Pasaulslavenās latviešu mākslinieces Vijas Celmiņas izstādes atklāšana pulcē cilvēku simtus. FOTO
Māksliniece Vija Celmiņa, kuras darbus zina visā pasaulē, par tiem maksājot miljonus, ir lepna beidzot atklāt personālizstādi arī Latvijā.
Kultūra

Pasaulslavenās latviešu mākslinieces Vijas Celmiņas izstādes atklāšana pulcē cilvēku simtus. FOTO

Jauns.lv

Piektdien, 11. aprīlī, Mākslas muzejā „Rīgas Birža” atklāja Ņujorkā dzīvojošās pasaulslavenās latviešu izcelsmes mākslinieces Vijas Celmiņas personālizstādi „Dubultā realitāte”, ko mākslas lietpratēji Latvijā gaidīja 15 gadu.

Pasaulslavenās latviešu mākslinieces Vijas Celmiņa...

Neraugoties uz to, ka līdzšinējo radošo dzīvi pavadījusi ASV, Celmiņa, aicinot skatīties izstādi, sanākušos uzrunāja latviski. Viņa norādīja, ka māksla ir jāpiedzīvo un tajā ir daudz lietu, ko vārdos grūti pastāstīt. Māksliniece stāstīja, ka ar saviem darbiem viņa nemēģina radīt lielu rezonansi sabiedrībā. Viņa savos darbos veido realitātes attēlu. Tomēr tas, pēc mākslinieces teiktā, nav precīzs realitātes nospiedums, bet realitātes pārveidojums. Celmiņa norādīja, ka radošā procesa skaidrošanai varētu lietot tādus vārdus kā „pār-radīšana”, pār-iztēlošanās”. Māksliniece veido darbus par realitāti caur savu prizmu, atzīstot, ka uz realitāti ir vairāki skatījumi, nevis tikai viens.

Celmiņa pastāstīja, ka viņas darbos nav lineāras attīstības. Viņa savā mākslā pārvietojas no vietas uz vietu, atveidojot dažādus priekšmetus. Māksliniece atzina, ka ir pārsteigta par sev pievērsto uzmanību, bet apstiprināja, ka izstāde Rīgā viņai rada īpašas sajūtas. Jāpiebilst, ka uz Celmiņas gleznām kolekcionāri visā pasaulē mēdz gaidīt pat 10 gadu un par tām tiek maksāts pat miljons ASV dolāru.

Personālizstādē būs redzami piecdesmit gadi mākslinieces radošajā darbībā - no 1964. līdz 2014.gadam. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir gandarīts, ka izstādi izdevies izveidot daudzveidīgu, Rīgā piedāvājot atšķirīgus medijus, kādos strādājusi māksliniece, pastāstīja izstādes kuratore Elita Ansone. Viņa uzsvēra, ka izstāde parādīs mākslas virzienus, kādi mainījušies šajos piecdesmit gados, iezīmējot arī Celmiņas mākslā dažādus periodus, kā arī iepazīstinās ar tematiem, kas interesējuši autori. Ideja, ka šāda izstāde jārīko Latvijā, dzimusi pirms 15 gadiem, taču, ņemot vērā tās vērienu, īstenojusies vien tagad.

Ekspozīcijā skatāmas Celmiņas gleznas, skulptūras, objekti, zīmējumi grafīta un ogles tehnikā, kā arī iespiedgrafikas darbi - mecotintas, akvatintas, sausās adatas, oforta, kokgrebuma tehnikā. Kopumā izstāde parādīs gandrīz piecdesmit mākslinieces darbus, kas atvesti no Modernās mākslas muzeja Ņujorkā, Nacionālās mākslas galerijas Vašingtonā, Sanfrancisko Modernās mākslas muzeja, Frankfurtes pie Mainas Modernās mākslas muzeja, Kartjē Mūsdienu mākslas centra Parīzē, Teita galerijas Londonā un Skotijas Nacionālās galerijas, ASV vēstniecības Latvijā kolekcijas, Mūkusalas Mākslas salona kolekcijas, LNMM krājuma, „Makī” („McKee”) galerijas Ņujorkā un pašas mākslinieces Celmiņas mākslas darbu kolekcijas.

Ekspozīcijā visplašāk pārstāvēti darbi, kuros redzami mākslinieces okeāna un zvaigžņotās debess skati. Īpaši Latvijas izstādes katalogam Liāna Langa tulkojusi amerikāņu esejista Eliota Veinbergera poēmu „Zvaigznes”, kuru ar Celmiņas darbu reprodukcijām 2005.gadā izdeva Modernās mākslas muzejs Ņujorkā, angļu poēmu publicējot ar paralēliem tulkojumiem arābu, ķīniešu, hindu, japāņu un maori valodā. Tagad tulkojumu iespējams lasīt arī latviešu valodā.

Izstādē tiek arī demonstrēta Jura Podnieka studijas veidotā filma par mākslinieci.

Celmiņa dzimusi 1938.gadā Rīgā. 1944.gadā viņa kopā ar ģimeni devās bēgļu gaitās, 1948.gadā ieceļoja ASV un 1949.gadā apmetās Indianapolisā. 1962.gadā māksliniece sāka mācības Kalifornijas Universitātē un ieguva tēlotājas mākslas maģistra grādu 1965.gadā. Pēc tam viņa pārcēlās uz Losandželosu, kur dzīvoja un strādāja līdz 1981.gadam, kad pārcēlās uz Ņujorku.

„No Latvijas atceros vien dažas epizodes – jūru, laukus un operu, taču esmu lepna, ka varu saukt sevi par latvieti,” atzina pasaulslavenā māksliniece. Aplūkot viņas izstādi atklāšanas dienā ieradās kultūras ministre Dace Melbārde, eksprezidents Valdis Zatlers ar kundzi Lilitu, ASV vēstnieks Latvijā Marks Pekala un daudzi mākslas cienītāji. Pasākumu apmeklēja vairāki simti cilvēku, tas kļuvis par „Rīgas Biržas” apmeklētāko izstādes atklāšanu.

Celmiņas izstāde notiek Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas „Force Majeure” tematiskajā līnijā „Okeāna alkas”, kas atbilst Vijas Celmiņas okeāna viļņotās ūdens virsmas zīmējumiem.

Pasaulslavenās mākslinieces Vija Celmiņas izstādes atklāšana Mākslas muzejā „Rīgas Birža”

Kasjauns.lv, LETA / Foto: Mārtiņš Ziders, Evija Trifanova/LETA