai kokaīna, kuru ielaiž vēnā. Taču visām narkotiskajām vielām ir raksturīga kāda kopēja īpašība: tās maina cilvēka psihi. Sevišķi bīstami, ja lietotājam jau ir, piemēram, izpausmes problēmas, kontakta problēmas ar sabiedrību, ir mīlestības mokas vai sarežģījumi ģimenē.”

Bieži šo „legālo narkotiku” lietošana izraisa sirds aritmiju, palielinās miokarda infarkta risks. Jāatgādina, ka mirušais 49. vidusskolas audzēknis Eduards aizgāja bojā tieši sirds vājuma dēļ. Bieži parādās tahikardija (sirds muskuļa biežāka saraušanās), sākas paranoja – murgaina apkārtnes uztvere. Palielinās asinsspiediens, sākas trīce, psihoze, halucinācijas un nepamatota agresivitāte. Turklāt, ja šīs vielas tiek kombinētas ar alkoholu, cilvēki kļūst sevišķi agresīvi. Viņi var pat nonāvēt otru. Šādi gadījumi jau bijuši vairāki. Piemēram, kāda meitene šādā stāvoklī nodūra savu draugu.

Strazdiņš arī pastāstīja par kādu savu pārnarkojušos pacientu: „Tieši no mana kabineta nācās stacionēt puisi, kuru bija atveduši vecāki. Viņš vēl nebija atgājis no šo vielu ietekmes, un tāpēc sākās agresijas lēkme pret māti un tēvu. Par laimi, izdevās novērst puiša uzmanību un piezvanīt kolēģiem, lūdzot palīdzību. Šo jaunieti taisnā ceļā nogādāja Psihiatriskajā nodaļā. Pēc tam vecāki viņa portfelī atrada 20 iepakojumu ar narkotiskajām vielām. Trīs naktis šis puisis bija skraidījis apkārt pa pilsētu, iesaistīdamies dažādos kautiņos. Tikai pateicoties manai ilggadējajai psihiatra praksei, es spēju situāciju adekvāti novērtēt un noregulēt. Bet ko lai dara tuvinieki, ja šādas agresijas lēkmes sākas mājās? Vecāki nemaz nezina, ko darīt. Ko iesākt, ja psihozes sākas, piemēram, kādā sabiedriskajā vietā vai ballītē? Turklāt, ja visa kompānija lietojusi šīs narkotiskās vielas, sekas var būt ļoti traģiskas.”

Kasjauns.lv/Foto: Edijs Pālens/LETA