Kas jāņem vērā, lai saule nekaitētu ādai un veselībai
Ādai ir atmiņa un tā piefiksē katru saulē pavadīto stundu.
Sabiedrība

Kas jāņem vērā, lai saule nekaitētu ādai un veselībai

Jauns.lv

Saules gaisma ir nepieciešama, jo tā sniedz organismam D vitamīnu, enerģiju, stiprina imunitāti. Tajā pat laikā, tieši saules stari nodara neatgriezenisku bojājumu ādai. Uzzini, kā aizsargāt ādu no kaitīgā UV starojuma.

Kas jāņem vērā, lai saule nekaitētu ādai un veselī...

Kura no mums gan nezina, ka pavasarī un vasarā, kad saules stari ir visspēcīgākie, katru rītu jālieto krēms ar saules aizsargfiltru. Taču cik no mums to patiešām dara? Kamēr ārā vēl nav karsts, šķiet, ka ultravioletais starojums ādu neskar. Taču tā nav tiesa. Tieši pavasarī āda jāsargā vēl rūpīgāk, jo saules staru pieaugošā intensitāte ātri iedarbojas uz pie saules nepieradušu ādu. Būtiski arī atcerēties, ka ādai ir atmiņa, un katra saulē pavadītā stunda tiek piefiksēta un krājas. Katrs apdegums, kas iegūts pārāk ilgi uzturoties saulē, atstāj nelabojamu bojājumu. Sākotnēji mēs to neredzam, jo ādai piemīt dabisks aizsarmehānisms, taču ilgstoša atrašanās saulē bez speciālu krēmu lietošanas, var radīt šajā aizsargsistēmā traucējumus. Ārēji mēs to redzam kā ādas apsārtumu, lobīšanos, hiperpigmentāciju, parādās paplašināti kapilāri vai jaunas dzimumzīmes. Brūnais iedegums, par kuru meitenes tik ļoti priecājas, patiesībā ir ādas aizsardzība pret saules agresīvo iedarbību. Ultravioletie stari veicina brīvo radikāļu veidošanos šūnās, kas ir viens no galvenajiem ādas novecošanu izraisošajiem faktoriem.

No saules kaitīgā iedeguma īpaši jāsargā bērni, jo viņi ārā atrodas ilgāk nekā pieaugušie.
No saules kaitīgā iedeguma īpaši jāsargā bērni, jo viņi ārā atrodas ilgāk nekā pieaugušie.

Dienām kļūstot siltākām, mēs ļaujam bērniem arvien vairāk laika pavadīt ārā. Taču arī viņiem ir nepieciešama aizsardzība no saules. Bērniem vēl nav pilnībā attīstījušies ādas aizsargmehānismi un viņi uzturas ilgāku laiku ārā un saulē nekā pieaugušie. Līdz bērns sasniedz 18 gadu vecumu, jau ir saņemti 75% no UV starojuma dzīves devas. Ikviens saules apdegums bērna vecumā palielina ādas vēža risku pieaugušo vecumā. Dermatologu padoms – pirmajos 12 mēnešos bērnus nepakļaut tiešai saules staru iedarbībai. Otrajā dzīves gadā var sākt mazos pieradināt pie saules – bet tikai ne pusdienas laikā. Visas ar apģērbu neapklātās ķermeņa daļas vēlas ieziest ar bērniem paredzētu saules aizsargkrēmu Šajā ziņā būtiska ir arī pareiza apģērba izvēle. No saules efektīvi aizsargā pietiekami biezi un blīvi audumi. Caurspīdīgi audumi, kas laiž cauri redzamo gaismu, laiž cauri arī UV starojumu. Kokvilna absorbē UV-B starojumu kas var izraisīt saules apdegumu. Relatīvi labu aizsardzību  sniedz poliēstera šķiedras.  Ir izstrādāti speciāli apģērbi, kas satur UV absorbējošus mikropigmentus (UV – Standard 801).

Saulainā laikā neaizmirsti par aizsargrēmu, brillēm un cepuri.
Saulainā laikā neaizmirsti par aizsargrēmu, brillēm un cepuri.
Kā izvēlēties tieši tavai ādai atbilstošāko aizsarglīdzekli?

Iegādājoties saules aizsargkrēmu, noteikti ņem vērā savu ādas tipu.

Gaiša āda ar vasaras raibumiem, zilas acis, sarkanīgi mati. Jau pēc 5-10 minūtēm ādas apsārtums, iedegums praktiski neveidojas. Šādam ādas tipam ir vajadzīga augstāka aizsardzības pakāpe, tāpēc jāiegādajās krēmi ar  30 – 50 augstu aizsardzības faktoru.

Blondi mati, zilas, pelēkas, zaļas acis. Pēc UV iedarbības ādas apsārtums veidojas pēc 10-20 min., pēc tam izveidojas labs iedegums. Ieteicams izvēlēties saules aizsardzības faktoru robežās no 15-40.

Tumši blondi mati, brūni mati, pelēkas, brūnas acis. Ādas apsārtums veidojas pēc 20-30 min. Izveidojas labs iedegums. Vēlams lietot krēmos ar aizsardzības faktoru 15 – 30.

Tumši brūni mati, brūnas acis. Ādas apsārtums pēc 40 min. Labs iedegums. Pietiks ar 8-15 augstu aizsargfaktoru.

Aizsarglīdzekļu lietošana pilnībā nepasargā no dzimumzīmju, vasarrraibumu un pigmentu veidošanās. Tas ir atkarīgs arī no ādas ģenētiskajām īpatnībām.

Ņem vērā!

Laikā starp 11.00 un 15.00 UV starojums ir visstiprākais. Sporta nodarbībām, rotaļām, dārza darbiem un pastaigām labāk izvēlēties rīta un pēcpusdienas stundas.

Arī ēnā iedarbojas saule. Ēnā uz ādas nonāk parasti puse no tiešās saules gaismas, jo stiprāks starojums, jo īsāks ādas pašaizsardzības laiks.

Pavasarim un vasarai iegādājies gan kopjošo, gan dekoratīvo kosmētiku (tonālo krēmu, pūderi), kas satur SPF. No rītiem uzklāj dienas krēmu, kas satur SPF. Dienas laikā atjauno aizsardzību ar birstošo pūderi, kas satur SPF.

Tā kā saules staru iedarbībā vasarā āda kļūst sausāka, ieteicams apmeklēt dažādas mitrinošas procedūras.

Sargi acis un nēsā saules brilles. Īso UV-B staru iedarbība var nelabvēlīgi iedarboties uz radzeni un tīkleni.

Pirms plāno dienu pavadīt saulē, noskaidro, kāds ir saules radiācijas indekss (www.meteo.lv). Tas tiek mērīts skalā no 0 līdz 11. Jo lielāks indekss, jo negatīvāk UV stari iedarbojas uz ādu un acīm. Normāls UVI ir 5.

Ieteikumi no a. APTIEKAS farmaceites Laumas Kalniņas

Bieži  vien mēs nepadomajam par ļauno saules ietekmi uz ādu, attaisnojam sevi, dodoties arā uz neilgu laiku,  neuzklajot nekādu aizsargkrēmu. Bet, vienmēr vajag padomāt par savu veselību. Arī dototies , kaut tikai uz stundiņu āra, aizsargā sevi! Aizsargkrēma uzklāšana vasaras laika būtu kā obligātais ikrīta rituals. Vakarā ieteiktu lietot kādu krēmu, kas domāts tieši pēc saules iedarbības. Parasti to sastāvs nodrošina ādas  mitrināšanu un nomierināšanu.

Lai ar gadiem nerastos sausās acs sindroms, vajadzētu pēc iespējas, acis aizsargāt ar saulesbrillēm, kam ir UV filtri. Saulesbrilles obligāti jālieto pludmalē, tuksnesī, uz ūdens, kalnos un slēpojot. Arī mākoņainās dienās ir nepieciešamas saulesbrilles, jo mākoņi aiztur tikai 80% ultravioletā starojuma.   Domājot laicīgi par sevi, tu vienmēr varēsi izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem nakotnē!