Izstādes "Lauki" ietvaros notiks lekcijas par laikmetīgo avangardu
Kultūra
2014. gada 14. maijs, 13:20

Izstādes "Lauki" ietvaros notiks lekcijas par laikmetīgo avangardu

Jauns.lv

Jau rīt, 15.maijā, plkst.18.00 Latvijas Nacionālās mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls tiks atklāts vēl viens vērienīgs Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas notikums – starptautiska laikmetīgās mediju mākslas izstāde „LAUKI” un festivāls „Māksla+Komunikācija 2014”. Izstāde LAUKI pārsteigs ar darbu daudzveidību – gan jaunu ideju un aktualizēto tēmu, gan estētisko formu ziņā. Izstādē varēs aplūkot ap 40 mūsdienīgi avangardisku mākslas darbu, kas spilgti un dinamiski atspoguļo mūsdienu laikmetu – izaicinot vispārpieņemtos uzskatus, aktualizējot sociālos jautājumus un piedāvājot pozitīvas nākotnes vīzijas.

Savukārt piektdien, 16.maijā, plkst.18.00 Gētes institūtā Rīgā, Torņa ielā 1 (ieeja no Klostera ielas) festivāla „Māksla+Komunikācija 2014” ietvaros norisināsies trīs bezmaksas publiskās lekcijas par avangarda mākslas lomu mūsdienu sabiedrībā. Lekcijas lasīs Latvijas mākslas zinātniece Ieva Astahovska un ārvalstu viesi – izstādes „LAUKI”  kurators Dr. Armīns Medošs un pazīstamais mūsdienu mākslas teorētiķis Dr. Miško Šuvakovičs.

Mākslas zinātniece, kritiķe un kuratore Ieva Astahovska savā lekcijā pievērsīsies disciplīnu un žanru robežu pārkāpšanai 20.gadsimta 70. un 80.gadu Padomju Latvijas mākslā. Arī tolaik paralēli tādām tradicionālām mākslas formām kā glezniecība un tēlniecība plauka inovatīvi starpdisciplināri eksperimenti un tradicionālu uzskatu un vērtību izaicināšana, šķērsojot un atklājot pavisam jaunas robežas sava laika kultūrā. To apliecina tādas spilgtas personības tā laika Latvijas mākslā kā Hardijs Lediņš (un grupa „Nebijušu sajūtu restaurēšanas darbnīca”) u.c.

Dr. Miško Šuvakovičs (Serbija) – Eiropā labi zināmais mūsdienu mākslas teorētiķis un Belgradas Mākslas universitātes profesors iepazīstinās ar „pelēkajām zonām” - zonām, kurās māksla šķērso politikas robežu. Šuvakovičs vērš uzmanību uz to, ka māksla nepastāv pati par sevi. Viņš aicina redzēt mākslu kā ideju, tekstu, kultūras praksi, sociālu simptomu un politiski saistītu fenomenu. Māksla ir daudzslāņaina, netransparenta un neviennozīmīga. Tā ir gan simptoms, gan simptoma izraisītāja.

Kurators, mākslinieks un rakstnieks Dr. Armīns Medošs (Austrija) sniegs padziļinātu ieskatu izstādes „LAUKI” idejās un tematikā, atklājot to, kādus laukus pēta un šķērso mūsdienu māksla. 2008.gada finanšu krīze tikai padarīja redzamāku un vēl padziļināja jau labu laiku pirms tam pastāvošo fundamentālo informācijas sabiedrības krīzi. Izstādes „LAUKI” idejiskais pamats ir krīzes pārvarēšanas stratēģiju un jaunu pozitīvu nākotnes scenāriju radīšana. Māksla ir sabiedrības spogulis.

Lekcijām, kuras notiks Gētes institūtā Rīgā, interesentus aicinām iepriekš pieteikties pa tel. (+371) 67228478 vai e-pastā: rixc@rixc.lv.


Šīs publiskās lekcijas ir daļa no konferences „Atjaunojamā nākotne” un tematiski ir saistītas ar starptautisko laikmetīgās mediju mākslas izstādi „LAUKI”, kas no 15.maija līdz 3.augustam būs apskatāma LNMM izstāžu zālē Arsenāls.  „Atjaunojamā nākotne” ir starptautiska konference par mākslu, zinātni un kultūras inovāciju, kas norisināsies no š.g. 15.  - 18.maijam Rīgā un Liepājā. Reaģējot uz jaunākajiem centieniem ilgtspējīgas nākotnes veidošanā un aktuālās krīzes 

Sadarbībā ar "Rīga 2014"/Foto: Rīga 2014