Izstrādāts jauns rīcības plāns vides trokšņa samazināšanai
Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas deputāti šodien akceptēja jaunu rīcības plāna projektu vides trokšņa samazināšanai Rīgas aglomerācijā. Pašvaldība jau 2012. gadā bija apstiprinājusi rīcības plānu trokšņa samazināšanai, taču šogad Ministru kabinets pieņēma jaunus noteikumus par trokšņa novērtēšanas un pārvaldības kārtību, tāpēc esošais plāns tika aktualizēts un pārstrādāts.
Izanalizējot datus, konstatēts, ka aptuveni 30% no Rīgas teritorijas, tajā skaitā daļā no Rīgas vēsturiskā centra, tiek pārsniegti trokšņa robežlielumi naktī. Dienā un vakarā trokšņa robežlielumi tiek pārsniegti pilsētas vēsturiskajā centrā, it īpaši maģistrālo ielu, piemēram, Brīvības ielas, Kr.Valdemāra ielas, Kr.Barona un Lāčplēša ielas kvartālos.
Pēdējo gadu laikā Rīgas pašvaldība jau ir realizējusi vairākus projektus, lai optimizētu transporta plūsmas, atslogotu pilsētas centru no transportlīdzekļiem un samazinātu sastrēgumus. Vairākos projektos ir uzstādīti speciāli prettrokšņa ekrāni, piemēram, nododot ekspluatācijā daļu Dienvidu tilta, Slāvu-Maskavas ielas rajonā tika izvietoti prettrokšņa ekrāni, kas aizsargā tuvējo māju iedzīvotājus no autotransporta radītā trokšņa ietekmes.
Rīcības plānā iekļautos pasākumus vides trokšņa samazināšanai ir paredzēts realizēt divos posmos – līdz 2015. gada beigām un laika periodā no 2016. līdz 2019.gadam. Šie pasākumi jārealizē Rīgas pašvaldībai, valsts akciju sabiedrībai „Latvijas dzelzceļš” un valsts akciju sabiedrībai „Privatizācijas aģentūra”.
Līdz 2015. gada beigām Rīgas pašvaldība paredzējusi uzstādīt prettrokšņa ekrānus uz renovējamā satiksmes pārvada pār dzelzceļu Kārļa Ulmaņa gatvē (800 m). Savukārt valsts akciju sabiedrībai „Latvijas dzelzceļš” līdz 2015. gada beigām jāprecizē un jāsamazina vilcienu kustības ātrumi septiņos posmos, kas atrodas Rīgas robežās, jāizbūvē gar dzelzceļa līniju troksni aizturošus 4 m augstus prettrokšņa ekrānus divos posmos un jāizveido gar dzelzceļa līniju troksni aizturošas stādījumu joslas sešos posmos.
Laika periodā no 2016. līdz 2019.gadam paredzēts realizēt tehniski sarežģītākus un finansiāli dārgākus trokšņa samazināšanas pasākumus. Kopskaitā plānoti 16 dažādi pasākumi gan transporta plūsmu novirzīšana no dzīvojamiem namiem, gan māju fasāžu skaņas izolācijas uzlabošana, gan prettrokšņu ekrānu izbūve.
Realizējot šo pasākumus līdz 2019. gadam trokšņa radītais diskomforts samazinātos aptuveni 20 000 iedzīvotāju.
Rīgas domes saistošie noteikumi par rīcības plānu vides trokšņa samazināšanai Rīgas aglomerācijā jāapstiprina Rīgas domei.
Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību
Karlīna Timofejeva/Foto: Edijs Pālens, LETA